Sarayköy Nerededir? Sarayköy İlçesi Hangi Şehrimize Bağlıdır?

0
Advertisement

Sarayköy nerededir? Sarayköy hangi ilimize bağlıdır? Sarayköy ilçesi özellikleri, hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Sarayköy - Denizli

Sarayköy; Denizli İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 25 köyü vardır. İlin batısında; kuzeyden Buldan, doğudan Merkez, güneyden Babadağ, batıdan Aydın’ın Buharkent ilçeleriyle çevrilidir. İlçe toprakları genelde dağlıktır. Dağlar arasında ovalar uzanır. Akdağ güneyde, Bozdağ kuzeybatıda ilçeyi çevreler. Yükselti batıda 1.050 m, güneyde Aktaş Tepe’de 1.891 m, kuzeybatıda 900 m’yi bulur.

Büyük Menderes Vadisi, dağlık alanların ortasında geniş düzlükler oluşturur. İlçe merkezi çevresi ovalarla kaplıdır. Yükselti 300 m’ye kadar düşer. Büyük Menderes ve kolu Aksu Çayı, ilçenin başlıca ırmaklarıdır. Akdağ’dan inen birçok çay, ovada son bulur. Akdeniz ikliminin egemendir, yıllık ortalama sıcaklık 17-18°C, ortalama yağış tutarı 440-450 mm’dir. Dağların eteklerinde Akdeniz çalı türleri (maki), yükseklerde meşe, ardıç ve kızılçam ağaçlarından oluşan seyrek ve düşük verimli ormanlar görülür. Tarım ve hayvancılık gelişmiştir. Buğday, arpa, mısır, nohut, kurufasulye, parmak, soğan, patates, üzüm, elma, şeftali başlıca tarım ürünleridir. Sığır ve koyun beslenir. Tarım ürünleri ve canlı hayvan ticareti yapılır. Geleneksel el dokumacılığı, günümüzde de sürdürülmektedir. Pamuklu dokuma tezgâhları yaygındır. Kükürt, başlıca yeraltı kaynağıdır. Nazilli yönünde, karayolu kıyısında yeraltı sıcak su kaynaklarından elektrik enerjisi üreten tesisler vardır. Kaplıcalardan yararlanılır.

Aydın-Nazilli Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 169 metre yükseklikte kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 24 km uzaklıktadır.

Kasaba daha önce 14. yüzyılda aşiretini buraya yerleştiren Türkmen beyinden sonra adı Sarıbey olan bir köydü.
Sarayköy, Türk Kurtuluş Savaşı’nda Yunan ordusuna karşı önemli bir direniş noktası olmuştur . Burada toplanan gönüllüler, Menderes Nehri üzerindeki köprüyü savunmayı başardılar ve böylece Yunanlıların Denizli şehrini işgal etmesini engellediler. Kasabada bu mücadelenin anısına yöresel efe kostümlü bir savaşçı heykeli bulunmaktadır.

Advertisement

Günümüzde Sarayköy

Bölgenin ana faaliyeti tekstil üretimidir (yakındaki Babadağ’ın izinden giderek ), ağırlıklı olarak dokuma, ancak bazı baskı ve yatak takımları ve diğer ev tekstili dikimidir.

Türkiye’de türünün ilk örneği olan Kızıldere köyündeki jeotermal santralden akan suyla ilçedeki 5 bin ev ısıtılıyor. Santralin yakınında kuru buz yapan ve karbondioksit şişeleyen tesisler de var. Ova sulanır ve çoğunlukla pamuk yetiştirmek için kullanılır ve kasabada büyük bir pamuk depolama ve işleme tesisi vardır. Diğer ürünler arasında incir, zeytin ve kayısı bulunur. Diğer faaliyetler arasında kireç taşı ocakçılığı ve kömür madenciliği yer almaktadır. Sarayköy aynı zamanda çevredeki kırsal için bir pazar kasabasıdır.


Leave A Reply