Hangi Elementler Elektron Almaya ve Vermeye Yatkındır?

3
Advertisement

Elementlerin elektron alma ve verme eğilimi neye göre değişir? Elektron almaları ve vermeleri için son katmandaki elektron sayısı ne olmalıdır?

Hangi Elementler Elektron Almaya ve Vermeye Yatkındır?

*** Son katmanında 1, 2 veya 3 elektron olan atomlar (1H hariç) kararlı olabilmek için elektron verirler.

elektron-alma-verme-1
***Daha önce nötr haldeki elektron diziliminde son katmanında 1 elektron olan atomların 1A grubunda, 2 elektron olan atomların 2A grubunda ve 3 elektron olan atomların 3A grubunda olduğunu öğrenmiştik.

***Bu gruplardaki elementler metal olarak adlandırılır.

Metaller, kararlı hale gelebilmek için elektron verme eğilimindedir. Yani katyon oluşturarak kararlı hale geçerler.

***Son katmanında 5, 6 veya 7 elektron olan atomlar ve 1H kararlı olabilmek için elektron alırlar.

Advertisement

elektron-alma-verme-2
elektron-alma-verme-3
Daha önce son katmanında 5 elektron olan atomların 5A grubunda, 6 elektron olan atomların 6A grubunda ve 7 elektron olan atomların 7A grubunda olduğunu öğrenmiştik.

Bu gruplardaki elementlerin ametal olarak adlandırılır.

Ametaller kararlı olabilmek için elektron alma eğilimindedir. !Yani anyon oluşturarak kararlı hale geçerler.

elektron-alma-verme-4
Yukarıdaki iki atomu inceleyelim. Li, Mg ye 1 elektron verirse Li kararlı olur ama Mg olamaz. Mg, Li ye 2 elektron verirse Mg kararlı olur, Li olamaz. Elektron ortaklaşması yapsalar hiçbiri kararlı olamaz.

O halde son katmanında 1, 2 veya 3 elektron olan elementler (hidrojen hariç) kendi aralarında kimyasal bağ oluşturamaz. Bu elementlerin 1A, 2A ve 3A gruplarında olduğunu ve metal olarak adlandırıldığını öğrenmiştik. O halde buradan çıkaracağımız sonucu metallerin özellikleri arasına katabiliriz.

Metaller kendi aralarında kimyasal bağ (bileşik) oluşturamazlar. Dolayısıyla moleküler yapıda olamazlar. Doğada atomik halde veya bileşikleri halinde bulunurlar.

Advertisement

elektron-alma-verme-5
Yukarıda verilen elementler gibi son katmanları tam dolu olan elementler zaten kararlı olduğundan ne kendi aralarında ne de başka bir elementle bileşik oluşturamazlar.

Bu şekilde son katmanları tam dolu olan elementlerin 8A grubunda bulunduğunu ve soygaz olarak adlandırılır.

O halde aşağıdaki sonucu soygazların özellikleri arasına katabiliriz.

Soygazlar ne kendi aralarında ne de başka elementlerle kimyasal bağ (bileşik) oluşturamazlar. Dolayısıyla moleküler yapıda olamazlar. Doğada sadece atomik halde bulunabilirler.

***Son katmanında 1, 2 veya 3 elektron olan elementler ile son katmanında 5, 6 veya 7 elektron olan elementler arasında elektron alışverişi ile iyonik bağ oluşur. Son katmanında 1, 2 veya 3 elektron olan elementlerin metal, son katmanında 5, 6 veya 7 elektron olan elementlerin ise ametal olduğunu biliyoruz.

Bu bilgilere dayanarak metal ve ametallerin özellikleri arasına aşağıdaki sonucu ekleyebiliriz.

Metaller ile ametaller arasında elektron alışverişi ile iyonik bağ oluşur.

***Son katmanında 5, 6 veya 7 elektron olan atomlar kendi aralarında elektron ortaklaşması yaparak kovalent bağ oluştururlar. Son katmanlarında 5, 6 veya 7 elektron olan elementler 5A, 6A veya 7A gruplarında bulunurlar. Bu gruplardaki elementlerde ametal olarak adlandırılır.

Bu bilgilere dayanarak aşağıdaki sonucu ametallerin özellikleri arasına ekleyebiliriz.

Ametaller kendi aralarında (hem aynı cins ametaller hem de farklı ametallerle) elektron ortaklaşması ile kovalent bağ oluştururlar. Dolayısıyla ametaller doğada moleküler halde ya da bileşikleri halinde bulunurlar.

Advertisement


3 yorum

  1. haticenur on

    Ya Allah razı olsun sizden ödevim için çok yardımcı oldu bu bilgiler çok saolun :)))

Leave A Reply