Christoph Willibald Gluck Kimdir?

0

Christoph Willibald Gluck’un hayat hikayesi, eserleri, operaları hakkında bilgi. Christoph Willibald Gluck biyografisi.

Christoph Willibald Gluck

Advertisement

Christoph Willibald Gluck Hayatı

Christoph Willibald Gluck; (1714-1787) Tanınmış Alman opera bestecisidir. Eserlerini Richard Wagner’inkiler ile aynı değerde bulanlar çoktur. Gluck, opera müziği bestelerken kelimeleri melodilerle ifade etmek amacını gütmüştü. Düşmanlarının çokluğuna rağmen, yaşadığı çağda büyük ün sağlaması Gluck’un bu alandaki çalışmalarının boşa gitmediğini gösterir.

Gluck’un babası, fakir olmakla beraber, oğlunu iyi yetiştirmek için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamıştı. Gluck, küçük yaşta müziğe merak sarmıştı. Babası da oğlunun şarkı, org, keman, viyolonsel, klavsen dersleri almasını hoş görmüş, bu dersleri alabilmesi için bütün maddi imkanlarını kullanmıştı.

Gluck, 19 yaşında Prag’a gitti. Bir yandan müzik dersleri alırken, bir yandan da, geçinebilmek için, sağda solda, para karşılığı çalgı çalmaya, zenginlerin çocuklarına müzik dersleri vermeye başlamıştı. Prens Lobkowitz, onunla ilgilenip Viyana kibar çevrelerine tanıttıktan sonra Gluck’un talihi açıldı. Kont Melzi’nin himayesiyle Milano’ya gitti. Dört yıl orada kalıp devrin tanınmış müzisyenlerinden ders aldı. İlk operası «Artaserse» yi de burada besteledi.

Gluck, Milano’da kaldığı süre içinde beş opera bestelemiştir. Bunların hepsinde İtalyan bestecilerinin etkisi görülür. 1745’te Londra’ya davet edildi. Devrin tanınmış bestecisi Händel, Gluck’un eserlerinin Londra’ da oynanmasına yardım etti. Gluck’un üzerinde Handel’in büyük etkisi olmuştur.

Advertisement

Gluck, 1748’de Viyana‘ya döndü, operalarını bestelemeye başladı. Ünü o kadar artmıştı ki daha sonra beş ayrı operasını beş ayrı şehirde temsil ettirdi.

Gluck, opera sanatının bugünkü şeklini almasında önemli rol oynamış bestecilerdendir. Operalarının sayıları az olmakla beraber sanat bakımından müzik tarihinin en önemli opera bestecileri arasında yer alır. Başlıca eserleri şunlardır:

Operalar: «Orpheus’la Erydike» (1762); «Alceste» (1767); «Paris’le Helena» (1770); «Iphigenie Aulis’te» (1774); «Armida» (1777); «Iphigenie Tauris’te» (1779). Bale. — «Don Juan» (1761). Senfoni. — Yaylı sazlar için Senfoni (1750).


Leave A Reply