Shilajit, Himalayalardan Gelen Sağlık, Kullanımı Faydaları ve Yan Etkileri

0

Shilajit Nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? Shilajitin Sağlık İçin Faydaları, kullanımı, olası yan etkileri nelerdir, yararları.

Shilajit

Shilajit

Shilajit nedir?

Shilajit, öncelikle Himalayaların kayalıklarında bulunan yapışkan bir maddedir. Yüzyıllar boyunca bitkilerin yavaş ayrışmasından gelişir.

Shilajit ayurveda tıbbında yaygın olarak kullanılır. Genel sağlığınız ve refahınız üzerinde olumlu bir etkisi olabilecek etkili ve güvenli bir tamamlayıcıdır.

Shilajit faydaları

1. Alzheimer hastalığı

Alzheimer hastalığı, bellek, davranış ve düşünme ile ilgili sorunlara neden olan ilerleyici bir beyin bozukluğudur. Alzheimer semptomlarını iyileştirmek için ilaç tedavileri mevcuttur. Ancak shilajit’in moleküler bileşimine dayanarak, bazı araştırmacılar shilajit’in Alzheimer’ların ilerlemesini önleyebileceğini veya yavaşlatabileceğine inanıyorlar.

Shilajit’in birincil bileşeni, fulvik asit olarak bilinen bir antioksidandır. Bu güçlü antioksidan, tau proteininin birikmesini önleyerek bilişsel sağlığa katkıda bulunur. Tau proteinleri sinir sisteminizin önemli bir parçasıdır, ancak birikmesi beyin hücresi hasarını tetikleyebilir.

Araştırmacılar, shilajit’teki fulvik asidin, tau proteininin anormal birikmesini durdurabileceğini ve iltihabı azaltabileceğini ve Alzheimer semptomlarını potansiyel olarak iyileştirebileceğini düşünüyor. Bununla birlikte, daha fazla araştırma ve klinik araştırmaya ihtiyaç vardır.

2. Düşük testosteron seviyesi

Testosteron birincil erkek cinsiyet hormonudur, ancak bazı erkekler diğerlerinden daha düşük bir seviyeye sahiptir. Düşük testosteron belirtileri şunları içerir:

 • düşük cinsel dürtü
 • saç kaybı
 • kas kütlesi kaybı
 • yorgunluk
 • artan vücut yağı

Bir klinik çalışmada 45 ve 55 yaş arasındaki erkek gönüllü katılımcıların yarısına plasebo ve yarısına günde iki kez 250 miligram (mg) saflaştırılmış shilajit dozu verilmiştir. Arka arkaya 90 gün sonra, çalışma saflaştırılmış shilajit alan katılımcıların, plasebo grubuna kıyasla önemli ölçüde daha yüksek testosteron seviyesine sahip olduğunu buldu.

Shilajit

3. Kronik yorgunluk sendromu

Kronik yorgunluk sendromu aşırı yorgunluğa neden olan uzun süreli bir durumdur. Kronik yorgunluk sendromu işe veya okula gitmeyi zorlaştırabilir ve basit günlük aktiviteler zorlayıcı olabilir. Araştırmacılar shilajit takviyelerinin Kronik yorgunluk sendromu semptomlarını azaltabileceğini ve enerjiyi geri kazanabileceğini düşünüyor.

Kronik yorgunluk sendromu mitokondriyal disfonksiyon ile ilişkilendirilmiştir. Bu, hücreleriniz yeterli enerji üretmediğinde ortaya çıkar. 2012 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar 21 gün boyunca laboratuar farelerine shilajit verdiler ve daha sonra sıçanları 21 gün boyunca 15 dakika yüzmeye zorlayarak Kronik yorgunluk sendromunu indüklediler. Sonuçlar, shilajit’in Kronik yorgunluk sendromunun etkilerini azaltmaya yardımcı olduğunu buldu. Bunun mitokondriyal disfonksiyonu önlemeye yardımcı olan shilajit’in sonucu olduğunu düşünüyorlar.

Bu sonuçlara dayanarak, shilajit takviyeleri ile vücudunuzun mitokondriyal işlevini doğal olarak artırmak, enerji seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

4. Yaşlanma

Shilajit, güçlü bir antioksidan ve antienflamatuar olan fulvik asit açısından zengin olduğundan, serbest radikallere ve hücresel hasara karşı da koruma sağlayabilir. Sonuç olarak, shilajit’in düzenli kullanımı uzun süreli kullanımı, daha yavaş bir yaşlanma süreci ve genel olarak daha iyi sağlık için etkilidir.

5. Yüksek irtifa hastalığı

Yüksek rakım, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi semptomu tetikleyebilir:

 • akciğer ödemi
 • uykusuzluk hastalığı
 • uyuşukluk veya yorgun veya halsiz hissetme
 • vücut ağrısı
 • bunaklık
 • oksijen yetmezliği

İrtifa hastalığı düşük atmosfer basıncı, düşük sıcaklıklar veya yüksek rüzgar hızı ile tetiklenebilir. Araştırmacılar, shilajit’in yüksek irtifa sorunlarının üstesinden gelmenize yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Shilajit, fulvik asit ve 84’den fazla mineral içerir. Bu nedenle çok sayıda sağlık faydası sunar. Vücudunuzun bağışıklığını ve hafızasını geliştirmek için bir antioksidan, bir anti-enflamatuar, bir enerji yükseltici ve vücudunuzdaki fazla sıvıyı çıkarmak için bir diüretik olarak işlev görebilir. Bu faydalar nedeniyle, shilajit’in daha yüksek rakımlarla ilişkili birçok belirtiye karşı koymaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

6. Demir eksikliği anemisi

Demir eksikliği anemisi, düşük demir diyetinden, kan kaybından veya demiri emememekten kaynaklanabilir. Belirtiler şunları içerir:

 • yorgunluk
 • zayıflık
 • soğuk eller ve ayaklar
 • baş ağrısı
 • düzensiz kalp atışı

Bununla birlikte, Shilajit takviyeleri demir seviyelerini yavaş yavaş artırabilir.

Shilajit

Bir çalışmada 18 sıçan altı kişilik üç gruba ayrıldı. Araştırmacılar ikinci ve üçüncü grupta anemi oluşturdu. Üçüncü gruptaki sıçanlara 11 gün sonra 500 mg shilajit verildi. Araştırmacılar 21. günde tüm gruplardan kan örnekleri topladı. Sonuçlar, üçüncü gruptaki sıçanların, ikinci gruptaki sıçanlara kıyasla daha yüksek hemoglobin, hematokrit ve kırmızı kan hücrelerine sahip olduğunu gösterdi. Bunların hepsi kanınızın hayati bileşenleridir.

7. Kısırlık

Shilajit ayrıca erkek kısırlığı için güvenli bir tamamlayıcıdır. 60 infertil erkek bir grup yemeklerden sonra 90 gün boyunca günde iki kez shilajit aldı. 90 günlük sürenin sonunda, çalışma katılımcılarının yüzde 60’ından fazlası toplam sperm sayısında artış gösterdi. Yüzde 12’den fazlasının sperm motilitesinde bir artış vardı. Sperm motilitesi, bir örnekteki spermin doğurganlığın önemli bir parçası olan yeterli hareket etme yeteneğini ifade eder.

8. Kalp sağlığı

Bir besin takviyesi olarak Shilajit de kalp sağlığını iyileştirebilir. Araştırmacılar, shilajit’in kardiyak performansını laboratuvar fareleri üzerinde test ettiler. Bir shilajit ön tedavisi aldıktan sonra, bazı sıçanlara kalp hasarı sağlamak için izoproterenol enjekte edildi. Çalışma, kardiyak yaralanma öncesinde shilajit verilen sıçanların daha az kardiyak lezyona sahip olduğunu bulmuştur.

Aktif kalp hastalığınız varsa shilajit kullanmamalısınız.

Shilajit yan etkileri

Bu bitki doğal ve güvenli olmasına rağmen, çiğ veya işlenmemiş shilajit tüketmemelisiniz. Ham shilajit ağır metal iyonları, serbest radikaller, mantar ve sizi hasta edebilecek diğer kontaminasyonlar içerebilir. İster çevrimiçi ister doğal veya sağlıklı bir gıda mağazasından satın alın, shilajit’in saflaştırıldığından ve kullanıma hazır olduğundan emin olun.

Orak hücreli anemi, hemokromatoz (kanınızda çok fazla demir) veya talasemi varsa shilajit almayın. Bu eke alerjisi olabilir. Kızarıklık, artmış kalp atış hızı veya baş dönmesi gelişirse shilajit almayı bırakın.

Nasıl kullanılır?

Shilajit sıvı ve toz halinde bulunur. Takviyeleri her zaman talimatlara göre uygulayın. Takviyeyi sıvı halde satın alırsanız, pirinç tanesi büyüklüğünde veya bezelye büyüklüğünde bir kısmı sıvı içinde eritin ve günde bir ila üç kez için (talimatlara bağlı olarak). Veya shilajit tozunu günde iki kez sütle alabilirsiniz. Tavsiye edilen shilajit dozu günde 300 ila 500 mg’dır. Shilajit almadan önce doktorunuzla konuşun.


Leave A Reply