Havai Fişek Nedir? Nasıl Yapılır?

0

Havai fişek nedir? Havai fişeğin tarihçesi, özellikleri. Havai fişekler nasıl yapılır, hakkında bilgi.

havai-fisekHavai Fişek; Çeşitli maksatlarla kullanılan küçük boy roketlerdir. Yakılarak havaya fırlatılır, orada türlü ışık oyunlarıyla parıldayıp kıvılcımlar saçar.

Advertisement

Şenliklerde, bayram gecelerinde türlü renkte ışıklarla gecenin karanlığını yırtan havai fişekler, küçük büyük herkesin sevdiği bir eğlencedir. Ancak, bunların kulfanıldığı çok daha önemli yerler de vardır. Savaş uçakları hedeflerini aydınlatmak istedikleri zaman, bu maksat için özel olarak yapılmış havai fişek kullanırlar. Bunların bir kısmı geceleyin paraşütle hedef üzerine bırakılır, böylece hedefin aydınlanmasını sağlar. Havai fişekler gemiler arasında, yahut gemiyle kara arasında bir haberleşme aracı olarak da kullanılır. Tehlikede kalan gemiler yerlerini belli etmek için havai fişek atarlar. Bunların duman perdesi meydana getirmeye yarayanları da vardır.

Havai Fişek Nasıl Yapılır

Havai fişeğe hareket gücünü veren, havada patlamasını sağlayan esas madde, baruttur. Hemen hemen havai fişeklerin her çeşidinde iki ayrı barut bulunur. Bunun birincisi fişeğin havaya çıkmasını, ikincisi de havada patlamasını sağlar. Barutun patlama gücü reçine, kâfur gibi maddelerle azaltılır. Ses çıkarmak için atılan fişeklerin barutu da, bir silindire sıkıştırılır.

Advertisement

Havada patlayan havai fişeklerin türlü renkler meydana getirmesi türlü maden tuzlarıyla sağlanır. Çünkü maden tuzları yanarken çeşitli renkler verir. Mesela sodyum koyu sarı; kalsiyum açık kırmızı; stronsiyum koyu kırmızı; baryum yeşil; bakır yeşil ve mavi renklerde yanar. Magnezyum ve alüminyum kuvvetli beyaz ışık verir. Kalomel, hekzaklorobenzen gibi klor bileşikleri renkleri kuvvetlendirmekte, parlaklık vermekte kullanılır. Havai fişeklere konan maddelerin özel bileşimi, bunların havada patlayınca çeşitli şekillerde görünmesini sağlar.

Tarihçiler barutun icadına yol açan şeyin havai fişek üzerindeki çalışmalar olduğunu sanıyorlar. Gerçek olan bir şey varsa o da havai fişeğin ateşli silahlardan daha önce icat edildiğidir. Havai fişekler İtalya’da 1540′ ta yapılmaya başlanmış, 1600 yıllarında İngiltere’de, Fransa’da geniş ölçüde kullanılmıştır.


Leave A Reply