İş Öncesi Eğitim Nedir? Önemi ve Kişiye Faydaları Nelerdir?

0

İş arayan yeni bir mezun ya da kendini geliştirmek isteyen orta seviyeli bir eleman için iş öncesi eğitimin varlığı yeni bir iş teklifini değerlendirirken büyük önem taşır.

Üniversiteyi bitiren ve aktif iş gücüne katılmayı bekleyen yeni bir mezun için iş eğitimi son derece önemlidir. Üniversitede edinilen ama uygulamaya tam anlamıyla geçirilemeyen teorik bilgilerin pratiğe dökülebilmesinde iş öncesi eğitim bireylere kendilerini geliştirmeleri için büyük bir fırsat sağlar.

Bu sayede şirket çalışanları veya çalışacak olanlar şirketin politikaları, işlerin nasıl yürüdüğü konusunda bilgi sahibi olabilir. Ancak eğitim öncesinde daha doğrusu söz konusu iş teklifine olumlu ya da olumsuz bir cevap vermeden önce bu eğitimin bazı niteliklerini araştırmalısınız. İşte dikkat etmeniz gereken bazı noktalar;

Eğitimin tüm masraflarının şirketiniz tarafından karşılanıp karşılanmadığını kontrol edin. Bunlara yol masrafları da dahil. Yemek ve yol giderlerinizin gelirlerinizden eksilttiği miktara bakın ve elinize geçecek net miktarı tahmin etmeye çalışın. Şirketin bu konudaki prensiplerini öğrenin.

Verilen eğitimin içeriğinin sınırlarının sadece şirketi mi ilgilendirdiğini yoksa genel anlamda bir iş eğitimi olup olmadığını öğrenmeye çalışın.

Eğer elinizde birden fazla opsiyon varsa ve bu opsiyonların eğitim haricinde size sunduğu şartlar arasında benzerlikler varsa hangi şık size daha geniş bir çerçevede eğitim imkânı sunuyorsa ona öncelik verin. Alacağınız eğitimin sizi sadece işe mi hazırlayacağını yoksa ileride sizin için düşünülen. Veya sizin kafanızdaki pozisyona da uygun olup olmadığına karar verin.

Eğitimin Bir Ülkenin Gelişmesindeki Yeri Ne Olabilir? Konulu Kompozisyon

Eğer varsa şirket bünyesinde çalışan tanıdıklarınızdan veya insan kaynaklarından da bilgi almaya çalışın. Eğitimin işin dışında sizin kişiliğinize uyup uymadığını, kendinize özel yeteneklerinizi geliştirecek nitelikte olup olmadığını öğrenin.

Ayrıca her ne kadar ülkemizde iş öncesi eğitimler belirli çerçeveler içinde verilse de bu eğitimi sınıf gibi bir ortamda mı yoksa internet üzerinden mi almak istediğinize karar verin.

En önemli noktalardan biri ise alacağınız eğitim karşılığında sizle iş anlaşması yapılırken. Söz konusu şirketin sizden kaç yıl süre ile orada çalışmayı taahhüt etmenizi istediği. Eğer bu süre sizin plânladığınızdan uzunsa bu eğitimin buna veya ayrılmanız durumunda ödeme yükümlülüğü altına gireceğiniz miktara değer olup olmadığına karar vermelisiniz.

Gelen bir teklif içinde bulunduğumuz kriz ortamında hele de eğitim imkânı sunuyorsa son derece cazip görünebilir. Ama size sunduğu imkânları ve sizi bağladığı noktaları, kısacası yukarıda saydıklarımızı incelemeden imza atmamalısınız.


Leave A Reply