Sıcak Su İçmek İçin 10 Müthiş Neden – Sıcak Su İçmenin Sağlığa Yararları

0
Advertisement

Sıcak su içmenin sağlık için faydaları nelerdir? Ne kadar sıcaklıkta su içmelisiniz? Sıcak suyun sağlık çin 10 müthiş yararı hakkında bilgi.

Sıcak su içmek vücudunuza ihtiyaç duyduğu suyu sağlayabilir. Ayrıca sindirimi iyileştirebilir, tıkanıklığı giderebilir ve hatta daha rahat hissetmenizi sağlayabilir.

Sıcak Su İçmek

Bütünsel bir sağlık ilacı olarak sıcak su içen çoğu insan, en iyi sağlık yararı için sabah veya yatmadan hemen önce sıcak su içer.

48 ° C ila 60 ° C arasındaki bir sıcaklıktaki su içilmesi uygundur. Sıcak su, tat alma tomurcuklarınıza zarar verebileceğinden daha sıcak olmamalıdır (60 ° C veya üzeri sıcaklıklar yakabilir ve önemli yanıklara neden olabilir).

C vitamini takviyesi için bir miktar limon ekleyin.

Advertisement

İşte sıcak su içmenin size sağlayabileceği 10 fayda.

1. Burun tıkanıklığını giderir

Sıcak suyun sıcaklığı buhar oluşturur. Bir bardak sıcak suyu tutarken buharından derin bir nefes almak tıkalı sinüsleri gevşetmeye ve hatta sinüs baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Boynunuzda ve üst gövdede mukoza zarlarınız olduğundan, sıcak su içmek o bölgeyi ısıtmaya yardımcı olabilir ve mukoza birikmesinin neden olduğu boğaz ağrısını hafifletebilir.

2. Sindirime yardımcı olur

Sıcak su içmek sindirim sisteminizi hem rahatlatır hem de harekete geçirir. Su midenizde ve bağırsaklarda hareket ettikçe, sindirim organları daha iyi nemlendirilir ve atıkları ortadan kaldırır.

Sıcak su, vücudunuzun sindirmede sorun yaşamış olabileceği yediğiniz yiyecekleri de çözebilir ve dağıtabilir.

3. Merkezi sinir sistemini yatıştırır.

Sıcak su içmek merkezi sinir sisteminizi sakinleştirebilir. Sinir sisteminiz sağlıklı ve kontrollü reaksiyonlar için hazırlandığında, gün boyunca daha az ağrı hissettiğinizi ve daha az paniklendiğinizi göreceksiniz.

Advertisement

Artriti olan bir kişi, merkezi sinir sistemini sakinleştirmek için sıcak su kullanmaktan ekstra fayda sağlayabilir.

4. Kabızlığı hafifletmeye yardımcı olur

Sıcak su içmek bağırsaklarınızın kasılmasına yardımcı olur. Bu olduğunda, bağırsaklarınızda sıkışan eski atıklar vücudunuzdan dışarı çıkabilir. Düzenli olarak sıcak su içmek sizi düzenli tutmaya yardımcı olur. Ancak kabız olduğunuzda ara sıra içmek de kötü bir fikir değildir.

5. Su ihtiyacınızı karşılar

Sıcak su, su ihtiyacınızı karşılamak konusunda oda sıcaklığındaki veya soğuk sudan farklı değildir. Sağlık otoritelerinin ortak bir tavsiyesi, bir yetişkinin günde sekiz bardak (yaklaşık 2 litre) su içmesi gerektiğidir. Bu, birçok insan için ulaşması zor bir hedeftir.

Güne bir bardak sıcak su ile başlamak ve gününüzü bir başka bardakla bitirmek, sizi yeterince nemlendirmeye çok daha yakın hale getirecektir.

Sıcak Su İçmek

6. Kilo kaybına yardımcı olabilir

Sıcak su içmek vücudunuzun sıcaklık kontrol sistemini uyandırır. Vücudunuz suyun sıcak sıcaklığını telafi ettiği için iç sıcaklığınızı düşürür ve metabolizmanızı aktive eder.

Sıcak su, bağırsaklarınızın, korkunç “su ağırlığından” kurtulmak için vücudunuzu şişiren atık ürünleri temizlemeye yardımcı olur.

7. Dolaşımını artırır

Sıcak bir banyo yapmak dolaşım organlarınızın – arterlerinizin ve damarlarınızın – kanınızın vücudunuzda daha etkili bir şekilde genişlemesine ve taşınmasına yardımcı olur. Sıcak su içmek de benzer bir etkiye sahiptir.

Sağlıklı kan akışı, kan basıncınızdan kardiyovasküler hastalık riskinize kadar her şeyi etkiler. Bir bonus olarak, sıcak su içmek veya gece banyo yapmaktan kaynaklanan sıcaklık sizi rahatlatmaya ve dinlendirici bir uykuya hazırlamaya yardımcı olabilir.

8. Stres seviyesini düşürür

Sıcak su içmek merkezi sinir sistemi fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olduğundan, içerseniz daha az endişeli hissedebilirsiniz. Karışıma biraz ılık süt eklerseniz, bir araştırmaya göre, sıcak su içtikten sonra daha sakin hissettiğinizi görebilirsiniz.

9. Toksinleri azaltmaya yardımcı olur

Sıcak su içmek geçici olarak iç vücut sıcaklığınızı yükseltmeye başlar. Sıcak su içtiğinizde veya ılık bir banyo yaptığınızda, vücudunuzun endokrin sistemi aktive olur ve terlemeye başlarsınız.

Advertisement

Terleme rahatsız edici olsa da, ortamınızda maruz kaldığınız toksinlerden ve tahriş edici maddelerden kurtulmanın önemli bir parçasıdır.

10. Akalazya semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur

Akalazya, yemek borunuzun yiyecekleri midenize taşımakta zorlandığı bir durumdur.

Akalazisi (ve eozinofilik özofajit) olan insanlar yutma güçlüğü çekerler ve bazen yiyeceklerin mideye gitmesi yerine yemek borusunda “sıkışmış” (disfaji) gibi hissettiklerini söylerler.

Araştırmacılar neden olduğundan emin değiller, ancak ılık su yardımcı olabilir. Yağlı yiyeceklerle veya et ağırlıklı bir öğünle ılık su içmek, bu teşhisi olan insanlar için özellikle yararlı olabilir.

Sınırlar ve riskler

Sıcak su içmenin birçok yararı vardır, ancak sihirli bir tedavi değildir. Ve çok sıcak olan suyu içmek aslında yemek borunuzdaki dokuya zarar verebilir, tat alma tomurcuklarınızı yakabilir ve dilinizi haşlayabilir. Sıcak su içerken çok dikkatli olun – sıcaklığa dikkat edin.

Sıcak bir iklimde çalışıyorsanız veya egzersiz yapıyorsanız sıcak su içmemelisiniz. Araştırmalar sıcak su içmenin sizi daha az susattığını gösteriyor. Ortamınız veya faaliyetiniz susuz kalma riskinizi artırırsa, sıcak su içerseniz susuzluğunuzu yeterince hissedemeyebilirsiniz.

Özetle;

Sıcak su içme alışkanlığı edinmek çok fazla iş gerektirmez. Güne kaynamış ve soğumaya bırakılmış su ile başlamak sabah kahvenizi değiştirmenin kolay bir yoludur.

Rutininize hafif bir germe seansı ekleyin, gününüzle başa çıkmak için daha enerjik ve daha donanımlı hissedeceksiniz.

Sıcak suyun tadı size hitap etmiyorsa, içmeden önce içeceğe bir miktar narenciye – limon veya misket limonu gibi – ekleyin.

Yatmadan önce ılık su içmek, yoğun bir günün ardından rahatlamak için harika bir yoldur.

Advertisement


Leave A Reply