Laf – Söz İle İlgili Atasözleri ve Anlamları Açıklamaları (Laf – Söz Söylemek)

0

İçinde veya anlamında laf, söz geçen atasözleri nelerdir? İçinde laf geçen, Laf, söz söylemek hakkında atasözleri ve anlamları.

Laf İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Advertisement

Laf – Söz İle İlgili Atasözleri

 • ***cahile söz (laf) anlatmak deveye hendek atlatmaktan güçtür (zordur)
  ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın deve hendekten atlatılamaz, cahile söz anlatmak bundan da zor bir şeydir.
 • ***çok söz (laf) yalansız, çok para (mal) haramsız olmaz
  bol kazancın içinde yasa dışı elde edilmiş para bulunduğu gibi çok konuşanın sözleri arasında da mutlaka yalan bulunur.
 • ***kuru laf karın doyurmaz
  boş sözlerle olumlu iş yapılamaz.
 • ***laf lafı açar
  bir konu üzerinde konuşulurken ilgisi dolayısıyla söz başka bir konuya geçer, sohbet uzar, gider.
 • ***laf lafı açar, laf da tabakayı açar
  bir konu üzerinde konuşulurken ilgisi dolayısıyla söz başka bir konuya geçer, sohbet uzar, gider.
 • ***laf torbaya girmez
  ağızdan çıkan bir söz, artık gizli kalmaz, herkes onu duyar.
 • ***lafla peynir gemisi yürümez
  şöyle yaparım, böyle yaparım demekle yapılması gereken iş yapılmaz.
Laf Torbaya Girmez:

ANAFİKİR : Gizli kalması gereken sözleri hiç kimseye söylememeliyiz.

Söylenecek sözlerin düşünerek söylenmesi gerekir. Kendimize veya bir başkasına zararı dokunabileceğine inandığımız sözleri, ağzımızdan çıkarmamalıyız. Bildiğimiz sırlar, ağzımızdan çıkmadıkça bir sır olarak kalır. Ağzımızdan çıktıktan sonra, en yakınımıza söylemişsek bile onların gizli kalması mümkün olmaz. Ağzımızdan çıkaracağımız sözlerin başkaları tarafından mutlaka duyulacağını kabul ederek konuşmalıyız. Değilse, istemeden ağzımızdan kaçıracağımız sözler başta bize zarar getirebileceği gibi, başkalarına da zarar getirip bizi çok zor durumlarda bırakabilir.

Laf Lafı Açar:

ANAFİKİR: Konuşma gereksiz yere uzatılmamalıdır.

Konuşmasını bilmek başlıbaşına bir iştir. Herkesin güzel konuşması, kurallarına uyması beklenemez. Konuşmak demek, karşımızdakine duyduklarımızı düşündüklerimizi, dinletecek şekilde, etkili anlatabilmektir. Aktaracak bir sözümüz varsa konuşmalı, aktaracaklarımızı bitirince konuşmamızı kesmeyi bilmeliyiz. Konuşmayı konu dışı sözlerle uzatmamalıyız. Bizi dinleyeni sözlerimizle sıkıp sıkmadığımızı gözlemlemeliyiz. İyi bir konuşmacı, neleri konuşacağını önceden kafasında tasarlar, hangi sözden başlayacağını, konuşmasını nasıl bitireceğini bütünüyle düşünür. Ağzından çıkacak sözleri tek tek tartarak çıkarır. Gerçek bir konuşma uzun yapılar konuşma değil, az öz yapılanıdır.

Advertisement
İyi İnsan Lafının Üstüne Gelir:

ANAFİKİR : İyi insanlar, arkalarından konuşulmasına izin vermezler.

İyi insan özü sözü bir olan insandır. Başkalarının kötülüğünü istemez. Başaklarının hakkında arkadan konuşmaz. Öyle olunca da kimsenin onun aleyhinde konuşmasına gerek kalmaz. Arkasından konuşulsa bile onun iyiliklerinden söz edilir. Böyle durumlarda da genellikle bir rastlantı sonucu, hakkında konuşulan iyi insan, konuşma anında oraya gelir. Bu rastlantı onun iyi insan oluşunun belirtisi olarak değerlendirilir, “iyi insan sözünün üstüne gelir” denmesinin nedeni de budur.

Beklenti, bir olayın gerçekleşmesinden önceki umut durumudur. Aynı zamanda gelecekte olacak bir olayın, insanın istediği biçimde gerçekleşmesi arzusudur. Olumlu beklentiler insana mutluluk duygusu verirken olumsuz beklentiler de korku ve tedirginlik verir. Yanıltıcı beklentilere karşı soğukkanlı ve sağduyulu davranarak hayal kırıklığına uğramamak gerekir.


Leave A Reply