Selamlaşma İle İlgili Hadisler

0
Advertisement

İslam dininde Hz. Muhammed’in söylediği rivayet edilen Selamlaşma ile ilgili sözler, hadisler nelerdir? Selamlaşma hakkında hadisler.

adamın biri Peygamber’imize (S.A.S.) «İslâm’da en hayırlı davranışlar nelerdir» diye sordu. Peygamber’imiz de kendisine «yemek yedirirsin ve tanıdığın tanımadığın herkese selâm verirsin» diye cevap verdi.
Ulu Allah, Adem’i (A.S.) yaratınca kendisine oturmakta olan bir grup meleği kastederek git şunlara selâm ver ve sana nasıl bir saygı ifadesi ile cevap vereceklerini işit, çünkü o ifade senin soyundan gelenlere sunulmuş bir saygı ifadesidir.» buyurdu. Bunun üzerine Adem o meleklere —esselamunaleyküm— dedi; melekler de kendisine —esselâmu aleykeverahmetullahı— diye karşılık verdiler; melekler Adem’in selâm sözlerine «verahmetullahi» sözünü eklemişlerdi.
Hastayı ziyaret etmek, cenaze törenine katılmak, aksırınca —Elhamdülillah— diyen kimseye —yerhamukellah— diye karşılık vermek, zayıfı desteklemek, mazluma yardım etmek, selâmlaşmak ve yemin eden kimsenin haklı çıkmasına yardımcı olmak.
Mü’min olmadıkça cennete giremezsiniz; birbirinizi sevme dikçe de mü’min olamazsınız. Size işlediğiniz takdirde birbirinizi se veceğiniz bir davranış tavsiye edeyim mi? Birbirinize selâm veriniz.»
Allah katında insanların en değerlisi önce selâm verendir.
Bir gün Peygamber’i-mize (S.A.S.) gelerek «aleykesselâm, ya Resulullah» diye selâm verdim; «—aleykesselâm— deme çünkü —aleykesselâm— ölülere verilen selâmdır» buyurdu.
Ey insanlar, selâmlaşınız; yemek yediriniz; insanlar uyurken namaz kılınız ki, selâmetle cennete giresiniz.
İçinizden biri müslüman kardeşi ile karşılaşınca ona selâm versin. Eğer aralarına ağaç, duvar ve kaya gibi bir engel girdikten sonra bir daha karşılaşırlarsa ona yine selâm versin.
İçinizden biri bir meclise varınca selâm versin; kalkmak isteyince de selâm versin. Birinci selâm ikincisinden daha yerinde değildir.


Leave A Reply