Venografi nedir? Ne İçin ve Nasıl Yapılır? Venogram Neyi Teşhis Eder?

0
Advertisement

Venografi nedir, venogram nedir? Venografi ne amaçla ve nasıl yapılır? Hazırlık gerekli midir? Venografi neyin teşhisinde kullanılır?

Venografi

Venogram Nedir?

Venogram, doktorunuzun damarlarınızı bir röntgende görmesini sağlayan bir testtir. Damarlar tipik olarak normal bir röntgende görülemez. Bu test, kontrast boya adı verilen bir sıvının enjeksiyonunu içerir. Boya, damarlarınızın röntgende görülmesini sağlayan iyot bazlı bir çözeltidir.

Venografi, doktorunuzun damarlarınızın boyutunu ve durumunu değerlendirmesini sağlar. Kan pıhtıları ve tümörler gibi tıbbi durumları teşhis etmek için de kullanılabilir. Test ayrıca doktorunuza uzuvlarınızda ağrı veya şişmeye neden olabilecek damar anormalliklerini gösterebilir.

Venografi Çeşitleri

Venografi genellikle bacaklardaki veya midedeki damarları görselleştirmek için kullanılır, ancak vücudun herhangi bir bölgesinde kullanılabilir. Doktorunuz, testinizin nedenine bağlı olarak hangi tip venografinin sizin için uygun olduğunu seçecektir. Venografi türleri şunları içerir:

  • Artan venografi, doktorunuzun bacaklarınızdaki derin ven trombozu veya kan pıhtılarının yerini görmesini sağlar.
  • İnen venograf, derin damarlardaki valflerin işlevini ölçmek için doktorunuza izin verir.
  • Üst ekstremite venografisi, doktorunuzun boynunuzdaki ve kollarınızdaki damarlardaki tıkanıklıklar, kan pıhtıları veya vasküler anormallikleri görmesini sağlar.

Venakavograf, doktorunuza kalbinize kan getiren alt vena kavanızın işlevini değerlendirmesini sağlar. Her venografi türü aynı kontrast boya ve X-ışını makinesini kullanır.

Advertisement

Venografi İçin Hazırlık

Siz ve doktorunuz venografi yapmadan önce tüm ilaçlarınızı ve alerjilerinizi tartışmalısınız. Kabuklu deniz hayvanlarına veya iyodine alerjisi olan insanlar özellikle kontrast boyaya duyarlı olabilir.

Hamileyseniz doktorunuza bildirin. X-ışınından radyasyona maruz kalma minimaldir ancak gelişmekte olan bir fetus için hafif bir risk taşır.

Venografiden önce dört saat bir şey yememeniz tavsiye edilebilir. Venografiden önce tüm mücevherleri çıkardığınızdan emin olun.

Venografi Prosedürü

Test bölgelerine erişimi kolaylaştırmak için venografi sırasında giymeniz gereken bir hastane elbisesi verilecektir. Bir sağlık uzmanı, ayaklarınızdan birini steril bir sıvı ile temizleyecek ve intravenöz bir çizgi ekleyecektir. Sonra, damarına kontrast boya enjekte ederler.

Kontrast boya vücudunuzda dolaşırken ılık hissedebilir, hafif bir baş ağrısı geliştirebilir veya bulantı hissedebilirsiniz. Boyanın enjeksiyonundan sonra nefes almada zorluk çekiyorsanız veya kaşıntı hissediyorsanız bildirin. Bu alerjik reaksiyonu gösterebilir.

Birden fazla gıda veya ilaç alerjisi olan kişilerin kontrast boyaya alerjik reaksiyon göstermesi daha olasıdır. Saman nezlesi veya astımı olanlar da artmış alerji riskine sahiptir. Böbrek hastalığı olan insanlar da risk altındadır.

Advertisement

Büyük olasılıkla bir venografiniz olmadan kontrast boyaya karşı alerjiniz olup olmadığı test edilmez. Bu nedenle, daha önce boyaya tepki verip vermediklerinizi doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Doktor, kaşıntıyı önlemek için kontrast boya kullanmadan önce size bir antihistamin verebilir veya reaksiyon riskine girmemeye karar verebilir ve boyayı kullanmayacaktır.

Kontrast boya bacaklarınız ve alt vücudunuz boyunca hareket ettikçe röntgen ışınları düzenli aralıklarla alınacaktır. Test genellikle 30 ila 90 dakika sürer. X-ışınları bittikten sonra, enjeksiyon bölgesini bandajlar.

Venografiden sonra kısa bir süre dinleneceksiniz ve hayati belirtileriniz izlenecektir. Genellikle venografinizle aynı gün eve gidebilirsiniz. Bol su içmek kontrast boyayı vücudunuzdan temizlemek için önemlidir.

Aşağıdaki belirtiler kontrast boyaya bir enfeksiyon veya alerjiyi gösterebilir:

  • enjeksiyon bölgesinde kızarıklık
  • enjeksiyon bölgesinde şişme
  • ateş
  • titreme

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, durumunuzun hastanede daha uzun bir süre izlenmesi gerekebilir.

Venografi

Venografi Sonuçları

Doktorunuz bir radyologdan sonuçların raporunu alacaktır. Bir radyolog, radyoloji sonuçlarını okumak için eğitilmiş bir doktordur. Doktorunuz kan pıhtıları, tıkanmalar veya işlevsiz kapaklar gibi anormal bulguları sizinle tartışacaktır. Doktorunuz bu anormallikleri tedavi edebilir veya takip randevularında izleyebilir.

Venografinin Riskleri

Venografi çoğu insan için güvenlidir. Konjestif kalp yetmezliğiniz, pulmoner hipertansiyonunuz veya kontrast boyaya karşı alerjiniz varsa, bir venogramınız olmamalıdır.

Glikoz seviyelerini kontrol etmek için böbrek hastalığı, diyabet veya ilaç metformini (Glukofaj) alan kişiler, bir venografi sonrası böbrek yetmezliğine girme riski daha yüksek olabilir.

Diğer faktörler venografinin yapılmasını zorlaştırabilir, özellikle de obezseniz, bacaklarınızda şiddetli şişlik yaşarsınız.

Ekstremitelerinizdeki obezite ve aşırı şişme, venografi sırasında damarların bulunmasını ve görülmesini zorlaştırır. X-ışını teknisyeninin doğru görüntüler elde edebilmesi için testin uzunluğu boyunca hareketsiz kalmanız da gerekir.

Advertisement

Venografinin yararlarının risklerden daha ağır olup olmadığını belirlemek için genel sağlığınızı doktorunuzla tartışın.


Leave A Reply