Isaac Albeniz Kimdir? İspanyol Bestecinin Hayatı Eserleri Müzik Kariyeri

0
Advertisement

Isaac Albeniz kimdir ve ne yapmıştır? İspanyol besteci Isaac Albeniz’in hayatı, biyografisi, müzik kariyeri, besteleri ve başarıları.

Isaac Albeniz

Kaynak: commons.wikimedia.org

Isaac Albeniz

1860’da doğan Isaac Albéniz, en çok İspanya’nın ruhunu zekice uyandıran piyano müziğiyle tanınır. Bir besteci-virtüöz olarak Albéniz, İspanyol halk deyimleriyle terbiye edilmiş, Liszt müziğini anımsatan bir bravura tarzı yaratmak için kompozisyon ve performansı başarıyla bir araya getirdi. Bu virtüözlük ve geleneğin sentezini en ikna edici şekilde temsil eden eser, İspanyol (özellikle Endülüs) yerlerini ve danslarını hatırlatan 12 parçadan oluşan büyüleyici bir şekilde renkli ve atmosferik Iberia’dır. Albéniz, folkloru ilham kaynağı olarak kullandı, ancak sonunda Debussy ve Ravel’i etkileyen tekil bir melodik stil yarattı. Sanatsal özgünlüğün ve ulusal müzik geleneğine olan ilginin birbirini dışlamadığına inanan Albéniz, aynı şekilde Granados ve de Falla tarafından benimsenecek ve geliştirilecek İspanyol müzikal dilinin yaratıcısıydı.

Hayatı

Dahi bir çocuk olan Albéniz, öğrencileri Bizet ve Debussy’nin de yer aldığı ünlü piyano pedagogu Antoine-François Marmontel tarafından yedi yaşında özel öğrenci olarak kabul edildi. Bir yıl içinde İspanya’ya döndüğünde bir konser turu verdi ve sonunda Madrid Konservatuarı’na girdi. Kısa süre sonra kaçtı, İspanya’da bir araya geldi ve 1872’de Latin Amerika’ya giden bir gemiye bindi. Ertesi yıl Avrupa’ya döndükten sonra Leipzig Konservatuarı’na girdi ve burada kısa bir süre Carl Reinecke ile çalıştı.

Isaac Albeniz

Kaynak: commons.wikimedia.org

Kısa süre sonra bir patron, piyano ve beste eğitimi almak için Brüksel Konservatuarı’na girmesini sağladı. Albéniz, konservatuarın birincilik ödülünü 1879’da kazandı; ertesi yıl Budapeşte’de Franz Liszt ile bir dinleyici kitlesi edindi; bir süre ustanın ekibine katıldı ve bir piyanist olarak tekniği üzerinde çalışmaya devam etti. Avrupa ve Güney Amerika’da biraz daha dolaştıktan sonra, 1883’te Barselona’ya yerleşti, evlendi ve bir aile kurdu.

O zamana kadar Albéniz, piyano için mükemmel salon müziği bestecisi olarak zaten bir üne sahipti. 1890 civarında, tanınmış bir müzikolog, besteci ve halk şarkıları koleksiyoncusu olan Felipe Pedrell ile tanıştı. Pedrell ile karşılaşmasının ardından Albéniz, eserini besteci olarak yeniden inceledi ve İspanya’nın zengin müzik geleneklerinde yeni ilhamlar aramaya karar verdi. Henüz işçiliğinden memnun olmayan Albéniz, Paul Dukas ve Vincent d’Indy ile çalışmak için Paris’e taşındı. Huzursuz Albéniz, 1893’ten 1900’e kadar Paris’teki Schola Cantorum’da piyano öğretmenliği yapan bir işe bir şekilde bağlı kaldı; sonra başyapıtı Iberia üzerinde çalıştı. Son derece popüler bir eser olan Iberia, orkestra için de yazılmıştır; başarılı orkestra versiyonları arasında Leopold Stokowski’nin “Fête-Dieu à Seville” orkestrasyonu bulunmaktadır. Orkestral bir transkripsiyon olarak geniş popülerlik kazanan bir başka eser de D majör piyano için Tango’dur. Albéniz ayrıca sahne için yazdı; lirik komedisi Pepita Jiménez ve diğer birkaç eseri 1890’larda üretildi. 1909’da öldü.

Advertisement

Leave A Reply