Douglas MacArthur Kimdir? Amerikalı Generalin Hayatı ve Askeri Kariyeri Hakkında Bilgiler

0

Douglas MacArthur kimdir? Ünlü Amerikalı general Douglas MacArthur hayatı, biyografisi ve askeri kariyeri hakkında bilgi.

Douglas MacArthur

Kaynak : wikipedia.org

Douglas MacArthur ( Little Rock , 26 Ocak 1880 – Washington , D.C. , 5 Nisan 1964 ) Amerikalı bir subay , Birleşik Devletler Ordusu’nda beş yıldızlı bir general ve Filipin Ordusu’nda mareşaldi. İkinci Dünya Savaşı sırasında Pasifik Cephesinde Müttefik Yüksek Komutanı olarak görev yaptı. Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en madalyalı askeri adamıdır.

İkinci Dünya Savaşı‘nın açılış evrelerinde Filipinler‘i kaybetmesine rağmen , Avustralya’nın savunmasına ve Yeni Gine, Filipinler ve Borneo‘nun yeniden fethine başarılı bir şekilde liderlik edecekti. Kasım 1945’te Japonya‘nın işgaline liderlik etmesi amaçlanan liderdi , bu nedenle ülke teslim olduğunda, 2 Eylül teslim töreninde Müttefik temsilcisi olarak seçildi. 1945’ten 1951’e kadar Japonya’nın işgalini yönetti .

1950 – 1951 yıllarında Kuzey Kore’nin ülkeyi zorla birleştirme girişimine karşı Güney Kore’yi savunan Birleşmiş Milletler güçlerine önderlik etti. MacArthur , Nisan 1951’de Başkan Harry S. Truman tarafından , başkanlık politikasıyla kamuoyundaki anlaşmazlıklar nedeniyle komuta görevinden alındı.

MacArthur, Amerikan tarihinin en tartışmalı isimlerinden biridir. Stratejik ve taktik dehasını savunan birçok kişi tarafından takdir edilen o, aynı zamanda onu şüpheli askeri yargı ile suçlayan ve komuta tatbikatındaki eylemlerini, özellikle de 1951’de Başkan Truman’a meydan okumasını eleştiren başkaları tarafından da eleştiriliyor. Ateşli bir anti-komünist olarak nitelendirildi ve son kampanyaları (Japonya ve Kore’de ) Çin’den veya Sovyetler Birliği’nden gelebilecek herhangi bir komünist işgali veya saldırıyı önlemeye çalıştı. Önce Stalin‘i engelledi. Japonya’nın bir kısmını işgal ederek ve daha sonra Kore Savaşı’nda Çinlilere meydan okuyarak ve Çin milliyetçi lideri Chiang Kai-shek ile Mao Zedong‘un aleyhine bir işbirliği politikası izleyerek bunu gerçekleştirdi.

İlk Yılları

MacArthur , Arkansas , Little Rock’ta doğdu , Korgeneral Arthur MacArthur’un oğlu , aynı zamanda Amerikan İç Savaşı sırasında bir Onur Madalyası (kendisi hukukçu ve politikacı Arthur MacArthur, Sr.’nin oğluydu ) ve Mary Pinkney Hardy MacArthur’un oğludur. 16 Mayıs 1880’de Little Rock’taki Christ Piskoposluk Kilisesi’nde vaftiz edildi .

Otobiyografisi Anımsamalar‘da MacArthur , ilk anının borazan sesi olduğunu ve “daha okuma yazma bilmeden , hatta neredeyse yürümeden önce, at sürmeyi ve ateş etmeyi” öğrendiğini yazdı. Birçok çocuk gibi, ABD Ordusu askerlerinin oğulları, çocukluğunu kaleden kaleye taşınarak geçirdi. Gençliğinde, Washington DC’de , genç Douglas’ı etkileyen üst düzey Washington siyaset sahnesinin bir üyesi olan baba tarafından dedesi Yargıç Arthur MacArthur ile birlikte vakit geçirdi.

MacArthur’un babası, 1893’te Teksas , San Antonio’da görevliydi. Orada, Douglas, mükemmel bir öğrenci olarak  West Texas Askeri Akademisi’ne (bugün TMI-The Piskoposluk Okulu olarak bilinir) katıldı. Medal of Honor alıcısının oğlu olarak, 1898’de girdiği West Point’te boş bir yeri vardı . 1903’te sınıfının en üstünde (93 üyeden) bu kadar yüksek notlarla mezun olan parlak bir öğrenciydi. Akademi tarihinde sadece iki öğrenci onları geride bıraktı (bunlardan biri Robert E. Lee idi ). İlk görevi, Birleşik Devletler Ordusu Mühendisler Birliği’nde teğmen olarak oldu.. O zamanlar hâlâ bir Amerikan mülkü olan Filipinler Genel Valisi olarak görev yapan babasının yardımcısı olarak görev yaptı.

1904’ten 1914’e kadar Filipinler, Wisconsin , Kansas , Michigan , Teksas ve Panama’da mühendislik görevlerine atandı. Bu süre zarfında Uygulamalı Mühendislik Okulu’na girdi (1906-1907), 1908’de mezun oldu ve Ordu Mühendisleri Şefi’nin ofisinde çalıştı.

1913’ten 1917’ye kadar MacArthur , Savaş Departmanı Genelkurmay Başkanlığı’nda (bugünkü Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nın selefi ) görev yaptı ve 1914’te Meksika’nın Veracruz kentinde istihbarat görevlerinde geçici görevlerde bulundu . Meksika hatlarının gerisinde uzun menzilli keşif görevi . Cesaretinden dolayı anılmasına ve Onur Madalyası için tavsiye edilmesine rağmen, eylemleri Funston’dan alınan emirleri açıkça ihlal ettiği için madalyayı almadı.

Birinci Dünya Savaşı

I. Dünya Savaşı sırasında , MacArthur Fransa’da 42. Piyade Tümeni Kurmay Başkanı olarak görev yaptı. Tuğgeneralliğe terfi ettikten sonra 84. Piyade Tugayı Komutanı oldu ve savaşın bitmesine birkaç hafta kala tümen komutanı oldu. Diğerlerinin yanı sıra, Saint-Mihiel Savaşları ve Meuse-Argonne Taarruzu’nda kendi bölümü ile savaşacaktı.

Savaş sırasında, MacArthur iki kez Üstün Hizmet Haçı, yedi Gümüş Yıldız, bir Ordu Üstün Hizmet Madalyası ve iki Mor Kalp ile ödüllendirildi. “Önden liderlik” MacArthur’un kişisel politikasıydı. Adamlarının koşulsuz güvenini ve desteğini kazandı, ancak birkaç savaş yarasına neden oldu ve tüm adamları gaz maskesini takmadan gaz maskesini takmayı reddettiği için, hayatının geri kalanı boyunca solunum sorunları yaşadı. Her halükarda, savaşın sonunda ordudaki en madalyalı subay ve en genç tümen komutanıydı. General Charles T. Menoher 42. Tümen komutanı selefi, onu “ön cephelerdeki en büyük savaşçı” olarak nitelendirdi.

İkinci Dünya Savaşı

MacArthur, Uzak Doğu’daki Birleşik Devletler Yüksek Komutanı olarak görevini sürdürürken, sık sık tartışmalı durumlara karıştı. En meşhurlarından biri, Amerika Birleşik Devletleri için düşmanlıkların başlamasından kısa bir süre sonra, Uzak Doğu Hava Kuvvetleri’ne ( Uzak Doğu Hava Kuvvetleri , FEAF) saldırı başlatmak için izin isteyen hava komutanı General Lewis H. Brereton’u reddettiği zaman meydana geldi. yakındaki Tayvan’daki Japon üslerine karşı . MacArthur planı “intihar” olarak nitelendirdi ve uçakların Japon saldırılarından uzak tutulması için derhal hareket ettirilmesini emretti; Filipinler’in Japon işgalinin başlangıcı sırasında, sadece yarısı başarıyla taşınmıştı ve kalanların neredeyse tamamı yerde yok edildi. Brereton’un olaylarla ilgili açıklaması büyük ölçüde gözden düştü ve Geoffrey Perret’e göre felaket, Clark Hava Üssü ortamını tercih ederek ertelenen orta düzey subayların ağır ihmalinden kaynaklandı.

MacArthur’un 1941-1942 Filipin seferindeki karargahı Corregidor kale adasıydı ; Bataan’da cephe hattına yaptığı bir yolculuk , aşağılayıcı ” Digout Doug ” ( gömülü Doug ) lakabına yol açtı. Gerçek şu ki Corregidor, Japon hava kuvvetleri tarafından neredeyse sürekli bombardımana maruz kaldı, öyle ki Manuel Quezón generalden açıkça “kendini tehlikeye atmamasını” istedi. Mart 1942’de, Japonlar Filipinler üzerindeki kontrollerini genişletirken, MacArthur, Franklin D. Roosevelt’ten doğrudan bir emir aldı.Başkan Quezon ve eşi çoktan ayrıldıktan sonra Avustralya’nın Melbourne kentine taşınmak için . Çok fazla protesto ve tereddütten sonra, MacArthur, karısı, dört yaşındaki oğulları ve seçkin danışmanlar ve alt komutanlardan oluşan bir grup, sonunda Teğmen John D. Bulkeley tarafından komuta edilen torpido botu PT-41 ile Filipinler’den kaçtı. ve Amerikan generali için yoğun bir Japon aramasından kaçmayı başardı.

13 Mart’ta Mindanao adasına ulaştı ve üç gün sonra bir B-17 Uçan Kale’ye bindi ; 17 Mart’ta Avustralya Kuzey Bölgesi’ndeki Bachelor havaalanına geldi ve buradan trenle Adelaide’ye gitti . “Bataan’dan ayrıldım ve döneceğim” dediği ünlü konuşmasınu bu zamanda yaptı. 20 Mart’ta Güney Avustralya , Terowie’de teslim edildi . Bu dönemde MacArthur, Başkan Quezon tarafından Filipin Seçkin Davranış Yıldızı ile ödüllendirildi .

Hemen Güney Batı Pasifik harekatındaki tüm Müttefik kuvvetlerin Yüksek Komutanı olarak atandı ve olası herhangi bir belirsizliği ortadan kaldırmak için Avustralya Başbakanı John Curtin , Avustralya silahlı kuvvetlerini doğrudan komutası altına aldı. O zaman, Avustralyalılar, az sayıda Amerikalı, Hollandalı ve azalan oranda Müttefiklerin geri kalanı tarafından desteklenen bölgedeki mevcut birliklerin büyük bir kısmını oluşturuyordu . MacArthur’un ilk görevlerinden biri, yakın bir Japon işgalinden korkan Avustralyalıların güvenini artırmaktı. Çatışmalar zaten ağırlıklı olarak bölgede sürüyordu.Yeni Gine ve Hollanda Doğu Hint Adaları . 20 Temmuz 1942’de HQ tekrar Brisbane’e , AMP Sigorta Şirketi binasına taşındı (daha sonra şimdiki adı MacArthur Central olarak yeniden adlandırılacak).

Douglas MacArthur Filipinlere Geri Dönüyor

Douglas MacArthur Filipinlere Geri Dönüyor (Kaynak : wikipedia.org)

1942’nin sonlarında, Milne Körfezi Muharebesi’nde Avustralya zaferleri ve Müttefik kara kuvvetlerinin Japon askerlerine karşı ilk kez Kokoda Yolu kampanyasında geldi. MacArthur, 32. Piyade Tümeni’nden ( aceleyle harekete geçirilen ABD Ulusal Muhafız birliği) birçok subayın Buna ve Gona’ya (kuzeydoğu Yeni Gine’deki en büyük Japon ) yönelik Müttefik saldırısı sırasında beceriksiz davrandıkları konusunda bilgilendirildiğinde , MacArthur komutanı Robert L. Eichelberger’e emir verdi. ABD I Kolordusu., bölgedeki tüm Müttefik operasyonlarını doğrudan kontrol altına almak için:

Bob, Buna’nın sorumluluğunu sana veriyorum. [Edwin] Harding’i rahatlatın… Savaşmayacak tüm subayları bir kenara bırakmanızı istiyorum. Alay ve tabur komutanlarını rahatlatır ; gerekirse tabur komutanlarına çavuşlar, bölük komutanlarına onbaşı atayın … Bob , Buna’yı almanı istiyorum, yoksa sağ geri dönme …Ve bu genelkurmay başkanınız için de geçerli.

Mart 1943’te ABD Genelkurmay Başkanları, MacArthur’un , ileri üsler olarak kullanmak üzere stratejik pozisyonları ele geçirerek Rabaul’daki ana Japon üssünü ele geçirmeyi amaçlayan Cartwheel Operasyonu olarak bilinen stratejik planını onayladı . 1944’te genel plan, Rabaul’u pas geçmek ve orada tahkim edilen Japon kuvvetlerini kuşatmak için değiştirildi. Başlangıçta kara kuvvetlerinin çoğu Avustralyalıydı, ancak ABD Altıncı Ordusu ( Alamo Kuvveti olarak da bilinir ) dahil olmak üzere artan sayıda ABD kuvveti tiyatroya getirildi .dinleyin) ve daha sonra Sekizinci Ordu .

MacArthur komutasındaki Müttefik kuvvetler, 20 Ekim 1944’te Leyte Adası’na çıktı ve Filipinler’e dönme yeminlerini yerine getirdi. Takımadalardaki konum, ağır çarpışmalardan sonra ve Leyte Körfezi Savaşı’ndaki büyük bir Japon karşı saldırısına rağmen Luzon Savaşı ile pekiştirildi . Adaların yeniden fethi ile MacArthur , 1945 sonlarında yapılması planlanan Japonya işgalini planlamak için karargahını Manila’ya taşıdı . Bu işgal, Hiroşima ve Nagazaki’ye yapılan atom bombalarının ardından Japonların teslim olması sonucu iptal edildi ve 15 Ağustos 1945’te MacArthur,Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı’nı sona erdiren resmi teslimiyetine bizzat ülkesini temsilen katılmıştır.

MacArthur ve Japonya İmparatoru Hirohito , ilk görüşmelerinde, Eylül 1945

MacArthur ve Japonya İmparatoru Hirohito , ilk görüşmelerinde, Eylül 1945 (Kaynak : wikipedia.org)

Pasifik Güneybatı tiyatrosundaki liderliği için Onur Madalyası aldı . Filipin Devlet Başkanı Sergio Osmeña da onu en yüksek Filipin madalyası olan Filipin Cesaret Madalyası ile süsledi .

Kore Savaşı

1945’te Japonya’nın teslim olmasının bir parçası olarak Amerika Birleşik Devletleri , Kore Yarımadası’nı 38. paralel boyunca bölmek için Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ile anlaştı. Bu, iki devletin yaratılmasıyla sonuçlandı: Kore Cumhuriyeti (daha çok Güney Kore olarak bilinir) olarak adlandırılan kapitalist yanlısı bir devlet ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (daha iyi bilinen adıyla Kuzey Kore ) olarak adlandırılan komünist yanlısı bir devlet. İkincisi, 25 Haziran 1950’de Kore Savaşı’nı başlatarak yarımadayı zorla yeniden birleştirme girişiminde bulunarak komşusunu işgal ederek sürpriz bir saldırı başlattı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu , Güney Kore’yi savunmasında desteklemek için Birleşmiş Milletler’e uluslararası bir askeri koalisyon kurma yetkisi verdi . MacArthur bu koalisyonun komutasını önce umutsuz savunma harekâtında ve ardından işgal durdurulduktan sonra topyekûn bir karşı taarruzda devraldı, özellikle riskli ama Incheon’da Kuzey Kore hatlarının arkasına başarılı bir iniş . Manevra, Kuzey Kore ordusunu kuşatmayı başardı ve onu tam bir kargaşa içinde kuzeye geri gitmeye zorladı. Birleşmiş Milletler güçleri (temelde ABD Ordusu üyelerinden oluşuyordu) takibe başladı, Kuzey Kore topraklarına girdi ve sınıra yaklaştı.Çin , Yalu Nehri üzerinde kurulmuştur .

19 Kasım 1950’de, Çin ordusundan oluşan güçlü bir birlik Yalu’yu geçerek Amerikalıları ve komuta ettikleri BM güçlerini geri püskürttü. Çin müdahalesini “tamamen yeni bir savaşın başlangıcı” olarak nitelendirdikten sonra MacArthur, Kuzey Kore’ye karşı nükleer silah kullanmaya veya alternatif olarak, bu sonuncunun sızmasını önlemek için Kuzey Kore ile Çin arasındaki sınıra radyoaktif enkaz yerleştirmeye çalıştı. Başkan Truman’ın yönetimi , bu tür önlemlerin Çin ile olan çatışmayı tırmandıracağından, hatta belki de nükleer silahları olan SSCB’nin müdahalesini zorunlu kılacağından korkuyordu. Truman, savaşın patlak vermesinden korkarak çatışmayı “sınırlı savaş” biçiminde tutmak istedi.

Mart 1951’de, Matthew Ridgway liderliğindeki bir BM karşı saldırısı durumu Müttefiklerin lehine çevirdikten sonra, Truman MacArthur’u ateşkes görüşmelerine başlama niyeti konusunda uyardı. Durum, generalin Çin’e karşı topyekün bir savaşa öncülük etme umutlarının sona ermesi anlamına geliyordu, bu yüzden o ülkeye karşı kendi ültimatomunu yayınlayan bir bildiri yayınladı. MacArthur’un kamuoyuna yaptığı açıklama, içerik olarak Müşterek Kurmay Başkanları tarafından cumhurbaşkanına yapılan ve hafif bir şekilde kınandığı tavsiyelerine benzer olmasına rağmen, müzakereleri tehlikeye attı. on beşBununla birlikte, Cumhuriyetçi Kongre başkanı ona MacArthur’dan görüşlerini ve cumhurbaşkanlığı ile çatışmalarını açıkça dile getirdiği bir mektup okuduğunda Truman’ın sabrı sınırına ulaştı. Nisan ayında, Genelkurmay Başkanları, MacArthur’un stratejisine olan güvenlerini kaybettiklerini söyleyerek askeri nedenlerle komutadan çıkarılmasının gerekli olduğunu ilan ettiler. Truman bu fırsattan yararlandı ve 11 Nisan 1951’de Ridgway’i Japonya’ya yerleştirerek onu Japonya’daki görevinden aldı.

MacArthur , 1951'de Chicago'daki Soldier Field'da konuşurken

MacArthur , 1951’de Chicago’daki Soldier Field’da konuşurken (Kaynak : wikipedia.org)

MacArthur’un değiştirilmesi muazzam tartışmalara yol açtı ve bugün hala bir tartışma konusudur. Berstein ve diğer tarihçiler, MacArthur’un bir zamanlar cumhurbaşkanlığı tarafından suçlandığı bir şey olan anayasal güçler ayrılığına asla karşı çıkmadığını savundular. 17 Savaş, 38. paralelin çevresinden hareket etmeden iki yıl daha teknik bir çıkmazda devam etti.

Ölümü

MacArthur ve ikinci karısı Jean Faircloth , hayatlarının son yıllarını Waldorf Astoria’nın Konut Kulesi’ndeki bir süitte birlikte geçirdiler. MacArthur’un ölümünün ardından eşi Jean, ölene kadar aynı süitte yaşamaya devam etti. İkisi de Norfolk , Virginia’da birlikte gömülürler. Mezarları, daha önce belediye binası olan generalin anısına bir anıt bina ve müzededir ve bunun karşısında, MacArthur’un adını taşıyan büyük bir alışveriş merkezi olan MacArthur Merkezi vardır. Annesinin ailesinin kökeni olduğu için bu şehre gömülmeyi seçti.

Norfolk'taki MacArthur Anıtı'ndaki MacArthur'un lahiti

Norfolk’taki MacArthur Anıtı’ndaki MacArthur’un lahiti (Kaynak : wikipedia.org)

1945’te MacArthur, çok sevdiği Altın Kaleler nişanını baş mühendisi Tümgeneral Leif J. Sverdrup’a verdi . Onları 1975’te Amerika Birleşik Devletleri Ordusu Mühendisleri Şefi olarak halefine devretti ve o zamandan beri Ordu Mühendisleri Şefi tarafından giyilme geleneğini başlattı.


Leave A Reply