Yer’in Eksen Eğikliği ve Yıllık Hareketinin Sıcaklığa Etkisi

0
Advertisement

Dünya’nın eksen eğikliğinin ve yıllık hareketinin sıcaklığa olan etkisi nedir? Eksen eğikliğinden dolayı yaşanan sıcaklık değişimleri.

Yer’in Eksen Eğikliği ve Yıllık Hareketinin Sıcaklığa Etkisi

Yer ekseninin eğik olmasından dolayı Dünya, Güneş etrafında dolanırken, yıl içerisinde güneş ışınlarının yere düşme açısı da değişir. Bu durum sıcaklığın yıl içerisinde farklılık göstermesine neden olur.

Orta enlemlerde öğle vakti Güneş’in mevsimlere göre ufuk düzlemi üzerindeki konumu. Yer ekseninin eğik olmasına bağlı olarak, Dünya’nın yıllık hareketiyle, güneşin ufuk üzerinde yükselmesi ve güneş ışınlarının yere düşme açısı yıl içerisinde değişir.

Ayrıca eksen eğikliğinden dolayı her iki yarım kürede, aynı anda farklı mevsimler yaşanır.

Advertisement

Yer ekseninin eğik olmasına bağlı olarak, iki yarımküre aynı miktarda güneş enerjisi almaz. Yukarıdaki şekilde Kuzey Yarımküre 21 Haziran’da güneş enerjisinin 7/10’unu alırken, Güney Yarımküre 3/7’sini alır. 21 Aralık ta her iki yarım kürede bu durumun tersi yaşanır. Bu durum iki yarım kürede aynı anda farklı sıcaklık ve mevsim şartlarının yaşandığını gösterir.

Yer’in Güneş etrafındaki hareketiyle birlikte, yer ekseninin eğik olması, gece gündüz sürelerinin mevsimden mevsime uzayıp kısalmasına neden olur. Bu da aydınlanma süresini belirler.


Leave A Reply