Hacı Bektaş Veli Kimdir? (Kısaca)

0

Türklerin İslam anlayışını benimsemesinde büyük yeri ve önemi olan Hacı Bektaş Veli kimdir? Hacı Bektaş Veli hayatı ile ilgili kısaca bilgilerin yer aldığı yazımız.

Hacı Bektaş VeliHacı Bektaş Veli

Advertisement

Nişabur’da doğup, orada aldığı eğitim ve terbiye sonrasında Horasan’dan Anadolu’ya gelmiş ve İslam’ın Rum diyarında yayılmasında büyük emeği ve himmetleri olmuştur. Türk halkı arasında sevgiye üstün ahlak anlayışına, birlik ve beraberliğe dair yaptığı nasihatler asırlarca tesirini devam ettirmiştir.

Sade Türkçe ile Türk halkına seslenişi, merhametli ve insan sevgisinin onda doruk noktada oluşu sebebiyle, her dil ve dine mensup kişilerin feyiz aldıkları kaynak olmuştur. Osmanlı sultanları ona besledikleri derin saygıdan dolayı, Yeniçeri askeri ocağı, Bektaşî geleneği ile yetiştiriliyordu.

Bu ocağı, Ona bağlamakta ve onların savaşlarda galibiyet ve zaferi için Hacı Bektâş-ı Velini dua ettiği ittifakla nakledilmiştir. Onun hikmetli sözlerinden oluşan “Makalât” adlı meşhur kitabı günümüz Türkçesine Esad Coşan tarafından sadeleştirilerek çevrilmiştir.

Advertisement


Yorum yapılmamış

Leave A Reply