Louis Agassiz Kimdir? Doğa Bilimcinin Hayatı, Çalışmaları ve Bilime Katkıları

0
Advertisement

Louis Agassiz Kimdir ve ne yapmıştır? Doğa bilimci Louis Agassiz hayatı, biyografisi, çalışmaları, eserleri ile ilgili bilgi.

Louis Agassiz

Louis Agassiz

Louis Agassiz; İsviçre kökenli Amerikalı doğa bilimcidir (İsviçre/Motier, 1807-ABD/Massachussets/Cambridge 1873).

İsviçre doğumlu Louis Agassiz Almanya ve İsviçre’de zooloji okudu. 1846’da bir konferans turu sırasında Amerika’ya gittiğinde oraya yerleşti. Bir doğa bilimcisi olarak Louis Agassiz yaşayan ve soyu tükenmiş balıklar alanındaki araştırmalarda büyük ilerlemeler kaydetti. Jeolog olarak bir zamanlar dünyanın buz çağına girdiğini iddia etti ve buzulların hareketinin araştırılmasında devrim yarattı. American National Academy of Sciences’ın kurucu üyesi oldu.

Önce felsefe, sonra da Münih Üniversitesi’nden tıp doktoralarını aldı. Bilimsel araştırmalarını uzun süre İsviçre’de sürdürdü, 1861’den başlayarak Amerikan yurttaşlığını seçti. Harward Zooloji Müzesi’nin kuruluşunda görev aldı ve kurulduktan sonra da ilk yöneticisi oldu. İlk çalışmaları, ihtiyoloji (balık bilimi) konusunda oldu. Bu konudaki çalışmalarının ağırlığını, Brezilya’da Amazon Irmağı’nda yakaladığı örnekler oluşturur. Henüz 22 yaşındayken çalışmasını yayımladı. Daha sonraki çalışmaları, kendisi kadar ünlü olan doğabilimci Geoges Cuvier ve yine ünlü coğrafyacı olan Alexander von Humboldt’un desteğiyle Neuchatel Üniversitesi’nde doğa tarihi profesörlüğüne atanmasını sağladı Balıklardan sonra fosil yumuşakçaları inceleyerek, Etudes Critiques sur les mollusques fossiles (Fosil Yumuşakçalar Üstüne Eleştirili İncelemeler) adlı eserini yayımladı.

Louis Agassiz

Advertisement

Ötekilerden oldukça değişik bir çalışma alanı da buzulların hareketliliği konusudur. Bu çalışmalarıyla buzulların hareketli olduğunu kanıtlamaya çalıştı. Özellikle, hayvan fosil ve sınıflandırma çalışmaları, Darwin’in kuramı için oldukça iyi kanıtlar içeriyorsa da kendisi bu kurama şiddetle karşı çıkanlar arasındaydı ve yaratan Tanrı düşüncesine inanıyordu.

Başlıca eserleri:

Selecta Genera et Species Piscium (Piscum Cinslerinin Genel Seçimi) 1829; Recherches sur les Poissones Fossiles (Balık Taşılların Araştırılması Üzerine) 1833-1844; Etudes sur les glaciers (Buzulların Araştırılması) 1840, Etudes Critigues sur les Mollusques Fossiles (Yumuşakça Taşıllarının Eleştirel Araştırmaları) 1841; Contributions to the Naturel History of the United States (ABD Doğal Tarihine Katkılar) 1857-1862; Essay on Classification (Sınıflama Üzerine Makale) 1859; A Journey in Bar azil (Brezilya’ya Bir Gezi) 1868.

Agassiz Gölü

Agassiz Gölü Haritası

Agassiz Gölü Haritası

Agassiz Gölü, Kanada’da buzul gölü. Uzunluğu 1.125 km, genişliği 402 km. Dördüncü zamanın pleistosen döneminde ortaya çıkan göllerin en büyüğüdür. Gölün adı, 10 bin yıl öncesinden kalma kıtasal buzul tabakalarının varlığını saptayan Fransız doğabilimcisi Louis Agassiz’den gelir. Göl, pleistosen döneminde 452.000 kilometrekarelik (günümüzde, Kanada’da Manitoba ve Ontario ile ABD’de Kuzey Dakota ve Minnesotta eyaletlerinin bazı bölümleri) bir alanı kaplıyordu.

Agassiz Gölü, orta Kuzey Amerika’da çok büyük bir buzul gölü idi. Son buzul çağının sonunda buzul erimiş su ile beslenen bölge, modern Büyük Göllerin hepsinden daha büyüktü.

Agassiz Gölü’nün kapladığı alan, Kuzey Amerika’nın coğrafi merkeziydi. Saskatchewan Nehri üzerindeki derecesi, uluslararası sınırda yaklaşık 45 ° 30 ‘ila 55 ° kuzey enlemleri ve 92 ° 30’, uluslararası sınırlar arasındadır.

Varlığı ilk olarak 1823’te tahmin edildi ve 1879’da Louis Agassiz tarafından ispatlandı.

Advertisement


Leave A Reply