Ukichiro Nakaya Kimdir? Kar Taneleri Yapan Japon Fizikçinin Hayatı, Çalışmaları

4
Advertisement

Ukichiro Nakaya kimdir ve ne yapmıştır? Yapay kar taneleri ile tanınan Japon fizikçi Ukichiro Nakay’nın hayatı, çalışmaları ve fizik bilimine katkıları.

Ukichiro Nakaya

Ukichiro Nakaya (4 Temmuz 1900 – 11 Nisan 1962) Japon fizikçiydi. Düşük sıcaklık biliminde çalıştı ve ilk yapay kar tanelerini yapmakla tanındı.

Ukichiro Nakaya

Kaynak: commons.wikimedia.org

Nakaya, Kaga’daki Katayamazu kaplıcalarının yakınında doğdu. Nakaya’nın babası onun çömlekçi olmasını istiyordu ve ilkokuldayken bir çömlekçiye çırak verdi.

1924’te Tokyo İmparatorluk Üniversitesi Fizik Bölümü için Kutani porselenleri üzerine bir makale yazdı. Tokyo Üniversitesi’nde deneysel fizik okudu ve 1925’te mezun oldu. Mezun olduktan sonra Fiziksel ve Kimyasal Araştırmalar Enstitüsü’nde araştırma görevlisi oldu. Elektrostatik deşarj okudu ve Tokyo Imperial Üniversitesi’nde yardımcı doçent oldu. 1928 ve 1929’da Londra’daki King’s College’da yüksek lisans derslerine katıldı.

Çalışmaları:

Owen Willans Richardson ile uzun dalga boylu X-ışınları üzerinde çalıştı. 1930’da Kyoto Imperial Üniversitesi’nden doktorasını aldı ve Hokkaido Üniversitesi’nde yardımcı doçent oldu. 1933’ten başlayarak 3000’den fazla kar kristali fotoğrafı çekti. Yedi ana kategoriyi içeren bir kar kristalleri sınıflandırması oluşturdu. 1935’te Düşük Sıcaklık Bilim Laboratuvarı’nı kurdu. Izu Yarımadası’nda klonorşiazis enfeksiyonundan kurtulmak için iki yıl geçirdi.

1941’de kar kristalleri üzerine yaptığı araştırma için Japon Akademisi İmparatorluk Ödülü’nü aldı. 1943’te Niseko-Annupuri Dağı’nda yeni bir atmosferik buzlanma gözlemevi inşa edildi. Nakaya, savaş sırasında uçakların atmosferik buzlanmasını önlemenin bir yolunu bulmak için orada çalıştı. 1946’da Hokkaido Üniversitesi’nde Tarım Fiziği Laboratuvarı’nı kurdu. 1949’da Uluslararası Glaciological Society tarafından Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’yı gezmek üzere davet edildi.

Advertisement

1952’den 1954’e kadar Kar, Buz ve Permafrost Araştırma Kuruluşunda araştırmacı olarak çalıştı. 1954’te Snow Crystals: Natural And Artificial / Kar Kristalleri: Doğal ve Yapay kitabını yayınladı. Nakaya kar kristalleri üzerinde çalışmaya devam etti ve doğada farklı şekillerinin nasıl oluştuğunu aydınlattı. Buhar, sıcaklık, süper-doygunluk arasındaki ilişkiyi açıklayan Nakaya Diyagramı’da bu çalışmalarının ürünüdür. 1957’de Uluslararası Jeofizik Yılı için Grönland’a Birleşik Devletler seferinin bir üyesiydi. 1960 yılında Birleşik Krallık Antarktika Yer Adları Komitesi, onun onuruna bir grup adaya isim verdi. Ayrıca 10152 Ukichiro Asteroidi de onun anısına isimlendirildi.


4 yorum

  1. qarizmaa:D:D on

    seni çoqqq seviyorum tülünnn caneride seviyorummm:D:D:D sizi bir arada gorunce mutlu olmuyozzz bir tv filmi beqliyozz sizden:D:D

  2. tülin güzelliğin dillere destan olmuşbizse sana hayran böyle bir güzellik varmı diye kıskançlık kirizine giriyozzzz seni en kısa sürede ekranlarda görmek istiyoz tülinçik ve canerçik:)))))

Leave A Reply