Eszopiclone İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Eszopiclone ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Eszopiclonenın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Eszopiclone neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Eszopiclone

Eszopiclone

Kullanımları

Bu ilaç belirli bir uyku problemini (uykusuzluk) tedavi etmek için kullanılır. Daha hızlı uykuya dalmanıza, daha uzun süre uykuda kalmanıza ve gece boyunca uyanma sıklığını azaltmanıza yardımcı olabilir, böylece daha iyi bir gece uykusu alabilirsiniz. Eszopiklon, yatıştırıcı hipnotikler adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Sakinleştirici bir etki yaratmak için beyninize etki eder.

Bu ilacın kullanımı genellikle 1 ila 2 hafta veya daha kısa kısa tedavi süreleriyle sınırlıdır. Uykusuzluğunuz daha uzun süre devam ederse, başka bir tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını görmek için doktorunuzla konuşun.

Eszopiklon nasıl kullanılır?

Eszopiklon kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle yatmadan hemen önce, doktorunuzun belirttiği şekilde ağızdan alın. Çok yağlı veya ağır bir yemekten sonra veya hemen almayın, çünkü işe yaramayabilir. Dozaj, tıbbi durumunuza, yaşınıza, karaciğer fonksiyonunuza, alabileceğiniz diğer ilaçlara ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Bu ilaçları reçete edilenlerden daha fazla almayın çünkü yan etki riskiniz artacaktır. Başlangıç ​​dozu, belirtildiği gibi yatmadan önce 1 miligramdır. Bu dozaj, ertesi gün uyanıklık gerektiren faaliyetlerde (araba kullanma veya makine kullanımı gibi) sorun yaşama riskini azaltır. Ayrıca, ertesi gün tam olarak uyanık olmayabilirsiniz. 3 miligram eszopiklon dozu reçete edilirse, ertesi gün uyanıklık gerektiren aktiviteler yapmamalısınız. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Daha yaşlı bir yetişkinseniz veya karaciğer hastalığınız varsa genellikle düşük bir doz reçete edilir. Doktorunuzla veya eczacınızla konuşmadan ilacınızı durdurmayın.

En az 7 ila 8 saatlik bir tam gece uykusu için zamanınız yoksa bu ilacın bir dozunu almayın. Bundan önce uyanmanız gerekiyorsa, bazı hafıza kayıplarınız olabilir ve araba kullanmak veya makine kullanmak gibi uyanıklık gerektiren herhangi bir etkinliği güvenle yapmakta sorun yaşayabilirsiniz.

Bu ilacı kullanmayı aniden bırakırsanız, yoksunluk belirtileri (bulantı, kusma, kızarma, mide krampları, sinirlilik, titreme gibi) olabilir. Yoksunluğu önlemeye yardımcı olmak için doktorunuz dozunuzu yavaşça düşürebilir. Uzun süre veya yüksek dozlarda eszopiklon kullandıysanız, yoksunluk daha olasıdır.

Bu ilaç uzun süre kullanıldığında, işe yaramayabilir. Bu ilaç iyi çalışmıyorsa doktorunuzla konuşun.

Birçok insana yardımcı olsa da, bu ilaç bazen bağımlılığa neden olabilir. Bir madde kullanım bozukluğunuz varsa (uyuşturucu / alkolün aşırı kullanımı veya bağımlılığı gibi) bu risk daha yüksek olabilir. Bağımlılık riskini azaltmak için bu ilacı tam olarak reçete edildiği gibi alın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Durumunuz 7 ila 10 gün sonra devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Bu ilacı almayı bıraktıktan sonraki ilk birkaç gece uyumakta zorluk çekebilirsiniz. Buna ribaund uykusuzluğu denir ve normaldir. Genellikle 1 veya 2 geceden sonra gider. Bu etki devam ederse, doktorunuza başvurun.

Yan etkiler

Baş dönmesi, ağız kuruluğu, hoş olmayan tat veya koordinasyon zorluğu oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin. Baş dönmesi veya düşme riskini azaltmak için oturma veya yatma pozisyonundan yükselirken yavaşça kalkın.

Bu ilaç sizi gün boyunca uykulu yapabilir. Gündüz uyuşukluğunuz varsa doktorunuza bildirin. Dozunuzun ayarlanması gerekebilir.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Hafıza kaybı, zihinsel / ruh hali / davranış değişiklikleri (yeni / kötüleşen depresyon, anormal düşünceler, intihar düşünceleri, halüsinasyonlar, karışıklık, ajitasyon, agresif davranış, kaygı gibi) ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin. .

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Eszopiklon almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, akciğer / solunum problemleri (kronik obstrüktif akciğer hastalığı-KOAH, uyku apnesi), zihinsel / ruh hali problemleri (depresyon, intihar düşünceleri), bir madde kullanım bozukluğunun kişisel veya aile öyküsü (uyuşturucu / alkolün aşırı kullanımı veya bağımlılığı gibi), kişisel veya ailenin uyurgezerlik öyküsü, belirli bir kas hastalığı (myastenia gravis).

Bu ilacın etkileri, ertesi gün uyandıktan sonra bile sürebilir. 7 ila 8 saat uyku almadıysanız veya sizi uykulu yapan veya bu ilaca daha duyarlı olan diğer ilaçları aldıysanız yeterince net düşünemeyebilirsiniz. Araba kullanmadan önce en az 8 saat bekleyin ve güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının. 3 miligram eszopiklon dozu alırsanız, araba kullanmayın, makine kullanmayın veya ertesi gün uyanıklık gerektiren bir şey yapmayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle baş dönmesi, karışıklık, kararsızlık ve aşırı uyuşukluğa karşı daha duyarlı olabilir. Bu yan etkiler düşme riskini artırabilir.

Bu ilaç sadece hamilelik sırasında açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın. Bu ilacı doğum anına yakın alan annelerden doğan bebeklerin aşırı uyku hali gibi istenmeyen etkileri olabilir. Yenidoğanda bu tür etkileri fark ederseniz doktorunuza söyleyin.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bununla birlikte, benzer ilaçlar anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bir ürün: sodyum oksibat.

Opioid ağrı veya öksürük gidericiler (kodein, hidrokodon gibi), alkol, uyku veya anksiyete gibi diğer ilaçları (alprazolam, lorazepam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler (karizoprodol, siklobenzaprin gibi) veya antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi) alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Bu ürünlerin güvenli kullanılması için eczacınıza başvurunuz.

Eszopiklon, zopiklona çok benzer. Eszopiklon kullanırken zopiklon içeren ilaçlar kullanmayın.


Leave A Reply