Azim İle İlgili Kompozisyon, Azmetmek Konulu Yazı, Kompozisyon Örneği

15

Azim, azmetmek, başarmak için uğraşmak, çalışmak ile ilgili kompozisyon, yazı örneği. Azim konulu kompozisyon, yazı.

Azim ile ilgili sözler

AZMETMEK

Acelecidir insanoğlu… Aklına geleni en kısa zamanda, zorluk çekmeden, yorulup bunalmadan kazanmak ister genellikle… Şu kısa hayatta ideallerine kavuşmak en büyük arzusudur. Bu arzusuna kavuşmak için kendince bir yol çizer. Bu yolda ummadığı bir zorlukla, yenilgiyle karşılaşırsa hemen kırılıverir, umutlarını yitirir ve geri dönme gereğini hisseder. Tabii bu hal ancak zayıf insanlara özgü bir davranıştır

Herhangi bir işe girişmeden önce o iş ve çalışma sistemi hakkında iyice düşünmelidir. Düşünülmeden, planlaştırmadan girişilen her iş insanı hayal kırıklığına uğratabilir. Giriştiğimiz işlerde karşılaştığımız zorluklar, önceden aklımıza gelmeyen ilhamlar verebilir. Yeter ki bunların farkına varacak kadar manen kuvvetli, azimli ve düşünceli olalım. Bir işi başarmak için türlü yollar vardır. Bazen şartların elverişsizliği ve türlü nedenler yüzünden tuttuğumuz yol olumlu neticeler vermez. Bu defa başka bir yol denememiz gerekir. Bu arada, bir meydana türlü yollarla çıkıldığı unutulmamalıdır.

Uğradığımız kırgınlık bize olumlu tecrübeler kazandırır. Bu tecrübeler görüş ve düşüncelerimizi etkiler, doğruyu yoğun bir şekilde görmemize yardım eder.

Zorluklar karşısında yenilgiyi kabul edip çekilmeden önce insan kudretinin ve zekâsının yapıcılığına, mucizelerine inanalım…


Anlamlı bir yaşamın parçası olarak çalışmak

Çalışma, bireylerin amaçlarına ulaşabilecekleri, gelişebilecekleri ve anlamlı bir yaşam sürdürebilecekleri temel bir araçtır. Anlamlı bir yaşamın kökünde değil, ayrılmaz bir parçasıdır. Younkins’e göre anlamlı yaşam, akıl, üretken çalışma, hedefe ulaşma, insan gelişimi ve mutluluk ile bağlantılıdır. Üretkenlik, anlamlı bir yaşamın en önemli unsurlarından biri olduğundan, bireyin üretken olabilmesi için çalışması gerekir. Üretken çalışma ise “bilgi edinerek ve fikirlerimizi ve değerlerimizi fiziksel forma çevirerek varlığımızı kontrol edebileceğimiz süreç”tir. Böylece, yeteneklerimizi ve arzularımızı gerçekleştirebilmemiz ve varlığımıza anlam verebilmemiz çalışmakla olur. İş önemlidir çünkü kişisel kimliğimizi şekillendirmemize yardımcı olur. Aynı zamanda toplumun yapı taşıdır.

Anlamlı bir yaşam sürmek için, hayatımızı geliştirmenin tartışmasız bir yolu olarak çalışmayı seçen rasyonel insanlar olmalıyız. Örneğin, işgücü piyasasını ve emeğinin karşılığını alan insanları dikkate alırsak, kendilerinin, ailelerinin geçimini sağlayabileceklerini ve belki de eğlenceye harcayacak kadar servetleri kaldığını söyleyebiliriz. Bu insanlar yaptıkları işe göre varoluşlarına anlam katar ve hayatlarını şekillendirirler. İş hayatınızı düzenler, size sabahları uyanmak için bir sebep verir ve hayatınızdaki diğer şeylerin önemini anlamanızı sağlar. Çalışmanın insanların hayatında merkezi bir amaç olduğu, ancak tek amaç olmadığı daha sonra belirtilecektir. İşinizden yorulabilir ve sinirlenebilirsiniz, ancak şu anda ailenizle akşam yemeğinin masasının çevresinde toplandığınızda hayatınızın tadını çıkarabileceksiniz. Çalışmak size seçme özgürlüğü, ihtiyacınız olan ve arzu ettiğiniz şeylere sahip olma özgürlüğü verir.


15 yorum

 1. GALATASARAY(MELİSA SULTAN KIRPIK) on

  çooook güzel
  ellerinize sağlık ilk yorumu da ben yapmış oldum
  😀 😀 😀

 2. harika!!!!!! 😀 😀 😀 🙂 🙂 🙂 😀 😀 😀 🙂 🙂 🙂

  🙁 🙂 🙁 🙂 😀 😀

 3. OğuzhanKoçDelisi on

  çok iyi olmuş da benim kompozisyonla alakam yok benim yazmadığımı anlayacaklar ama tebrik ederim gerçehten mütiss 😀 😀 😀

Leave A Reply