Siyah İnci Kitap Özeti Konusu İncelemesi Karakterler, Anna Sewell

0
Advertisement

Anna Sewell’in meşhur kitabı Siyah İnci’nin konusu, kitap özeti, kitabın incelemesi, karakterler. Siyah İnci kitap özeti hakkında bilgi.

siyah inci

Siyah İnci

Anna Sewell’in 1877’de, ölümünden sadece beş ay önce yayınlanan romanı Siyah İnci, tüm zamanların en çok satan romanlarından biri haline geldi. Hayvan refahı ile ilgili bir hikaye ama aynı zamanda nezaket, saygı ve empatiyi teşvik eden bir hikaye.

Kitap Özeti

Hikaye, Victoria İngiltere’sinde pastoral bir çiftlikte Siyah İnci adlı bir atın doğumuyla başlar. Annesi Düşes tarafından, çiftçi Grey’in bakımı altında büyütülür. Siyah İnci, koşullara bağlı olarak insanların bir atın en iyi arkadaşı veya bir atın en büyük düşmanı olabileceğini öğrenir. Bütün atların kendisi kadar şanslı olmadığını anlamaya başlar. Hayatının ilk dönemlerini bakımlı ve mutlu geçirir.

Siyah inci, hayatının en mutlu yıllarından bazılarını geçirdiği Birtwick Park’taki Squire Gordon’a gönderilir. Bilge bir damat olan John Manly onunla ilgilenir ve orada Zencefil ve Merrylegs de dahil olmak üzere diğer atlarla arkadaş olur. Bir gece bir doktorun Squire Gordon’un karısının hayatını kurtarması gibi birçok macera yaşar.

Squire Gordon hastalandığında, daha sıcak bir iklime taşınması tavsiye edilir. Sonuç olarak, Squire Gordon arazideki tüm atları satar. Siyah İnci’nin hayatı en kötüsüne dönüşür. Onu ihmal eden bir dizi mal sahibine satılır. Bir gece sarhoş bir damat onun düşmesine neden olur. Damat ölür ve Siyah İnci kalıcı olarak yaralanır. Siyah İnci artık modaya uygun bir at değil, sadece kiralık bir attır.

Advertisement

Kiralık at olmak onun için zor bir hayattır. Sonunda Londra’da bir taksi şoförü olan Jerry Barker’a satılır. Jerry harika bir taksi şoförüdür ve atlarla arası mükemmeldir. Hayatı zor olsa da Siyah İnci, Jerry’nin gözetimi altında işini sevmeye başlar.

Bir süre için işler Siyah İnci için iyi görünüyordur. Ancak, Jerry bronşite yakalandıktan sonra, taksi hayatından vazgeçerek taşınır. Siyah İnci, onu çok çalıştıran başka bir dizi sahibe satılır. Acımasızca muamele gören Zencefil ile tekrar karşılaşır – o kadar ki Zencefil ölür.

Siyah İnci, işten ve yaralanmadan neredeyse ölmüştür, ancak bilge bir veteriner onu iyileştirir. Nazik bir dede ve torunu onu satın alır ve rehabilite eder. Kitabın sonunda, onu Squire Gordon’un sevilen Siyah İnci olarak tanıyan bir aile, onu satın alır ve son yıllarında hak ettiği hayatı ona verir.

siyah at

Kaynak: pixabay.com

Kitabın Değerlendirmesi

Roman, tüm yaşama saygıyla yaklaşma üzerine bir meditasyondur. O zamanlar atlar, birincil ulaşım şekli olarak İngiltere’nin altyapısının kritik bir parçasıydı. Atlar, sahiplerinin kaprislerine tabiydi ve Sewell, Siyah İnci için bir empati duygusu uyandırmak için insan özelliklerini insan olmayanlara vererek antropomorfizmi kullanıyor.

Siyah İnci ve etrafındaki atlar, insanların yaptığı gibi düşünür ve hisseder. Çevrelerini analiz ederler ve mutluluk ve acıya tepki verirler. Bu yöntemi kullanan Swell, hikaye aracılığıyla tüm yaşamın nezaket ve saygıyı hak ettiğine olan inancını açıkça ortaya koyuyor.

Siyah İncinin cesareti zorlayıcıdır. Pek çok kahramanda olduğu gibi, cesaret Siyah İnci’nin karakterinin ayrılmaz bir parçasıdır ve tehlike, acı ve belirsizlik karşısında Siyah İnci cesur olmayı seçer.

Advertisement

Daha büyük bir ölçekte, kitap aynı zamanda insan ve doğayı da ele alıyor. Dünyada ıstırap var ve bunun çoğuna insanlar gaddarlıklarının farkına varmayarak sebep oluyor. Bir at olarak, Siyah İnci’nin hayatı üzerinde hiçbir kontrolü yoktur. Refahı ve mutluluğu tamamen her ustaya bağlıdır ve bazıları için o bir araçtan biraz daha fazlasıdır. Ona canlı bir varlık gibi davranmak için hiçbir neden görmüyorlar.

Kitap, insanların ve atların hayatta kalmak için birbirlerine bağımlı olduğunu, ancak insanların kararsız doğasının atlar için belirsiz bir yaşam yarattığını açıkça ortaya koyuyor. Siyah İnci ile sahiplerinden birkaçı arasında güzelce yakın bir ilişki, simbiyotik bir ortaklık vardır. Ancak, onu sakatlayan ve neredeyse ölümüne çalıştıranlar, Siyah İnci’e ihtiyaç duydukları tüm yolları fark etmiş gibi görünmüyorlar.

İnsanların hayvan yaşamı üzerinde çok fazla kontrolü vardır ve bu gücü gereksiz acılara neden olmak için kullanırlar. Sewell, Viktorya dönemi İngiltere’sinde at yaşamının sert gerçekliğini şekerle kaplamaz. Atların tamamlaması gereken görevler rahatsız edici veya tamamen acı verici olabilir. Sewell’in Siyah İnciyi insani terimlerle tasvir etmesi, bir at olarak görevinde başına gelenler ile insanların birbirlerine nasıl davranacağı arasında keskin bir karşıtlık yaratır.

Siyah İnci, büyük yaşam ilkelerini öğreten klasik bir kitaptır. Sewell’in saygı ve nezaketin insanların dünyalarına verebilecekleri en değerli tekliflerden bazıları olduğu görüşü, biz dünyayı Siyah İnci’nin gözünden gördüğümüz için bize bağlı. Sonuçta, sadece insanlar değil, tüm canlılar nezaketimizi ve saygımızı hak ediyor.


Leave A Reply