Humphry Davy Hayatı

0

Humphry Davy hayatı hakkında bilgiler. Humphry Davy kimdir? Ünlü bir İngiliz kimya bilgini olan Humphry Davy hayatı ve çalışmaları hakkında bilgiler.

Humphry DavyHumphry Davy (17 Aralık 1778, Penzance, Birleşik Krallık – 29 Mayıs 1829, Cenevre, İsviçre)

Advertisement

Bir İngiliz kimyacısıdır. Kömür ve maden ocaklarındaki patlamaları kısmen önleyebilen «Davy (Davi) lâmbası» nı keşfetmiştir.

Humphry Davy İngiltere’de Penzace’de doğdu. Fakir bir oduncunun oğluydu. Öğrenimi sırasında bilime karşı büyük bir ilgi göstermemişti, on altı yaşında babasını kaybedince bir eczacının yanına çırak girdi, orada kimya, matematik ve metafizik konularını çalışma fırsatını buldu. Eczanenin lâboratuvarında kimya denemeleri yapıyordu. Çok geçmeden Bristol’daki bir bilim kurumunun lâboratuvarına şef olarak alındı. Buradaki çalışmaları sonunda, «güldürücü gaz» diye anılan azot protoksidinin özelliklerini buldu, bu konuda yayınladığı yazılarla ün kazandı.

Humphry Davy 1801’de Londra’nın Royal Institution’una kimya asistanı ve lâboratuvar şefi olarak girdi. On hafta gibi kısa bir zaman sonra bu enstitünün kimya profesörü oldu. Buradaki çalışmaları sırasında bir elektrik akımından faydalanarak sodyumla potasyumu yalıtmayı başardı ve bu cisimlerin o zamana kadar düşünüldüğü gibi bileşik olmayıp birer ayrı eleman olduklarını keşfetti. Bu başarısı Humphry Davy’yi devrinin en ünlü kimyacılarından biri durumuna yükseltti. 1808’de, İngiltere ile Fransa savaş durumunda oldukları halde, Napoleon ona yılın Galvanizm madalyasını verdi.

Advertisement


Leave A Reply