Senokot İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Senokot ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Senokot yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Senokot neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Senokot

Senokot

Kullanımları

Sennosidler kabızlığı tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca bağırsak muayenesi / ameliyatından önce bağırsakları temizlemek için de kullanılabilirler. Sennosidler uyarıcı müshil olarak bilinir. Bağırsaklarda su tutarak bağırsakların hareket etmesine neden olurlar.

Senokot nasıl kullanılır?

Bu ilacı doktorunuzun belirttiği şekilde ağızdan alın. Ürün paketindeki tüm talimatları izleyin. Herhangi bir bilgiden emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Çiğneme tabletleri kullanıyorsanız, her bir tableti iyi çiğneyin ve yutun. Çözünen şeritleri kullanıyorsanız, her şeridin dil üzerinde çözünmesine izin verin ve sonra su ile veya su olmadan yutun. Bu ilacın sıvı formunu kullanıyorsanız, özel bir ölçüm cihazı / fincan kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru dozu alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın.

Dozaj, yaşınıza, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı yönlendirilenden daha sık almayın. Doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe bu ilacı 7 günden fazla almayın. Bu ilacın aşırı kullanımı ile ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Advertisement

Bu ilacın bağırsak hareketine neden olması 6 ila 12 saat sürebilir. Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse veya rektumdan kanama olursa doktorunuza bildirin. Ciddi bir tıbbi sorununuz olabileceğini düşünüyorsanız, derhal tıbbi yardım alın.

Yan etkiler

Mide / karın ağrısı veya kramp, bulantı, ishal veya halsizlik oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Bu ilaç idrarınızın kırmızımsı kahverengiye dönüşmesine neden olabilir. Bu etki zararsızdır ve ilaç durdurulduğunda kaybolacaktır.

Doktorunuz sizi bu ilacı kullanmaya yönlendirdiyse, size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza söyleyin: kalıcı bulantı / kusma / ishal, kas krampları / halsizlik, düzensiz kalp atışı, baş dönmesi, idrara çıkmada azalma, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (karışıklık gibi).

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Advertisement

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Bu ilacı almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya sinameki; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: apandisit veya apandisit belirtileri (bulantı / kusma, ani veya açıklanamayan mide / karın ağrısı gibi), bağırsak alışkanlıklarında ani bir değişiklik hafta, rektumdan kanama, bağırsak tıkanıklığı.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Çiğneme tabletleri veya çözünen şeritler şeker içerebilir. Diyabetiniz veya diyetinizdeki şekeri sınırlandırmanızı / önlemenizi gerektiren başka bir durumunuz varsa dikkatli olunması önerilir.

Bu ilacı kullanmadan önce hamileyseniz doktorunuza bildirin. Hamilelik sırasında uzun süre kullanılması önerilmez. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer, ancak emziren bir bebeğe zarar vermesi olası değildir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

Aynı anda başka ilaçlar veya bitkisel ürünler alırsanız bazı ilaçların etkileri değişebilir. Bu ciddi yan etki riskinizi artırabilir veya ilaçlarınızın doğru çalışmamasına neden olabilir. Bu ilaç etkileşimleri mümkündür, ancak her zaman gerçekleşmez. Doktorunuz veya eczacınız, ilaçlarınızı kullanma şeklinizi değiştirerek veya yakından izleme yoluyla etkileşimleri sıklıkla önleyebilir veya yönetebilir.

Doktorunuzun ve eczacınızın size en iyi bakımı vermesine yardımcı olmak için, bu ürünle tedaviye başlamadan önce kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında doktorunuza ve eczacınıza bildirin. Bu ürünü kullanırken, doktorunuzun onayı olmadan kullandığınız diğer ilaçların dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun. Ciddi ilaç sorunları riskinizi azaltmak için listeyi doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın.

Advertisement


Leave A Reply