Hamilelikte Alfa Fetoprotein (AFP) Nedir? Sonuçları Ne Anlama Gelir?

0
Advertisement

Hamilelikte Alfa Fetoprotein (AFP) testi nedir, neden yapılır? AFP yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir, sonrasında ne yapılması gerekir?

Hamilelikte Alfa Fetoprotein (AFP) Nedir? Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Alfa-fetoprotein (AFP) Testi nedir?

Alfa-fetoprotein (AFP), gelişmekte olan bir fetüsün karaciğerinde üretilen bir proteindir. Bir bebeğin gelişimi sırasında, bazı AFP plasentadan ve annenin kanına geçer. Bir AFP testi, gebeliğin ikinci trimesterinde hamile kadınlarda AFP seviyesini ölçer. Bir annenin kanında çok fazla veya çok az AFP, doğum kusurunun veya başka bir durumun belirtisi olabilir. Bunlar şunları içerir:

***Nöral tüp defekti, gelişen bir bebeğin beyninin ve / veya omurgasının anormal gelişimine neden olan ciddi bir durumdur
***Down sendromu, zihinsel engellere ve gelişimsel gecikmelere neden olan genetik bir hastalıktır
***İkizler veya çoklu doğumlar
***AFP düzeyleri hamilelik sırasında değiştiğinden, hamilelik tarihinin yanlış hesaplanması

AFP Testi Neden Yapılır?

Gelişmekte olan bir fetusu nöral tüp defektleri veya Down sendromu gibi doğum kusurları açısından kontrol etmek için bir AFP kan testi kullanılır.

Hamileliğin 15. ve 20. haftası arasında yapılan bir testtir. Aşağıdaki durumlarda test özellikle önerilebilir:

Ailede doğum kusurları öyküsü varsa
35 yaş ve üstü gebelik
Diyabet varsa

Advertisement

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Sonuçlarınız normal AFP seviyelerinden daha yüksek gösteriyorsa, bebeğinizin, spina bifida gibi nöral tüp defekti olduğu anlamına gelebilir.

Sonuçlarınız normal AFP seviyelerinin altındaysa, bebeğinizin entelektüel ve gelişimsel sorunlara neden olan bir durum olan Down sendromu gibi genetik bir bozukluğu olduğu anlamına gelebilir.

AFP seviyeleriniz normal değilse, mutlaka bebeğinizle ilgili bir sorun olduğu anlamına gelmez. Birden fazla bebeğiniz olduğu veya son adet döneminizin yanlış olduğu anlamına da gelebilir. Sonuçlarınız normal AFP seviyesinden daha yüksek veya daha düşük gösteriyorsa, tanı koymak için muhtemelen daha fazla test yaptırmanız gerekecektir.

AFP testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

AFP testleri genellikle çoklu belirteç veya üçlü ekran testleri olarak adlandırılan bir dizi doğum öncesi testin bir parçasıdır. AFP’ye ek olarak, üçlü bir ekran testi, plasenta tarafından üretilen bir hormon olan hCG ve fetus tarafından yapılan bir östrojen şekli olan estriol testlerini içerir. Bu testler Down sendromu ve diğer genetik hastalıkların teşhisine yardımcı olabilir.

Advertisement


Leave A Reply