Christoph Willibald Gluck Hayatı

0

Christoph Willibald Gluck Kimdir? Christoph Willibald Gluck hayatı, biyografisi, eserleri, besteleri hakkında bilgi.

Christoph Willibald Gluck

Advertisement

Christoph Willibald Gluck Kimdir?

2 Temmuz 1714, Ernsbach — 15 Kasım 1787, Viyana

Alman bestecisi. İlk müzik bilgilerini Prag’da Czornohorsky’ den almış, sonra Milano’da dört yıl süreyle Sammartini’nin öğrencisi olarak eğitim görmüştür. İtalya’da birçok opera yazmış, başarı kazanmıştır. Sonra Viyana’ya gitmiş, orada kısa bir süre içinde saygın bir besteci olarak durumunu sağlamlaştırmış, İmparatoriçe Maria Theresia’nın müzik yöneticiliğine atanmış, on yıl süreyle bu ödevde kalmıştır. 1760 yılında şair Calzabighi ile işbirliği yaparak yalnız ses gösterisine dayanan İtalyan Operasına karşıt yeni bir opera anlayışı üzerinde çalışmalara başlamıştır. Çalışmaları tepkiyle karşılanmış, bunun üzerine Avusturya’dan ayrılmış, Paris’e gitmiş, savaşını orada da sürdürmüş, başarıya ulaşmıştır. Ömrünün son yılları Viyana’da tanınmışlık, saygınlık ve zenginlik içinde geçmiştir. Gluck, opera sanatının başlıca devrimcilerindendir. Müzikle sözün kaynaşması, şiirin yanında müziğin sağdıç durumuna inmesini salık veren opera anlayışı, Wagner operalarının temeli olmuştur. Gluck’ un müzik tarihindeki önemi özellikle, müzik-söz birleşmesi konusunda bestecileri düşünmeye götürmek ve yen’ bir anlayışın yolunu açmaktır. Operalarının büyük bir çoğunluğu inancının kaskatı kanıtı olmaktan öteye gitmeyen, durgun, yaşamsız eserlerdir.

En tanınmış operaları: «Alceste», «İphigenie en Aulide», «Orfeo ed Euridice».

Kaynak – 2

Christoph Willibald Gluck; Alman bestecidir (Yukarı Pfalz / Erasbach 1714-Viyana 1787). İlk müzik bilgilerini çocukluğunu geçirdiği Bohemya’da Komotau Kenti’nde aldı. 1731’de Prag’a gitti. Czernohorski’den müzik dersleri aldı. 1736’da Milano’ya giderek zamanının ünlü bestecisi G.B. Sammartini’nin öğrencisi oldu. Zamanın İtalyan üslubunda yazdığı ilk operası Artaserse Milano’da sahnelendi (1741). 1745’te besteci olarak Londra’ da Haymarket Operası’na çağrıldı, burada Hândel ile tanıştı. 1747-1752 arasında gezgin opera topluluğu Mingotti ve Locetelli ile çalıştı, çeşitli operalarını sahneledi. 1752’de Viyana’ya yerleşti, arada birkaç kez uzun sürelerle Paris’te çalıştı. 11 senfoni (üçü kesin değil), 7 üçlü sonat, 5 bale, 100’den fazla opera ve müzikli oyun, pasticciolar, kantatlar, koro eserleri besteledi. İlk operalarında Alessandro Scarlatti ve Francesco Feo’dan etkilenerek Napoli türüne bağlandı.

Advertisement

Daha sonra İtalya Opera Seria’sının (ciddi opera) yalnız ses gösterisine dayanan kalıplaşmış eserlerine karşı yeni bir opera anlayışı üzerinde çalışmaya başladı. 1762’de Viyana’da ilk kez sahnelenen Orfeo ed Euridice operasıyla İtalyan operasında yeni bir çığır açtı. Gluck operayı dramatik ve psikolojik gerçeklik temelinde yenileştirme çabalarını Alceste (1767) ve Paris ve Helena (1770) operalarıyla sürdürdü. 1775-1779 arasında Paris’te operalarını sergiledi ve N. Picci’nin İtalyan-geç barok operalarına karşı zorlu bir mücadele vererek Fransa’da kendi üslubunu benimsetti.

Opera tarihinde önem açısından Claudio Monteverdi ve Richard Wagner arasında yer alan Gluck’un öteki operaları: La Caduta dei Giganti (1746), l’Yvrogne Corrige (Cezasını Bulan Sarhoş) 1760, le Cadi Cupe (Aldatılan Kadı) 1761, la Rencontre İmpreuve (Beklenmedik Buluşma) 1764, Iphigenie en Aulide (İphigenia Aulis’te) 1774, Armide (1777), Iphigneie en Tauride (İphigenia Tauriste) 1779.


Leave A Reply