Köprülü Fazıl Mustafa Paşa Kimdir?

0

Köprülü Fazıl Mustafa Paşa Kimdir? Köprülü Fazıl Mustafa Paşa hayatı, biyografisi, ıslahatları, dönemi ile ilgili bilgi.

Köprülü Fazıl Mustafa Paşa; Osmanlı sadrazamıdır (Köprü 1638, Salankamen 1691).

Köprülü Mehmet Paşa’nın oğlu ve Fazıl Ahmet Paşa’nın küçük kardeşidir. Fazıl Ahmet Paşa‘nın Giriş Seferi sırasında annesiyle birlikte onun yanında bulundu. 1669’da annesiyle birlikte hacca gitti. Kardeşinin sadrazamlığı döneminde onun yanından hiç ayrılmadığı gibi, çeşitli yönetsel kademelerde de bilgi ve deneyimini artırdı. Eniştesi olan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa‘nın sadrazamlığı döneminde yedinci vezir olarak kubbealtına girdi. Osmanlı-Avusturya Savaşı başladığı sıralarda dördüncü vezirliğe yükseldi ve Edirne kaymakamı oldu.

Venediklilerle Mora’daki çarpışmalar hız kazanınca Sakız Muhafızlığına gönderildi ve 1686’da da Boğazhizar muhafızı oldu. Siyavuş Paşa, sadrazam olunca, ikinci vezirliğe yükseltildi. 25 Ekim 1689’da da sadrazam oldu. Sakız’dan Edirne’ye gelince Padişah II. Süleyman ona büyük yetkiler verdi. İçteki düzenlemeleri tamamladıktan sonra, 13 Temmuz 1690’da, Avusturya cephesine hareket etti. Bazı kentleri düşman istilasından kurtardı ve zaferle Edirne’ye döndü. 14 Haziran 1691’de ikinci Avusturya Seferi’ne çıktı. Edirne’ye döndü. 14 Haziran 1691′ de İkinci Avusturya Seferi’ne çıktı. Edirne’den hareket ettikten sekiz gün sonra II. Süleyman öldü ve yerine II. Ahmet padişah oldu. Yoluna devam eden sadrazam, Varadin ile Semlin arasında bulunan Avusturya Ordusu ile karşılaştı ve 20 Ağustos 1691’de Osmanlı süvarilerinin düşman ateşinden ürkerek kaçışmaları üzerine, Osmanlı Ordusu’nda dağılma görüldü. Sadrazam ordunun yeniden toparlanması için çalışırken, öldürüldü. Osmanlı Ordusu ağır bir yenilgi alarak çekilmek zorunda kaldı. Savaştan sonra cesedi bulunamadı.


Leave A Reply