Japonya Karayolları Fotoğrafları ve Japonya Hakkında Bilgiler

0

Japonya’nın özellikle 2. Dünya Savaşı ertesinde nasıl bir ivme kazanarak kalkındığını tüm dünyada ki herkes takdirle karşılıyor. İşte Japonya’nın nasıl bir ülke olduğunu gösteren kara yollarına ait resimler. İmrendim doğrusu…

Öncelikle Japonya Hakkında Genel Bilgiler

Advertisement

JAPONYA

Japonya; Kuzeydoğu Asya’da ve Çin’in Doğu sahilleri açıklarında bir ada ülkesidir. Japonlar kendi ülkelerini, Güneş’in kaynağı anlamına gelen Nippon ya da Nihon olarak adlandırırlar.

Yüzölçümü: 377.835 kilometrekare
Başkenti: Tokyo
Dili: Japonca
Para Birimi: Yen

Japonya, yüzölçümü bakımından Asya’nın en büyük 18. ülkesidir. En büyük adası olan Honshu’yu Hokkaido, Kyushu ve Shioku takip eder. Ayrıca; Ryukyu takım adaları gibi binlerce ada vardır.

YANARDAĞ PATLAMALARI VE DEPREMLER

Japonya’nın büyük bölümü tepelik ve dağlıktır. Hızlı akan nehirler elektrik üretiminde kullanılır. Japonya’nın en yüksek tepesi, bir volkan olan ve en son 1708 yılında patlayan Fuji Dağı’dır (3.776m.). Depremlerin yaygın olduğu ülkede 60’dan fazla volkan da aktiftir.

Advertisement

İKLİM ÇEŞİTLİLİĞİ

Rusya’ya bağlı Sahalin Adası’nın güneyinde ve Japonya’nın en kuzeyde yer alan Hokkaido Adası kışları soğuk ve kar yağışlıyken, güneyde yer alan Kiyuşiyu Adası daha sıcaktır. Japonya’nın büyük bölümü bol yağış alır.

PEMBE YÜZLÜ MAYMUNLAR

Ayı, yabandomuzu, geyik ve tilki gibi hayvanların yaşadığı ormanlar, toprak örtüsünün üçte ikisini kaplar. Makak adı verilen pembe yüzlü maymunlar Honşu Adası’nın kuzey burnunun en ucunda yaşarlar. Uzun ve kalın bir kürke sahip olan makaklar, karda ısınmak için sıcak pınarlarda yüzerler.

İLK YERLEŞİMCİLER

Japonya’ya ilk yerleşen insanlar, büyük bir ihtimalle; Ainu olarak adlandırılan (Hokkaido Adası’nda yaşayan ve sayıları birkaç bini bulan topluluk) insanların atalarıdır. Çoğu modern Japonun atası, yaklaşık 2.200 yıl önce Asya Kıtası’ndan adalara ulaşmıştır. Ülke nüfusunun dünya sıralamasındaki yeri yedincilîktir.

PAYLAŞILAN DİNLER

Nüfusun dörtte üçünden daha fazlası kalabalık şehir ve kasabalarda yaşar. En kalabalık şehir Tokyo ile Yokohoma ve Osaka gibi büyük şehirlerin tamamı, nüfusun % 80’inin yaşadığı Honşu Adası üzerine kurulmuştur. Japonya’da iki büyük din vardır; Şintoizm (en eski din) ve Budizm.

İHTİYAÇLARIN KARŞILANMASI

Kaynaklarının yetersiz olmasına rağmen, Japonya zengin bir ülkedir. Tepelik alanların çokluğu nedeniyle, toprağın, ancak; % 15’inde tarım yapılabilmektedir. Buna rağmen; gıda gereksiniminin % 70’e yakın bölümünü kendi kaynaklarıyla karşılar. En önemli ürün ve tüketilen gıda pirinçtir. Diğer önemli ürünler arasında ise meyve, şeker pancarı, çay ve sebze bulunur.

JAPON MALI

Sanayi ürünleri imalatı Japonya’nın en önemli gelir kaynağıdır. Sanayi ülkeleri sıralamasında, Amerika’dan sonra ikinci sırayı almaktadır. Üretimini gerçekleştirip dış pazarlara sattıkları ürünler arasında; kimyasallar, elektrikli aletler, elektronik ekipmanlar, demir ve çelik ürünleri, makineler, gemiler, tekstil ürünleri ve ulaşım ekipmanları sayılabilir. Ayrıca; dünyanın en büyük otomobil üreticisi ve ihracatçısı konumundadır.

Advertisement

GÜÇLÜ BİR ULUS

Japonya, 19. yüzyılın sonlarına doğru güçlü bir ulus olmaya başladı. 1894’de Çinlilere karşı bazı önemli savaşları kazandı ve 1905’de Rusya’yı yenilgiye uğrattı. 1937’de Çin’e ve 1941’de Hawaii’de bulunan Amerikan deniz üssüne saldırdı. Bu saldırı ile Japonya ve Amerika 2. Dünya Savaşı’na sürüklendi.

DEMOKRASİ HAREKETİ

1945 yılında, Amerika’nın Hiroşima ve Nagasaki’ye atom bombası atmasının ardından Japonya teslim oldu. Amerikan işgali 1952 yılına kadar devam etti. Bu süreçte, Japonya demokratik bir ülke oldu ve bir zamanlar bütün gücü elinde tutan imparator, sembolik görevlere sahip bir devlet başkanlığı ile sınırlandırıldı. Dünyanın en büyük ekonomik güçlerinden biri olan günümüz Japonya’sı, seçilmiş bir başbakan ve hükümet ile idare edilmektedir.

Japonya Karayolları

Japonya Karayolları

Japonya Karayolları

Japonya Karayolları

Japonya Karayolları

Japonya Karayolları

Japonya Karayolları

Japonya Karayolları

Japonya Karayolları

Advertisement

Japonya Karayolları

Japonya Karayolları

Japonya Karayolları

Japonya Karayolları


Leave A Reply