Sağlıklı Olmak ve Formda Olmak İçin Ne Gereklidir?

0

Sağlıklı olmak ve Formda olmak için ne gereklidir, ne yapılması gerektiği ile ilgili kısaca bilgi.

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Olmak ve Formda Olmak İçin Ne Gereklidir?

Sağlık için hangi koşullarda iyi denebileceği, tanımlanması güç bir durumdur. Dünya Sağlık Örgütü bunu fiziksel, zihinsel ve sosyal iyi olma durumu olarak ifade etmektedir.

Advertisement

Sağlığın iyi olması birçok farklı etkene dayanır. Sağlıklı bir çevrede yaşamamız, vücudumuza bakmamız ve hastalandığımızda iyi bakım görmemiz gerekir.

Hastalıkların çoğu içinde yaşadığımız çevreden ortaya çıkar. Taze olmayan ya da yeterince temizlenmeden hazırlanmış yiyecekler hasta olmamıza neden olabilir. Kirli sular koleraya, kirli hava bronşite yol açabilir. Kötü ev koşullan kazalara neden olabilirken çalışan insanların sağlıkları iş yerlerindeki duman, gürültü, makine ya da stresten dolayı zarar görebilir.

Sigara ve çok miktarda içki içmek de sağlığı kötü yönde etkiler. Doğru yiyecekleri tüketmek, sağlığı korumanın yollarından biridir.

Form

Formda kalmak, insanların sağlıklı bir hayat yaşamalarını sağlar. İnsanların yaptıkları egzersizler onlara dayanıklılık, sağlamlık ve esneklik katmalıdır. Koşu, sıçrama veya bisiklete binme gibi hareketler ciğerleri, kalbi ve kan dolaşımı sistemini kuvvetlendirerek insanın dayanıklılığını artırır. Ne yaparlarsa yapsınlar insanlar belli bir zaman içinde form düzeylerini artırmaya çalışmalıdır. önce hafif hareketlerle başlayarak yaralanmamaya dikkat ederek dozu artırmalıdırlar.

Advertisement


Leave A Reply