Su Kullanma Bilinci İle İlgili Kompozisyon, Suyun Değeri Üzerine Yazı

3
Advertisement

Su bilinci, su kullanım bilinci hakkında yazılmış suyun insanlar ve canlılar için ne anlam ifade ettiğini anlatan yazı / kompozisyon

su bilinci

Su Kullanma Bilinci İle İlgili Kompozisyon

Suyun Değeri

Su, hemen hemen tüm canlıların yaşaması için gereken bir maddedir. Basit de bir formülü vardır ve neredeyse herkes bu formülü bilir : H2O. Bu kadar basit formülü olan bu madde olmasa ne insanlık olur ne canlı dünyası olur hiçbir şey olmaz.

Bir çok fütürist (gelecekbilim) gelecekte savaşların su sebebi ile çıkacağını öngörmektedir. Çünkü insanoğlu olarak o kadar bilinçsizce su kullanıyoruz ki o kadar bilinçsiz bir şekilde su kaynaklarını kurutuyoruz ki gelecek de bir bilim kurgu romanından fırlamış bir senaryoya benzese dahi dünyanın en değerli maddesi olmaya adaydır.

Her zaman anlatılan bir hikaye vardır. Çölde tüm hazinesi ile yolunu kaybeden bir hükümdar tüm servetini sadece su için teslim edebilmiştir. İnsanoğlunda ki doğal kaynakları koruma konusunda ki kaygısızlık, para kazanma hırsı sebebi ile bir çok doğal alanın yok edilmesi ardından akla hayale gelmeyecek kadar çirkin senaryoların oluşmasına sebebiyet vermektedir. Artık yaz aylarında haber kanalları barajlar dolacak mı suyumuz yetecek mi haberleri ile kaynıyor. Yurt dışında bir çok gelişmiş ülkede dönemsel olarak araba yıkama yasakları, çimleri sulama yasakları gelmeye başlamıştır ki bu ülkeler bu yasakları öylesine koymamışlardır. Ciddi bir su sorunu karşısında toplumdaki anarşinin de tavana vuracağını hesap ederek bu uyarıları vermişlerdir.

Benim şahsi düşüncem özellikle büyük güç sahibi şirketlerin, yönetimde bulunan devlet yöneticilerinin her atacakları adımda bilim insanlarından tarafsız alacakları raporlar doğrultusunda hareket etmeleridir. Köprü yapılması, baraj yapılması, HES çalışmaları, havalimanı inşaatları gibi şimdi aklıma gelen türlü tartışma konusunda son noktayı bırakalım da bilim insanları koysunlar. Hazırladıkları raporlar yaptıkları incelemeler mutlaka ama mutlaka bir hırsa bir öfkeye kurban gitmeden dikkate alınsın.

Advertisement

Geleceğin teminatı çocuklar ve gençlerinde bu konularda üzerlerine düşen bir çok vazife vardır. Damlaya damlaya göl olur atasözümüzü unutmadan nerede açık bir musluk, akıtan bir vana görseler ya düzeltsinler ya da düzeltecek kişilere haber versinler. Suyu daha az kullanabilmemiz için uzmanların verdikleri önerileri dikkatlice dinlesinler.

Şunu unutmayalım ki su yaşamdır su hayattır. Dünya üzerindeki suyu yok edersek kendimize yeni bir gezegen bulmak zorunda kalacağız. Şu anda çok ütopik gibi duran bu durum ileri deki nesillere kısmet olabilir. Umarım ki yanılıyorumdur.


3 yorum

Leave A Reply