Buharkent Nerededir?

0

Buharkent nerededir? Buharkent hangi ilimize bağlıdır? Buharkent ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

buharkentBuharkent;Aydın ili’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 8 köyü vardır. İlin doğusunda; Nazilli ile Denizli’nin Buldan ve Sarayköy ilçeleri toprakları arasında kalır.

Advertisement

İlçe toprakları kuzeyden ve güneyden dağlarla çevrilidir. Kuzeyden, Aydın Dağları’nın doğu etekleri, Karlıkdede Tepe’de 1.724 m’ye, güneyde Akdağ’da 2.300 m’ye ulaşır. İlçe topraklarının orta bölümünde, Büyük Menderes Vadisi uzanır. Kuzey ve güneydeki yükseltilerden kaynaklanan küçük dereler, orta bölümde Büyük Menderes Irmağı’ na katılır. Akdeniz iklimi egemendir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılıman ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 17°C, yağış tutarı 500 mm’dir. Dağ eteklerinde Akdeniz çalı türleri (maki), yamaçlarda kızılçam, meşe ve yükseklerde karaçam ormanları, doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Başlıca tarım ürünleri: Buğday, arpa, mısır, bakla, fiğ, pamuk, pamuk tohumu, ayçiçeği, susam; meyvelerden incir, zeytin, üzüm. Koyun, keçi ve sığır beslenir. Deniz düzeyinden 105 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 80 km uzaklıktadır.

Daha önce Kuyucak ilçesi’ne bağlı Çubukdağı Bucağı, 19 Haziran 1987’de merkezi Burhaniye’nin adı Buharkent’e dönüştürülerek ilçe yapıldı.


Leave A Reply