Akustik Nedir?

0

Akustik nedir? Akustik bilimi ne ile uğraşır, hangi amaçları güder? Akustik ile ilgili kısa ve temel bilgiler

Akustik, sesin binaların içindeki hareketini, yansımasını, emilmesini inceliyen bilgi koluna «akustik» denir.

Advertisement

Bina planlarında akustik ilminin gözettiği ilk gaye gürültüyü, yani istenilmayen sesleri en az haddine indirmek, istenen sesleri de bozulmadan, gereken şiddette dinleyiciye ulaştırmaktır.

Akustik çeşitli problemlerle uğraşır. Hastane veya kütüphane gibi bazı binaların mümkün olduğu kadar az gürültüye sahne olacak şekilde yapılması gerekmektedir. Duvarlar sesi koridorlar boyunca yansıtması önlenecek şekilde yapılır. Ayrıca, bu gibi binalarda tavan ve duvarlar sesi emen maddelerle kaplanır.

Konser salonlarında, tiyatrolarda, cami ve kiliselerde de akustik önemli bir rol oynar. Söylenen sözün her tarafta birden duyulması gerekmektedir. Konuşurken çıkan ses dalgaları saniyenin onda biri içinde duyulabilir. Konferans salonları öyle yapılmalıdır ki yansıma konuşmayı bozmasın. Konser salonlarında eğer yansıma birkaç saniye sürecek olursa, çalınan eserin güzelliği bozulur.

Akustik mühendisleri, bir salon yapılmadan önce, orada sesin nasıl yansıyacağını hesaplarlar. Yapılması teklif edilen salonun en, boyu, diğer özellikleri ve sesi yansıtan yüzeylerine göre yaktıkları hesaplar sonunda sesin ne şekilde yansıyacağını meydana çıkarırlar. Ayrıca, bir salonda bulunan dinleyiciler de sesi emer. Bu yüzden boş bir salondaki ses, dolu olandan çok daha başka türlü duyulur.

Advertisement


Leave A Reply