Virüs Nedir? Virüsler Nasıl Hasta Eder?

0

Virüs nedir? Virüsler nerede yaşar, nereden ve nasıl bulaşır? Virüslerin özellikleri, nasıl hasta eder, hakkında bilgi.

virusVirüs; bulaşıcı hastalıklara yol açan, bilinen en küçük canlılardır. Virüsler canlı hücrelerin içine asalak olarak yerleşirler. Çoğalabilmeleri için canlı bir hücrenin içine girmeleri gerekir. Virüslerin bulaşıcı hastalık oluşturma özellikleri, genellikle 50-60°C’ta 30 dakika kadar kalmakla kaybolur. Ultraviyole ışınlarıyla X ışınları ise virüsleri parçalar. Antibiyotikler ve sülfonamidler ise etkili değildir.

Advertisement

Virüsler canlı organizmaya iki yoldan girerler: Solunum ve sindirim sistemleri. Organizmaya giren virüslerin hastalığa yol açabilmeleri için vücudun bir hastalık ya da başka bir nedenle direncinin kırılmış olması gerekir. Virüsler öncelikle vücudun savunma sistemiyle karşı karşıya kalırlar. Organizmaya girdikleri bölgede bulunan makrofajlar virüsleri yutarak parçalamaya çalışırlar. Eğer virüsler antikorlarla reaksiyona girmişlerse mikrofajlar daha etkili olabilirler. Ancak bazı virüsler makrofajların içinde de yaşayabilirler. İşte bu durumda virüslerin vücutta yayılma ve hastalık yapma olanakları daha çok artar.

Solunum yolları aracılığıyla vücuda giren virüsler, öncelikle bu sistemin mukus salgısında bulunan nöraminim asitle karşılaşırlar. Bu asit virüslerin hücrelere tutunmasını engeller. Ancak bazı virüsler bu engeli de aşıp hastalık oluşturabilirler.Sindirim sistemi aracılığıyla vücuda giren virüsler ise genellikle önce mide asidi ve sindirim sisteminin sindirici enzimleriyle karşılaşırlar. Ancak bu engeli de aşıp hastalık oluşturan virüsler de vardır. Tüm savunma sistemini aşıp hücre içine giren virüsler, hücre içinde çoğaldıktan ve bu hücreyi kendi amaçlan için kullandıktan sonra hücre hızla zarar görmeye başlar ve sonunda ölerek parçalanır. Virüsler vücuda girdikleri bölgede ve organlarda hastalık oluşturabilecekleri gibi, başka bir organda da vücudun başka bölgelerinde de hastalıklara yol açarlar.

Virüslerin oluşturdukları hastalıklara karşı birçok ilaç denenmişse de tam etkili bir ilaç henüz bulunamamıştır. Ancak en etkili önlem olarak aşıya başvururlar. Kişiler hastalığa yakalanmadan önce aşılanarak virüs hastalıklarına karşı ömür boyu korunabilirler. Nitekim çağdaş tıp, küçük yaştaki çocukları daha birçok aylıktan başlayarak belirli aralıklarla tek ya da karma aşılarla aşılayarak virüslerin oluşturdukları hastalıklardan korumaya çalışır. Bu hastalıklar arasında kızamık, çocuk felci, tetanoz, grip, sarı humma sayılabilir.

Advertisement


Leave A Reply