Rokoko Nedir?

0

Rokoko nedir ne demektir? Rokoko ne anlama gelir? Rokoko tarzı ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

rokoko

Advertisement

Yuvarlak çizgileri bol, gösterişli bir süsleme üslubudur. XVIII. yüzyıl başında Fransa’ da moda olmuştur. Barok üslubun son bir gelişmesidir.

Mimarlıkta Barok tarzı daha önceki Gotik tarzının yukarı doğru dikilen sayısız düz çizgilerine karşı bir tepki olarak doğmuştu. Barok, geniş, yuvarlak çizgilere yer veren bir üsluptu. Bu yuvarlaklıklar aşırı dereceye götürülünce «rocaille» (kaya işi) doğdu. Bu kelime sonradan «rococo» (rokoko) şeklini aldı.

Rokokoda, tıpkı kayalıklarda, çakıl kümeleri gibi yapıların ötesini berisini böyle çok kıvrıntılı kısımlarla süslemeyi gözetir. Hiçbir yüzeyi boş bırakmamak, bir duvarın her yanını küçük küçük parçacıklarla doldurmak, bunu yaparken de irili ufaklı yuvarlak çizgilere yer vermek, yaprak, çiçek gibi elverişli motiflerle süslemek rokoko üslûbunun özellikleridir. Sade mimarlıkta değil, mobilyacılıkta, ev eşyasında, cam ve benzeri işlerde de geniş alanda yer bulmuştur.

Rokoko bize XIX. yüzyılın ikinci yarısında girmiştir. İstanbul’daki Dolmabahçe Sarayı’nın caddeye bakan büyük kapısı rokoko tarzının güzel bir örneğidir.

Advertisement


Leave A Reply