Bakterilerin Üremesi Hakkında Bilgi

0

Bakterilerin üremesi konu anlatımı. Bakteriler nasıl ürerler? Bakterilerin üremesi hakkında kısaca bilgi, Konjugasyon ile gen transferi.

Bakterilerin Üremesi Hakkında Kısaca Bilgi

Bakterilerin eşeysiz üremesi bölünerek gerçekleşir. Bakterilerin yaşadıkları ortamda; yeterli besin, su, uygun sıcaklık bulunursa süratle her 20 dakikada bir bölünerek geometrik dizi şeklinde çoğalır. Eğer bakteriler bu şekilde çoğalmalarına devam etselerdi, 24 saatte yaklaşık 2000 ton ağırlığında bir bakteri kitlesi meydana gelirdi.

Advertisement

Fakat gerçekte hiçbir zaman bu böyle olmamaktadır. Çünkü bakteriler çok geçmeden çoğalmaları için gerekli olan su ve besin maddelerini tüketir. Ortamda biriken, alkol, asit ve çeşitli kimyasal maddeler bakterilerin üremesini sınırlandırır.

Bakteri bölünmesi, tam bir mitoz olmamasına rağmen, yüksek canlılardaki mitoz bölünmeye benzer.
Bakterilerin Üremesi
Bakterilerde çeşitliliği sağlayan; konjugasyon, transformasyon, transdüksiyon gibi mekanizmalar bulunmaktadır. Konjugasyonla bir bakteriden diğerine gen transferi olmaktadır.

Bu olayda aynı türden iki bakteri arasında geçici olarak bir sitoplazmik köprü kurulur. Köprü aracılığıyla iki bakteri arasında, kalıtım materyali alış verişi olur. Böylece bakterilerde, konjugasyonla çeşitlilik artırılmış olur.

Maddeler Halinde;

1- DNA molekülü hücre zarına yapışır.

Advertisement

2- DNA kendini eşler.

3- Hücre zarı esneyerek DNA moleküllerini iki kutba çeker.

4- Hücre zarı büzülür.

5- Hücre ikiye bölünerek iki yeni hücre oluşur.


Leave A Reply