L Harfiyle Başlayan Çiçekler – Baş Harfi L Olan Çiçeklerin İsimleri Özellikleri

0

L harfiyle başlayan çiçeklerin isimleri, çiçek çeşitleri listesi. Baş harfi L olan çiçek türleri nelerdir? L Harfiyle Başlayan Çiçekler listesi

L Harfiyle Başlayan Çiçekler

Arka resim kaynak: pixabay.com

L Harfiyle Başlayan Çiçekler

lale çiçeği

Advertisement

Lale

Zambakgiller (Liliaceae) familyasından Tulipa cinsini oluşturan güzel çiçekleri ile süs bitkisi olarak yetiştirilen, soğanlı, çok yıllık ve otsu bitki türlerinin ortak adıdır. Gökkuşağının tüm renklerini içinde barındıran lale bitkisi bakımı kolay ve çok güzel bir çiçektir.

latin çiçeği

Latin Çiçeği

Latinçiçeğigiller familyasının örnek bitkisidir. Boyları 40 cm’den başlayıp kimi tırmanıcı türlerinde metrelerce uzayabilir. Türüne göre latinçiçekleri bir ya da çokyıllık otsu bitkidir. Gök yeşili yaprakları vardır. Hoş kokulu parlak çiçekleri, kızıl, turuncu, sarı, maun ve krem renginde renklerindedir. Bitkinin tohumları fasulye iriliğinde olup bitkitohumuyla çoğalır.

lavanta

Advertisement

Lavanta

Ilıman iklimlerin ve çorak toprakların bitkisidir lavanta. Tipik bir Akdeniz havzası bitkisidir. En verimli sonucu 500-1500 metre yükseklikte alırsınız. Bu da bitkinin deniz kıyısında zorluk çektiği anlamına gelir. Lavanta kireçli ve geçirgen toprak sever. Günde en az sekiz saat güneş görmek ister. Çiçeğin adı olan Lavandula, Latince lavare yani yıkamak sözcüğünden türemiştir. DEVAMI

leylak

Leylak

Dünyanın birçok yerlerinde yetişen bir süs ağacıdır. Zeytingillerdendir, çiçekleri salkım biçimindedir. Bu güzel kokulu çiçekler mor, beyaz, maviye çalan pembe renkte olur. Ağacın boyu 6 metreyi bulabilir. Leylak az bir bakımla hemen her yerde yetiştirilebilir. Anayurdu Doğu Avrupa ve Asya’dır. Avrupa’dan Kuzey Amerika’ya geçmiştir. Leylak ağacı tohumdan yetiştirildiği gibi daldırma ile de yetiştirilir. DEVAMI

lilyum

Lilyum

Zambakgiller familyasına ait olan Lilyum (Lillium) çiçeği, yılın çeşitli zamanlarında çiçek açabilirler. Beyaz, sarı, pembe tonlarında olabilen bu çiçek güzel kokusu ile bilinir. En fazla kokuya sahip olan Lilyum çiçeği genellikle beyaz olanlardır. Diğer renkleri koku bakımından daha hafiftir.
Çiçek kısımları, çapları 15cm, gövdeleri ise 90 cm olana kadar büyür.

limon çiçeği

Advertisement

Limon Çiçeği

Hoş bir kokuya sahip beyaz ve sarı tonlarında rengi olan bir çiçek türüdür. Ilıman iklim bölgelerinde yoğun olarak yetiştirilen limon ağacı ilkbahar mevsiminde çiçeklenir. Söz konusu bu değerli çiçeğin kalite düzeyinin yükselmesi için alüvyonlu toprak yapısının varlığı şarttır. Dal ve yaprak üzerinde çanak şeklinde açan limon çiçeği adeta baharın müjdeleyicisidir.

lobelya

Lobelya

Çoğunluğu Afrika’nın dağlık bölgelerinde yetişen, mavi çiçekli bir bitkidir (Lobelia). Birçok türü süs bitkisi olarak da yetiştirilir. Solunum yolu hastalıklarına (astım, boğmaca vb.) karşı da kullanılır. Bir yıllık ya da çok yılık türleri vardır. Yaprakları kalın, çiçekleri salkım biçiminde olup 200 kadar türünden bazıları zehirlidir.

lotus çiçeği

Lotus Çiçeği

Lotus çiçeği, bir su bitkisidir ve kirli, çamurlu, sulak alanlarda yetişebilir, oldukça nadide çiçeklerden biri olarak tanımlanır. Yetiştiği alan gereği kendini temizleme yeteneği oldukça gelişmiş olan bu güzeller güzeli bitki, üzerine konan en ufak bir toz parçasını bile hemen temizleyebilir. Eski Mısır da dahil olmak üzere geçmiş zamanlarda bu çiçeğin “kutsal” sayıldığı birçok kültür olduğu biliniyor.

lunaria

Lunaria

Lunaria, Avrupa’dan Doğu Sibirya’ya kadar olan bölgede doğal olarak yetişir. 3 önemli türü vardır. Dekoratif, oval, gümüş renginde ve yarı saydam tohum kapsülleri kuru çiçek aranjmanlarında kullanılır. İlkbahar sonlarına doğru, mora yakın pembe renginde çiçekler açar. 90 santimetre kadar boylanır.

lupinus

Lupinus (Lupin)

Acıbakla olarak da bilinir. 1,5 metre yükselebilen bahçe süs bitkileridir. Hem çiçekleriyle hem de yapraklarıyla çok gösterişlidir. Bahçe dekorasyonunda ve kesme çiçekçilikte kullanılabilir. Cüce hibritleri bile en az yarım metre civarında olup bir metreyi geçebilir.


Leave A Reply