Yelken Sporu Hakkında Bilgiler

0

Yelken sporu ile ilgili olarak genel bilgilerin ve kuralların kısaca verildiği sayfamız. Yelken sporu nasıl bir spor dalıdır ve çeşitleri nelerdir?

Yelken sporu deniz sporları arasında en zoru ve en zevklilerinden biridir. Yelken yarışlarına aynı tip tekneler katılır.

Bizde kullanılan başlıca yarış tekneleri şunlardır:

Dragon. — Üç kişilik bir teknedir. Bunlardan biri dümenci, ikisi de flokçudur. 1 direği, 2 yelkeni vardır. Dümenci aynı zamanda «randa» denen ana yelkeni de kullanır. Flokçular tekneyi dengede tutmak için, yatış yönünün tersine doğru tekneden dışarıya doğru yatarlar. Teknenin salması altındadır ve içeriye çekilmez. Yelkeninde numaradan başka D harfi ve T.K. harfleri (Türk Korsanı) bulunur.

Snipe (Snayp). — İki kişilik bir teknedir. 1 direği, 2 yelkeni vardır. Yelkeninde numarasından başka çulluk kuşu ve T.K. harfleri bulunur. Salması içeriye çekilebilir.

Fin. — Tek kişilik, 1 yelkenli bir teknedir. Her yarıştan sonra direği çıkartılır. Üzerinde durması en zor ve devrilme ihtimali en fazla olan teknelerden biridir. Daha çok pupaya dönerken batar. Yelkeninde numarasından ve T.K. harflerinden başka yan yatmış, üst üste iki S işareti bulunur.

Şarpi. — Tek direkli, iki yelkenli, dragondan ufak, iki kişilik bir teknedir. Öteki teknelerden farkı randa adı verilen büyük yelkeninin üst kısmının sapan denen ikinci bir tahta çıkıntıya bağlı olmasıdır. Dümen yekesi ay biçimindedir. Son yıllarda bizde eski rağbetini kaybetmiştir. İşareti 12’dir.

Starbot. — Şarpiden büyük, dragondan küçük, tek direkli, iki kişilik bîr teknedir. İşareti yıldız şeklidir.

Pirat. — Şarpiye benzer, fakat ondan daha küçüktür. 1 direği, iki yelkeni vardır, iki kişi tarafından kullanılır. Yelkeninde numaradan ve T.K. harflerinden başka bir balta şekli vardır. Yekesi şarpininki gibi ay biçimindedir.

Dingi. — Biçimi sandala benzer, iki çeşidi vardır. Büyüğü iki yelkenlidir, iki kişiyle kullanılır, küçüğü tek yelkenlidir.

Flying Dutchman (Flaying Daçmen = Uçan Holândalı). — Hepsinden hızlı bir teknedir, batma tehlikesi çok olmasına karşılık su içinde doğrultulabilir ve tekrar yarışa devam edilebilir. En modern tekne tiplerindendir. Yelkeninde FD ve numara vardır.


Leave A Reply