Sinameki Çayı Kullanımının Yararları ve Yan Etkileri Zararları Nelerdir?

0
Advertisement

Sinameki Çayı ne için kullanılır? Sinameki Çayı ne kadar süre kullanılmalıdır, yan etkileri ve yararları nelerdir, kullanım önerileri.

Sinameki bir bitkidir ve sinameki çayı Cassia sinameki bitkisinin yapraklarından yapılır. Bu bitkiler tropik bölgelerde gelişir, ancak bazıları daha ılıman iklimlerde yetişebilir.

Sinameki çayı

Sinameki çayına insanlar genellikle lezzetini artırmak için bal ekler. Ayrıca aromatik değildir.

Sinameki çayı bir kabızlık tedavisi ve bir “detoks” çayı olarak pazarlanmaktadır. Ayrıca tavsiye edilmese de, genellikle kilo kaybı yardımcısı olarak kullanılır.

Kabızlığı tedavi etme yeteneği sayesinde bazen hemoroid tedavisinde kısa süreli kullanılır. Bununla birlikte, hemoroid veya kilo kaybı için sinameki kullanımını destekleyen kanıtlar yetersizdir.

Advertisement

Sinamekinin 12 yaş ve üstü yetişkinler için önerilen alım miktarı günde 17.2 miligramdır (mg). Uzmanlar günde 34.4 mg’ın aşılmamasını öneriyor. Çocuklarda kabızlık için günde 8,5 mg önerilir. Hamileliği takiben oluşan kabızlık için, 2 doza bölünmüş 28 mg önerilir.

Yan etkiler

Sinameki çayı bir dizi farklı acil yan etkiye neden olabilir. Bunlar:

  • hafif karın krampları
  • özellikle uzun süreli kullanımda şiddetli ishal
  • mide bulantısı
  • su kaybına yol açan ishalin bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek baygınlık

Sağlık yararları

Sinameki çayı, kabızlık için uygun bir kısa süreli tedavidir. Sinameki çayı kabızlığı tedavi edebildiğinden, kronik kabızlık sonucu ortaya çıkan hemoroidlerin tedavisine de yardımcı olabilir, ancak kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Sinamekinin hem anti-enflamatuar hem de antiparaziter özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir.

Riskler, komplikasyonlar ve etkileşimler

Sinameki çayı kısa süreli kabızlık tedavisi olarak etkili görünse de, uzun süreli kullanılmamalıdır. Uzun süreli sinameki kullanımı müshil bağımlılığına ve karaciğer hasarına neden olabilir.

Aşağıdakiler varsa sinemaki almadan önce doktorunuza danışmalısınız:

Advertisement
  • kolon bozuklukları
  • kalp hastalığı
  • karaciğer hastalığı

Sinameki çayı ayrıca kan incelticiler ve diüretikler gibi ilaçlarla etkileşime girebilir.

Herhangi bir sinirin herhangi bir formunun uzun süreli kullanımı, kalp hastalığı da dahil olmak üzere önceden var olan kalp koşullarını şiddetlendirebilen bir elektrolit rahatsızlığına neden olabilir.

Sinameki

Araştırmalar ne diyor?

Sinameki çayı sadece kısa süreli bir tedavi olarak kullanılsa da, sınırlı sayıda çalışma, çoğu insan için güvenli olduğunu göstermektedir.

Journal of Toxicology’de yayınlanan bir 2009 çalışması, kronik sinemaki kullanımının iki yıl sonra sıçanlarda düz bağırsak kasının veya enterik sinirlerin işlevi üzerinde bir etkisi olmadığını buldu. Ayrıca, bu süre zarfında kanserojen etki görülmedi.

2011 yılında yapılan bir araştırmada, sinemaki’nin kronik kullanımı ile kolon kanseri arasında bir bağlantı olmadığı görülmüştür.

Özetle

Sinameki çayı reçetesiz bir müshildir, bu da kabızlık ile mücadele edenler için uygun ve nispeten güvenli bir tedavi anlamına gelir. Kilo kaybı yardımcısı olarak kullanılması önerilmez. Bunun yerine, meyveler, sebzeler, yağsız protein ve lifli karbonhidratlar açısından zengin bir diyet ve egzersiz gibi sağlıklı önlemlerle kilo vermeyi hedefleyin.

İki haftadan fazla sinameki çayı içmeniz önerilmez. Ara sıra kullanıldığında en iyisidir. Sinameki çayı içmek kabızlığınıza yardımcı olmadıysa, nasıl devam edeceğinize karar vermek için doktorunuzdan randevu alın.


Leave A Reply