Z Harfi İle Başlayan Renkler – Baş Harfi Z olan Renkler Listesi ve Kodları

0

Z harfiyle başlayan renk isimleri nelerdir? Z harfi ile başlayan renkler, örnek resimleri ve heksadesimal, html renk kodları listesi.

Z Harfi İle Başlayan Renkler

Advertisement

Z Harfi İle Başlayan Renkler

 zeytuni
Zeytuni

Heksadesimal Kodu: #808000

Zeytuni koyu sarımsı-yeşil renktedir, olgunlaşmamış veya yeşil zeytin gibidir.

Zeytin Hakkında:

Zeytin olarak da adlandırılan zeytin ağacının meyvesi, Akdeniz bölgesinde zeytinyağı kaynağı olarak büyük tarımsal öneme sahiptir. Akdeniz mutfağının temel bileşenlerinden biridir. Ağaç ve meyvesi, leylak, yasemin, Hor çiçeği ve gerçek dişbudak gibi türleri de içeren bitki ailesine adını verir.

Zeytin ağacı, Olea europaea, zeytinyağı, ince ahşap, zeytin yaprağı ve zeytin meyvesi için yetiştirilmektedir. Hasat edilen tüm zeytinlerin yaklaşık% 90’ı yağa dönüştürülürken, yaklaşık% 10’u sofralık zeytin olarak kullanılır. Zeytin, Akdeniz mutfağındaki temel malzemeleri olan üçlünün biridir, diğer ikisi ekmek, makarna ve kuskus için buğday ve şarap için üzümdür.

Advertisement
 zümrük yeşili
Zümrüt yeşili

Heksadesimal Kodu: #50C878

Gemolojide renk üç bileşene ayrılır: renk tonu, doygunluk ve ton. Zümrüt yeşili, sarı-yeşilden mavi-yeşile kadar değişen tonlarda oluşur ve birincil ton mutlaka yeşil olur. Sarı ve mavi zümrütlerde bulunan normal ikincil tonlardır. Sadece orta ila koyu tonda olan taşlar zümrüt olarak kabul edilir; açık tonlu taşlar bunun yerine yeşil beril adı ile bilinir. En iyi zümrütler,% 0 tonunun renksiz ve% 100’ünün opak siyah olduğu bir ölçekte yaklaşık% 75 tonudur. Ayrıca, ince bir zümrüt doymuş olacak ve parlak (canlı) bir renk tonuna sahip olacak. Gri, zümrütlerde bulunan normal doygunluk değiştirici veya maskedir; grimsi-yeşil renk tonu, donuk-yeşil renktir.

Zümrüt Hakkında:

Zümrüt, az miktarda krom ve bazen vanadyum ile yeşil renkte bir değerli taş ve çeşitli mineral beril (Be3Al2 (SiO3) 6) ‘dir. Beril, Mohs ölçeğinde 7.5-8 sertliğe sahiptir. Zümrüt bir siklosilikattır. Zümrütler, tüm renkli taşlar gibi, dört temel parametre kullanılarak derecelendirilir: renk, netlik, kesim ve karat ağırlığı. Normalde, renkli değerli taşların derecelendirilmesinde renk açık ara en önemli kriterdir. İnce bir zümrüt, sadece saf yeşil bir renk tonuna sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda üst bir mücevher olarak kabul edilecek yüksek derecede şeffaflığa da sahip olmalıdır.


Leave A Reply