Armorik Masifi Nedir? Fransa’da Yer Alan Bölge Hakkında Bilgiler

0

Armorik masifi nedir? Coğrafi ve jeolojik özellikleri nelerdir? Ne kadar büyüktür ve hangi bölgeleri kapsamaktadır. Armorik masifi hakkında bilgiler.

Armorik masifi

Advertisement

Armorik masifi, Fransa’nın batısında, aşınımla (erozyon) düzleşmiş yükselti ya da peneplen. Finistere, Cötes-du-Nord, Morbi-han ve llle-et-Vilaine illerinin (departement) tümünü, Manche, Orne, Mayenne, Maine-et-Loire, Loire-Atlantique ve Vendee illerinin bazı kesimlerini kaplar. Yüzölçümü yaklaşık 65.000 km2 olan bölge, kuzeyde Paris Havzası ve Seine Irmağı, güneyde ise Loire ve kollarının suladığı ovalarla sınırlanır. Bölgede egemen olan jeolojik oluşum, Prekambriyen Zamandan (y. 4 milyar-570 milyon yıl önce) kalma, kristalleşmiş şistler ile yer yer bu kayaçları kesen gnays şeritlerdir.

Karbonifer Döneme (y. 345-280 milyon yıl önce) rastlayan Hersiyen dağoluşumu büyük ölçüde aşınıma uğradığından, yüksekliğin 400 m’yi geçtiği ender görülür. Orne’da bulunan 417 metrelik Avaloirs Dağı masifin en yüksek noktasıdır. Finistere’deki Arree Tepesi ile Cotes-du-Nord’daki Cotes-du-Nord ve Mene tepeleri de önemli yükseltilerdir. Sularını Aulne Irmağına akıtan Châteaulin Havzası, Finistere’in büyük bölümünü kaplar. Ille-et-Vilaine’e ise Rennes Havzası egemendir. Aşınım kuzeyde aber denen derin yarlar oluşturmuştur, kıyı şeridi de oldukça girintili çıkıntılıdır.

Galyalılar bu kıyı şeridine, deniz ülkesi anlamında Armor, iç kesimlere de, orman ülkesi anlamına gelen Arcoat adım vermişlerdi. Ancak, iç bölgelerdeki ormanların çoğu bugün yok olmuştur. Toprağa bağlı yaşamda hayvan besiciliği büyük önem taşır. Bölge süt, peynir, sığır ve domuz eti üretiminde önde gelir. Besiciliğe yönelik tarım gittikçe yaygınlaşmaktadır. Kırsal kesimden göç,tarım toprakları mülkiyetinde toplulaşmaya yol açmıştır. Nüfusun yoğun olduğu kıyı bölgeleri iç kesimlere göre daha gelişmiş durumdadır.

Advertisement


Leave A Reply