San Marino Hakkında Bilgiler

0

Dünyanın en küçük ülkesi olan San Marino ve San Marino’nun Birinci Dünya Savaşı sonrası yaşadığı ilginç durum hakkında bilgi.

San Marino Bayrağı
SAN MARİNO CUMHURİYETİ, Avrupa’nın olduğu gibi dünyanın da en küçük devletidir. Avrupa’nın en eski devleti olduğu da ileri sürülür, İtalya’nın kuzeydoğu kesiminde, Adriyatik kıyılarına yakın Rimini tepeleri üzerindedir.

Advertisement

Yüzölçümü: 98 kilometrekare Başkenti: San Marino

Dağlık bir ülke olan San Marino’da halk bağcılık, hayvan yetiştirme ve tarımla uğraşır. San Marino şehrinin yaslandığı Titano Dağı’ndan kireç, kireç taşı elde edilir. 6.000 nüfuslu bir şehir olan başkent San Marino’da eski şatolar, bir hükümet sarayı, XIII, yüzyıldan kalma bir kilise, bir tiyatro ile bir de müze vardır.

İtalya’da boşanmak istiyen çiftlerin çoğu, kanunları daha elverişli olduğundan San Marino’ya giderek ayrılma işlemlerini orada yaptırırlar.

IV. yüzyılda Dalmaçyalılar’ın kurdukları San Marino Cumhuriyeti o zamandan beri hemen hemen daima bağımsız kalmıştır Bugün 60 üyeli bir Millet Meclisi vardır. Devlet başkanları Meclis’in seçtiği, Eski Roma konsülleri gibi iki kişidir. Bunlara «Capitani Regenti» denir.

Advertisement

San Marino’nun tarihindeki garip olaylardan biri, I. Dünya Savaşı’ndan sonra oldu Bu savaşta, İtalya ile birlikte hareket ederek Almanya ile Avusturya Macaristan’a karşı resmen savaş açan San Marino, savaşa başkaca hiçbir şekilde katılmamıştı. San Marino’nun savaş halinde olduğundan hemen hemen kimsenin haberi yoktu. Savaş sona erdikten sonra da Almanya ve Avusturya ile bütün milletler barış antlaşması imzaladıkları halde. San Marino bunu yapmayı unuttu, resmen savaş halinde kaldı, 1929’da bu durum göz önüne alınarak, San Marino ile de bir barış antlaşması yapıldı.


Leave A Reply