Semender Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Kertenkeleye benzeyen ancak kurbağaların kuyruklu takımında yer alan bir hayvan olan Semender ile ilgili bilgiler. Semender hakkında bilgi.

semender

Daha çok kuytu, nemli yerlerde yaşayan 20-25 santim uzunluğunda bir hayvandır. Vücudu tombul bir kertenkeleyi andırırsa da kurbağaların kuyruklu takımındandır. Daha çok böceklerle, kurtçuklarla beslenir. Derisinden zehirli bir sıvı salgılar. Bu sıvı bazı küçük hayvanlar için öldürücüdür.

Semenderler yavrularını doğurarak dünyaya getirirlerse de bu gerçek bir doğurma değildir. Yumurtalar dişi semenderin içinde açılırlar, canlı olarak doğarlar.

Semenderlerin renkleri çeşitlerine göre değişir. Çoğu kırmızımtırak, sarımtırak lekelidir. Siyah üzerine parlak sarı lekeli olanları da vardır. Bazı cinsleri nemli ormanlarda, dağlarda yaşar, hatta eski evlerin nemli mahzenlerinde de bulunur.

Advertisement

«Dağ semenderi» denen bir çeşidi dağların yüksek yerlerinde yaşar. Dalmaçya’da yaşıyan bir semender çeşidi de bukalemun gibi renk değiştirir. Semenderlerin yanmadan alevin içinden geçebildikleri iddia edilirse de bunun aslı yoktur.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?