Eminönü Nerededir?

0

Eminönü nerededir? Eminönü hangi ilimize bağlıdır? Eminönü ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

eminonuEminönü; İstanbul İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. Kent merkezini oluşturan 7 ilçeden biridir.İstanbul Valiliği’nin ilçe sınırları içinde bulunması nedeniyle, aynı zamanda İstanbul’un merkez ilçesi sayılır. Dört bucağı (Alemdar, Beyazıt, Kumkapı, Küçükpazar) vardır. Şişli ile birlikte ilin en küçük yüzölçümlü ilçesidir.

Advertisement

Kuzeyden Haliç, doğudan İstanbul Boğazı, güneyden Marmara Denizi, batıdan Fatih İlçesi ile çevrelenen ilçe, İstanbul’un en eski bölümü olan ve Topkapı Sarayı’nın da bulunduğu İstanbul Yarımadası’nın doğu bölümünü kaplar. İstanbul’un birçok tarihsel eseri ilçe sınırları içindedir: Bizans döneminin en önemli eserlerinden Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u almasından sonra camiye dönüştürülen Ayasofya, dünyaca ünlü mavi mozaikleriyle Sultanahmet Camisi, Yeni Cami, Dikilitaş, Beyazıt Camisi, Çemberlitaş, Mısırçarşısı, İstanbul’un en önemli alışveriş merkezlerinden biri olan Kapalıçarşı. İlin en önemli ticaret merkezi olan ilçede, hemen tüm tüketim maddelernin alım satımı yapılır (büyük tekstil fabrikalarının toptan satış yerleri, çeşitli dayanıklı tüketim malları satış mağazaları, besin toptancıları, büyük banka şubeleri, küçük yapım endüstri vb). İstanbul’un en büyük yeşil alanlarından biri olan Gülhane Parkı da ilçe sınırları içindedir. Beyazıt Bucağı, İstanbul’un bir kültür semti olarak önemlidir (İstanbul Üniversitesi’nin 5 fakültesi, Beyazıt Kütüphanesi, çeşitli kütüphaneler, çeşitli kitap ve dergi koleksiyonlarının satıldığı Sahaflar Çarşısı).

İlçeye adını veren asıl Eminönü semti, Galata Köprüsü’nün güneybatısındaki alan ve bu alanı çeviren çeşitli işyerlerini kuşatır. Burası, İstanbul’un başlıca ticaret ve üretim yerlerinin bulunduğu semttir. Bu alandan batıya doğru açılan bir yol, Haliç kıyısı boyunca Atatürk (Unkapanı) Köprüsü arasındaki bağlantıyı sağlar. Doğuya giden Sahil Yolu, Kumkapı ve Yenikapı üzerinden Bakırköy ve Florya’ya uzanır. Eminönü Alanı, İstanbul trafiğinin en yoğun olduğu yerlerden biridir. Çeşitli semtlere ulaşımı sağlayan İETT otobüslerinin kalkış durakları ve Boğaz, Kadıköy, Üsküdar, Adalar, Yalova’ya yolcu taşıyan Şehir Hatları yolcu ve araba vapuru iskeleleri bu alandadır.


Leave A Reply