Sabril İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Sabril ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Sabril yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Sabril neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Sabril

Sabril

Kullanımları

Bu ilaç, nöbet bozukluklarını (epilepsi) tedavi etmek için diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Vigabatrin, yetişkinlerde ve nöbetlerini başka bir tedavi ile kontrol edemeyen çocuklarda nöbet sayısını azaltır. Vigabatrin bir antikonvülzandır. Beyindeki doğal sakinleştirici bir maddenin (GABA) parçalanmasını durdurarak çalıştığı düşünülmektedir.

Sabril nasıl kullanılır?

Vigabatrin kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Bilgilerle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacı, genellikle günde iki kez, doktorunuz tarafından belirtildiği gibi yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocuklar için dozaj ayrıca ağırlıklarına da bağlıdır. Doktorunuz sizi önce düşük bir doz almaya yönlendirebilir, uyuşukluk ve karışıklık gibi yan etki olasılığını azaltmak için dozu yavaş yavaş artırabilir. Doktorunuz sizin için en iyi dozu bulmak için dozunuzu ayarlayacaktır. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun.

Advertisement

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçete edilenlerden daha sık almayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve ciddi yan etki riski artabilir. Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. İlaç aniden kesildiğinde nöbetleriniz daha da kötüleşebilir. Dozunuzun kademeli olarak azaltılması gerekebilir.

Nöbetleriniz 3 ay içinde kötüleşirse veya düzelmediyse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Uyuşukluk, baş dönmesi ve konsantrasyon zorluğu, özellikle vücudunuz ilaca uyum sağlaması nedeniyle ilk birkaç gün içinde ortaya çıkabilir. Çocuklar huzursuz veya heyecanlı olabilirler. Bulantı, kusma, mide rahatsızlığı, ishal, baş ağrısı, kilo alımı ve yorgunluk da görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: titreme (titreme), ayak bilekleri / ayaklar, karıncalanma / uyuşma, nefes darlığı, hızlı kalp atışı.

Advertisement

Herhangi bir durum (nöbet, bipolar bozukluk, ağrı gibi) için antikonvülsan alan az sayıda insan depresyon, intihar düşünceleri / girişimleri veya diğer zihinsel / ruh hali sorunları yaşayabilir. Siz veya aileniz / bakıcı, depresyon belirtileri, intihar düşünceleri / girişimleri, kendinize zarar verme düşünceleri dahil olmak üzere ruh halinizde, düşüncelerinizde veya davranışlarınızda olağandışı / ani değişiklikler fark ederseniz hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Vigabatrin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: göz problemleri (görme alanı defekti, glokom, maküler dejenerasyon, optik sinir problemi), zihinsel / ruh hali problemleri (depresyon, psikoz gibi), böbrek hastalığı , düşük alyuvar sayısı (anemi).

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir veya görme problemlerine neden olabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Bebeklerde beynin MRG testleri, vigabatrin verildikten sonra değişiklikler göstermiştir. Bu değişikliklerin zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın. Bebeğiniz bir MRI testi yapacaksa, test personeline bebeğinizin bu ilacı kullandığını bildirin.

Yaşlı yetişkinler, bu ilacı kullanırken yan etkiler (karışıklık gibi) için daha büyük risk altında olabilir. Karışıklık düşme riskini artırabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Hamile kalırsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin. Etkili doğum kontrol şekilleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkilere sahip olabilir. Bu nedenle, bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Advertisement

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: göze zarar verebilecek ilaçlar (klorokin, hidroksiklorokin, tioridazin dahil fenotiyazinler gibi retinotoksik ilaçlar) veya orlistat.

Alkol, antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi), uyku veya anksiyete için ilaçlar (alprazolam, klonazepam, diazepam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler ve narkotik ağrı kesiciler (kodein gibi) gibi diğer ürünleri alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.

Bu ürün, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerinin sonuçlarını (karaciğer fonksiyon testleri gibi) etkileyebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply