Kaz Hayvanı Hakkında Bilgi

0

Kaz nasıl bir hayvandır? Kaz hayvanı türleri, özellikleri, yaşam koşulları hakkında bilgi.

kazKaz; (Lat. Anser). Ördekgiller familyasından bazı türlere verilen genel addır. Perdeayaklı, göğsünde koyu çizgiler bulunan, beyaz ve gri tüylü, uzun boyunlu bir kuştur. Bacakları sudan çok karada yaşamaya elverişlidir. Bitkilerle beslenir. Dişiyle erkek ömür boyu birlikte yaşarlar.

Advertisement

Başlıca kaz türleri: Akalınlı kaz; Boynuhilalli kaz, Kutuplara yakın yerlerde aşar. Siyah, kahverengi ve külrengi karışımı tüyleri vardır; Bresse kazı, eti, derisi, yağı ve tüyü beyaz bir kaz türüdür; Çizgili kaz Tibet’te yaşar; Ekin kazının gagası siyah, tüyleri külrengi, ayakları kırmızıdır. Avrupa’da ve Asya’nın güneyinde yaşar. İmparator kazı Amerikan kutup bölgelerinde yaşar. Kar kazı Amerika ve Kuzey Asya’da yaşar. Beyaz tüylüdür. Kuğu kazı Sibirya’da yaşar. Çin’ de Gine kazı adıyla tanınır. Evcilleştirilmiştir ve kümes hayvanı olarak yetiştirilir. Yaban kazı kuzey yarıkürenin soğuk bölgelerinde yaşar. 80 cm’ye yakın boyuyla kazların en uzunudur. Gagası kavuniçi, ayakları et rengindedir. Tüyleri külrengi, beyaz ve kahverengi karışıktır.

Kazgiller, Ördekgiller (Anatidae) familyasından Perdeayaklılar altfamilyasıdır. Kazları, kuğuları, dendrocygna’lan kapsayan bu alt familyasındaki kuşların başlıca özelliği dişi ve erkekte tüylerin aynı renkte olmasıdır. Kazlar, (Lat. Anseres). Omurgalı hayvanlardan Kuşlar sınıfının Kazsılar takımına giren bir alt takım. İyi uçan ve yüzen bu kuşlar, göçücü su kuşlarıdır ve dünyanın her yanına yayılmışlardır. Ördekgillerin tek familyasıdır.

Kazsılar, (Lat. Anseriformes). Omurgalı hayvanlardan Kuşlar sınıfının, Karinalılar bölümünden bir takımıdır. Boynuzlukuşlar ve Kazlar olmak üzere iki büyük alt takımı içerir. Ayakları perdeli, gagaları lamelli kuşlar bu takımda toplanmıştır.

Yeryüzünde çok yayılmış su kuşları bu takımda toplanmıştır. Vücutları ağır, boyunları uzundur. Gagaları geniş ve yassı olur. Perdeli ayakları yüzünden iyi yüzer ve dalarlar. Göçücü kuşlardır. Toplu olarak yaşarlar.

Advertisement


Leave A Reply