Tipi Dindi Kitabının Özeti Karakterleri Yorumlar ve Konusu, Mahmut Yesari

0
Advertisement

Mahmut Yesari’nin Tipi Dindi adlı kitabı konusu, yorumlar, kısa özeti, karakterler, tanıtımı. Tipi Dindi kitabı ile ilgili bilgi.

Tipi Dindi

Tipi Dindi Kitap Özeti – Mahmut Yesari

Kitabın Adı:Tipi Dindi
Kitabın Yazarı:Mahmut Yesari

Kitabın Özeti:

Macit yaşamayı sever. Geleceğe umutla bakar. Gençtir. Hayatın güçlüklerinden henüz haberi yoktur. Nesrin adında güzel bir kızla sevişir. İkisi de mutludur. Macit onunla evlenmeyi kurar. Bir gün Nesrin kendisinden adres yazmak için bir kağıt ister. Defterini karıştırırken yere bir kadın resmi düşer. Bu olay ikisinin arasını açar. Nesrin, sevdiği adamın kendisine ihanet etmesini onuruna yediremez. Çabucak bir avukatla evlenir.

Macit, üzüntüden kendini içkiye verir. İradesi zayıf olduğundan günden güne düşer. Bir gece meyhanede otururken, arkadaşı ona bir mektup uzatır. Mektubu küçük kardeşi göndermiştir. Babasının ağır hasta olduğu, son bir kez onu görmek istediği, ailenin parasızlıktan kıvrandığı anlatılmaktadır.

Macit gitmekte kararsızdır. Gerçi yaptığı hatayı anlamıştır, ama utandığından eve gidemez. Üstelik, durumu da iyi değildir. Onlara yardımda bulunamayacaktır. Öyleyken, dayanamaz, birkaç gün sonra gider. Kapıyı bir akraba açar. Babasının öldüğünü söyler. Macit utanç ve üzüntüden yerin dibine geçer.

Advertisement

Macit artık bu semtte oturamayacağını anlar. Yanına iki kardeşini de alarak başka bir eve taşınır. Kardeşleri sessiz ve anlayışlıdırlar. Kendisini üzmemeye çalışırlar. Bir gün kızkardeşi hastalanır. Macit çok aradığı halde bir iş bulamaz. Bu yüzden sıkıntı içindedir. Kızkardeşi Müzehher günden güne erir, hastalığı veremdir. Kış yaklaşır, odun kömür alınamaz. Fırtınalı ve karlı bir gecede Macit hastanın inlemelerine dayanamaz. Doktor bulmak için sokağa çıkar. Fakat, dışarda zorlu bir tipi vardır. Genç adam soğukla, rüzgarla uğraşırsa da başaramaz. Ertesi gün onu bir cadde kenarında donmuş olarak bulurlar. Hastanenin özenli bakımı sonucu, bir ara kendine gelir, başında bir arkadaşını görür. Ona «tipi dindi mi?» diye sorar ve gözlerini kapar.

Dışarda insana gülen bir hava vardır. Tipi dinmiştir. Ama Müzehher veremden, Macit de soğuktan ölmüştür.

Mahmut Yesari

Mahmut Yesari 5 Mayıs 1895 yılında İstanbul’da doğmuştur. Mahmut Yesari sol eli ile yazdığı için soyadını Yesari olarak anılan hattat dedesinden almıştır. Arapça’da Yesar sol anlamına gelmektedir. Edebi ve sanat yaşamına 15 yaşında iken başlayan Mahmut Yesari Gıdık isimli mizahi dergide karikatürlerini yayınlamıştır. Lise dönemlerinde gerçek hedefi olan resim için yurtdışına eğitim almaya gidecekken I. Dünya Savaşı başlar. Bu nedenle Güzel Sanatlar Akademisinde okumuştur.

Savaş sırasında yedek subay olarak askere alındı. Çanakkale Anafartalar cephesinde görev yaptı. Savaşın sonunda İstanbul’a döndü mizahi dergilerinde karikatürlerini yeniden yayınlamaya başladı. 1920 yıllarında oyun yazarlığına ilgi göstermeye başlamıştır. Yazın hayatına ilgi gösteren Mahmut Yesari ilk oyunu olan Fidan Zehrayı çıkarmıştır. Aynı zamanda tiyatro teknikleri de yayınlayan Mahmut Yesari gazetecilik yaptığı yıllarda tiyatro oyunlarını da eleştirmiştir. Oyun yazarlığından sonra roman ve öykü yazarlığı yapar. Dönemin büyük dergilerinde öyküleri yayınlanmakta romanları ise gazetelerde tefrika edilmektedir.

İlk romanının adı Namus’tur. Romanlarında sade bir dile yer verdi. Yaşamının sonuna kadar dergi ve gazetelerde yazın hayatına devam etti. Çok fazla hikâye, 50’den fazla piyes ve 25 roman yazmıştır. Mahmut Yesari 16 Ağustos 1945 yılında 50 yaşında iken Yakacık Sanatoryumunda verem hastalığından dolayı hayata gözlerini yumdu.

Advertisement


Leave A Reply