Vanuatu’nun En İyi Doğal Gezi Yerlerinin Listesi ve Yapılacaklar

0
Advertisement

Vanuatu’ya gittiğinizde görüp gezebileceğiniz en iyi 6 doğal gezi yer ve alanlarının listesi ile kısa açıklamalarının yer aldığı sayfamız.

Vanuatu, doğal cazibe merkezlerinin adil payından daha fazlasına sahiptir. Güney Pasifik Okyanusu’ndaki adalar, doğa tutkunları ve açık havada vakit geçirmekten ve aktiviteler yapmaktan hoşlananlar için bir cennettir. İster maceralı uğraşlar ister daha yavaş eğlenceler olsun, doğal dünyayla yeniden bağlantı kurmak ve uzaklaşmak isteyen herkes için ideal bir destinasyondur.

Bu yazıda, Vanuatu ada ülkesinin sunduğu en önemli doğal cazibe merkezlerinden bazılarını toplayacağız. Ziyaret etmeye karar verirseniz neler yaşayabileceğiniz hakkında bir fikir edinmek için okumaya devam edin.

Vanuatu

Kaynak: pixabay.com

Blue Holes (Mavi Delikler)

Bunlar, gidip biraz yüzmek için ideal yerler olan tatlı su lagünleridir. Vanuatu’nun ormanlarında bunlardan bir sürü bulunur ve bazılarının etrafına inşa edilmiş faydalı altyapılar vardır.

  • Umumi banyolar
  • Soyunma odaları
  • Dalış platformları – heyecan arayanlar için harika!

Bir mavi deliği ziyaret etmek için genellikle küçük bir ücret ödemeniz gerekir, ancak fiyatı buna değer. Vanuatu adalarının en büyüğü olan Espiritu Santo, dünyanın herhangi bir yerinden daha fazla mavi delik (blue hole) yoğunluğuna ev sahipliği yapıyor. Yani, bu doğal dalma havuzlarının sesini seviyorsanız, gitmeniz gereken yer bu adadır.

Milenyum Mağarası

Bu, tüm Vanuatu’daki en büyük mağaradır ve muhteşem bir manzara sunar. Bu etkileyici jeolojik oluşumu ziyaret etmek, oraya gidip gelmek zorunda olduğunuz yolculuk sayesinde başlı başına bir deneyimdir. Mağara, Espiritu Santo’da bulunur ve Luganville şehrinde tur rezervasyonu yapılabilir. Oradan yola çıkıyorsunuz ve Funaspef adlı bir köye gidiyorsunuz. Ardından, sizi yaklaşık bir buçuk saatte mağaraya götürecek oldukça zorlu bir yürüyüş parkuruna başlıyorsunuz.

Advertisement

Mağarayı keşfettikten sonra, turun başlangıç ​​noktasına geri dönmeden önce şelalelerle çevrili doğal orman havuzlarında dinleneceksiniz. Tur, fiziksel aktivitelerden hoşlananlar için harika ve mağarada geçirdiğiniz zaman, oraya gitmek için harcadığınız tüm zamana değer.

Louniel Plajı

Peşinde olduğunuz beyaz kumlu plajlarsa, Vanuatu’da onları bulmak için mücadele etmeyeceksiniz. Ülke 80’den fazla adadan oluştuğu için, aralarından seçim yapabileceğiniz fazlasıyla plaj var. Çoğu beyaz kuma sahipken, bir avuç dolusu siyah renkli volkanik kuma sahiptir.

Ülkenin en iyi siyah kumlu plajlarından biri, ülkenin güneyindeki bir ada olan Tanna’nın kuzeydoğu kıyısında yer alan Louniel Plajı’dır. Ada, aktif yanardağı Yasur Dağı sayesinde siyah kumlu birkaç plaja ev sahipliği yapar, ancak Louniel Plajı genellikle en iyisi olarak kabul edilir.

Yasur Dağı

Yasur Dağı (Kaynak : pixabay.com)

Yasur Dağı

Yasur Dağı’ndan bahsetmişken, başlı başına bir cazibe. 1774’te Kaptan Cook’u adayı ziyaret etmeye ikna ettiği varsayılan bu yanardağ, aslında bugün dünyanın en aktif yanardağlarından biridir. Yanardağı ziyaret etmenin mümkün olmadığını düşünebilirsiniz; aslında, çok erişilebilir olduğu için tam tersi.

Yanardağın tepesini ziyaret etmek ve çarpıcı volkanik manzaraları yakından görmek isterseniz, size eşlik edecek yerel rehberler var. Kendi başınıza ziyaret etmek mümkündür, ancak bir rehberle gitmeniz önerilir.

Yasur Dağı ziyareti, yanardağın en yüksek kısımlarından birine kadar bir sürüş içerir. Oradan, yaklaşık 10 dakika süren zirveye kısa bir yürüyüşe çıkıyorsunuz. Size yardımcı olacak bazı tırmanma rayları var, ancak kraterin kendisinde herhangi bir izleme platformu veya çit yok. Bu, büyük olasılıkla size eşlik eden bir rehberin tavsiye edilmesinin nedenidir.

Advertisement

Benbow Dağı ve Marum Dağı

Bunlar Ambrym Adası’nda bulunan iki aktif volkan. Yasur Dağı oldukça kolay erişilebilirken, bu ikisi değil. Bu volkanların tepelerine ulaşmak, bazı yerlerde geçişi zorlaştırabilecek engebeli arazide birkaç saat yürüyüş yapmayı gerektiriyor. Bu nedenle, bu volkanları ziyaret etmek, sağlıklı ve makul derecede formda olanlar için daha uygun bir şeydir.

Bu volkanlardan birine veya her ikisine birden erişmenizi sağlayan birkaç rehberli yürüyüş turu vardır. Turların uzunluğu, hangi yerleşimden yola çıktığınıza bağlı olarak değişir. Bazıları bir günde tamamlanabilir, bazıları ise bir gecelemeyi gerektirir. Bu yanardağların zirvelerine ulaşmak için çok çaba harcanıyor, ancak ödül buna değer, özellikle de zirvedeyken açık bir günse. Aşağıdaki adanın manzarası ve kraterde kaynayan magma büyüleyici.

Mele şelaleleri

Mele Şelaleleri, kayalık bir yamaç boyunca noktalı bir dizi teraslı havuzdur. Bu havuzlardan akan su, yaklaşık 35 metre yüksekliğinde muhteşem bir şelale ile son buluyor. Yemyeşil bir orman ortamında basamaklı suyun altında yüzmeyi hayal edenler için Mele Çağlayanları’na bir gezi şart.

Bu cazibe, Efate adasında bulunabilir ve Port Vila‘dan çok uzak değildir. Sonunda ziyarete giderseniz, şelalenin tepesine giden yolu takip ettiğinizden emin olun – endişelenmeyin, size rehberlik edecek ve sizi güvende tutacak bir ip var!


Leave A Reply