C ve Ç Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri, Ülke İsimleri ve Başkentler

0
Advertisement

Dünyadaki baş harfi C-Ç olan, C – Ç harfi ile başlayan ülkeler hangileridir? C – Ç Harfiyle Başlayan Ülkeler ve başkentlerinin listesi.

c ülke

Kaynak: pixabay.com

ÜLKE ADI BAŞKENTİ
 Cayman Adaları George Town
 Cebelitarık Cebelitarık
 Cezayir Cezayir
 Cibuti Cibuti
 Cook Adaları Avarua
 Çad N’Djamena
 Çek Cumhuriyeti Prag
 Çin Pekin

Yukarıdaki tablo isim şehir hayvan oyunu için elverişli olacağı gibi, coğrafya bilgisini geliştirmek isteyenler için de faydalı olacaktır.

Cook Adaları

Cook Adaları

Cook Adaları

Cook Adaları, Büyük Okyanus’un güneyinde, Yeni Zelanda’ya bağlı takımada. Yüzölçümü 240.6 km2, yönetim merkezi Avarua.

Yeni Zelanda’nın yaklaşık 2.600 km kuzeydoğusunda yer alan takımada birbirinden yaklaşık 320 km uzaklıkta iki gruptan oluşur. Kuzey grubundaki adalar (toplamı yedi) mercan; güney grubundaki adalar (toplamı sekiz) volkanik ve mercan kökenlidir. Toplam nüfusun yaklaşık yansını barındıran Rarotonga, adaların en büyüğüdür. Rarotonga’nın kuzey kıyısında kurulu yönetim merkezi Avarua başlıca limandır. Tropikal iklimin egemen olduğu adalarda sık sık kasırgalar görülür. Güney adaları, kuzey adalarına oranla daha sıcak ve kuraktır (Rarotonga’da yıllık ortalama sıcaklık 35°C, yıllık ortalama yağış 2.150 mm). Polinezya kökenli halk Yeni Zelanda Maorileriyle yakın akrabadır. Son yıllarda Yeni Zelanda’ya yapılan sürekli göçe karşın adalarda hızlı nüfus artışı nedeniyle yoğunluk yüksektir. Halkın büyük çoğunluğu Protestan, % 10’u Katoliktir.

Ekonomi tarım (hindistancevizi, turunçgiller, ananas, kopra vb), balıkçılık ve istiridye avcılığına dayanır.

Tarih. İngiliz denizcisi kaptan James Cook, 1773-1777 arasında adalardan birkaçını buldu. 1888’de Büyük Britanya korumasına giren, 1901’de Yeni Zelanda yönetimine bağlanan adalar, 1965 Anayasası ile özerklik kazandı. Başkan ve dört bakandan oluşan yürütme erkinin yanı sıra, yasama meclisinin 22 üyesi vardır.

Advertisement

Cebelitarık

İlkçağda adı Calpe olan Cebelitarık, 711’de Emevi Komutanı Tarık bin Ziyat’ın fethettiği ilk bölgelerdendir. Bir süre Müslümanların elinde kaldı. 1093′ te Guzman geri aldıysa da 1399’da yeniden Müslümanlara geçti. 1462’ye kadar Müslümanların elinde kaldı.

Bu tarihten sonra kesin olarak İspanya’ya bağlandı. 1540’ta İspanyolların Müslümanlara baskı yapmaları üzerine Osmanlı Kaptanıderyası Barbaros Hayrettin Paşa donanmasıyla buraya geldi ve binlerce Müslümanı Kuzey Afrika’ ya taşıdı. 1700’lerde Fransa, İngiltere ve İspanya arasında el değiştirdiyse de 1704’te İngiliz egemenliğinde kaldı. 1713 Utrecht barışıyla İspanya, İngiliz egemenliğini kabul etti. 1705’te açık bölge ilan edilince Cenovalılar, İspanyol ve Yahudiler bölgeye gelip yerleştiler.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’n da deniz üssü olarak kullanıldı. 1960’ta İspanya ile sınırını çizdi. 1964’te hazırlanan anayasaya bağlı olarak garnizon komutanlığını da yürüten İngiliz genel valisince yönetilir. Yürütme yetkisi valiyle birlikte 9 üyeli bir hükümetin elindedir. 11 üyeli yasama meclisi rüştünü kazanan, İngiliz yurttaşı olan ya da 1 yıl Cebelitarık’ta oturanlarca seçilir. 2 siyasal parti vardır. 1967’deki referandumla, BM gözetiminde, İngiltere’ye bağlılığını sürdürdü. 1969 anayasa değişikliğiyle bir daha dönüşü olmaksızın İngiltere’nin egemenliğine girdiyse de, 1980’den başlayarak İspanya, Cebelitarık’ın kendisine verilmesini İngiltere’den istedi. Bu yolda sürdürülen görüşmeler 1985’te İspanya ile bağlantıyı sağlayan ve sürekli kapalı olan sınırın açılmasını sağladı.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply