Bebeklerde Uyku Düzeni

0
Advertisement

Bebekler kaç saat uyumalıdır? Çocukların uyku alışkanlıkları, anne ve babanın odasından çocuk ne zaman ayrılmalı?

bebek-4Bebekler, doğumdan sonraki ilk haftalarda sağlık durumları iyiyse, sadece mama saatlerinde uyanır, günün geri kalan kısmını uyumakla geçirirler. Ancak bazı bebeklerin uykusu daha azdır. Herhangi bir hastalığı olmadığı halde az uyuyorsa, bunda endişe edilecek bir şey yoktur. Çocuk büyüdükçe, uykusu azalır. Bebekler uyku saatlerini kendileri tayin ederler. Eğer bu saatlere dikkat edilirse çocuk her gün aynı saatlerde uyur, uyanır. Bir yaşına doğru, bir öğleden önce, bir sonra olmak üzere gündüz iki uyku yeter. İki yaşından sonra da gündüz sadece bir öğleden sonra bir uyku yeterlidir.

Çocuklar mümkünse, altı aylık olunca anne babanın odasından çıkarılmalıdır. Bu yapılmazsa çocuğun odasının en çok bir yaşından sonra ayrılması gerekir. Bu yaştan sonra onu yalnız başka odada yatmaya alıştırmak, gittikçe zorlaşır, kendisini daima anne babasına bağımlı hisseder. Bundan daha önemlisi anne baba arasındaki münasebetlerin çocuğun üzerinde yapacağı etkidir. Psikologlar, anne baba arasındaki münasebetin, hatta uyku arasında bile olsa, çocuğu kötü etkilediğini, hatta onu korkuttuğunu tespit etmişlerdir. Ayrıca, çocuk uyanık olduğu halde, kendini kendini uyuyor gibi gösterebilir.

Çocuk ayrı odada olsun, anne babanın odasında olsun gece korkulu rüya görerek uyanabilir. Bu durumda anne babanın aklına gelen ilk çare onu koyunlarına almaktır. Bu da doğru değildir, çocukta alışkanlığa yol açar. En iyi bir müddet ilgilendikten, yatıştırdıktan, cesaretlendirdikten sonra gene yatağa göndermektir.

Çocuklara uyku saatinin zevkli bir şey olduğu aşılanmalıdır. Örneğin bazı küçük çocuklar yatarken bebeklerine sarılıp uyumak ister. Özellikle kardeşi olmayan çocuklar, yalnızlık duygusu ile böyle şeylere daha düşkün olurlar. Bunların hiçbir zararı yoktur.

Advertisement

Çocukların normal uyku müddeti şöyledir:

2-6 yaşlarında gece 12 saat, gündüz 1-2 saat
6-9 yaşlarında gece 11 saat
9-12 yaşlarında gece 10 saat
Çocuğun büyümesine göre uyku saatleri daha az veya çok olabilir.


Leave A Reply