Kişniş Bitkisinin 8 Etkileyici Sağlık Faydası, Kişnişin Kullanım Alanları, Özellikleri

0

Kişniş nasıl bir bitkidir, nasıl kullanılır ve yararları nelerdir? Kişniş bitkisinin sağlık için faydaları, sağlık için kullanım şekli hakkında bilgi.

Kişniş

Kaynak: pixabay.com

Kişniş, uluslararası yemekleri tatlandırmak için yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Coriandrum sativum bitkisinden gelir ve maydanoz, havuç ve kereviz ile ilgilidir.  Bitki Çin maydanozu olarak da bilinir.

Birçok kişi kişnişi çorba ve salsas gibi yemeklerin yanı sıra Hint, Orta Doğu ve köri ve masala gibi Asya yemeklerinde kullanır. Kişniş yaprakları genellikle bütün olarak kullanılır, oysa tohumları kurutulur veya öğütülür.

İşte kişnişin 8 etkileyici sağlık faydası.

1. Kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir

Yüksek kan şekeri, tip 2 diyabet için bir risk faktörüdür. Kişniş tohumları, özü ve yağlarının tümü kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir. Aslında, kan şekeri düşük olan veya diyabet ilacı alan kişiler, kan şekerini düşürmede çok etkili olduğu için kişniş konusunda dikkatli olmalıdır. Hayvan çalışmaları, kişniş tohumlarının, şekeri kandan uzaklaştırmaya yardımcı olan enzim aktivitesini teşvik ederek kan şekerini azalttığını göstermektedir.

Obezite ve yüksek kan şekeri olan sıçanlarda yapılan bir çalışmada, kişniş tohumu ekstresinin tek bir dozunun (vücut ağırlığının kilogramı başına 9.1 mg veya kg başına 20 mg) 6 saat içinde kan şekerini 4 mmol/L azalttığı bulunmuştur. Benzer bir çalışma, diyabetli sıçanlarda kontrol hayvanlarına kıyasla aynı dozda kişniş tohumu ekstresinin kan şekerini düşürdüğünü ve insülin salınımını artırdığını buldu.

2. Bağışıklığı güçlendiren antioksidanlar açısından zengindir

Kişniş, serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarı önleyen çeşitli antioksidanlar sunar. Antioksidanlarının vücudunuzdaki iltihapla savaştığı gösterilmiştir. Bu bileşikler, test tüpü ve hayvan çalışmalarına göre antikanser, bağışıklık artırıcı ve sinir koruyucu etkileri olabilen terpinen, kersetin ve tokoferolleri içerir.

Bir test tüpü çalışması, kişniş tohumu özündeki antioksidanların iltihabı azalttığını ve akciğer, prostat, meme ve kolon kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlattığını buldu.

3. Kalp Sağlığına Fayda Sağlayabilir

Bazı hayvan ve test tüpü çalışmaları, kişnişin yüksek tansiyon ve LDL (kötü) kolesterol seviyeleri gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltabileceğini düşündürmektedir. Kişniş özü, idrar söktürücü gibi davranarak vücudunuzun fazla sodyum ve suyu atmasına yardımcı olur. Bu, kan basıncınızı düşürebilir.

Bazı araştırmalar kişnişin kolesterolü düşürmeye de yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bir çalışma, kişniş tohumu verilen sıçanların LDL (kötü) kolesterolde önemli bir düşüş ve HDL (iyi) kolesterolde bir artış yaşadığını buldu.

Dahası, birçok insan kişniş gibi keskin kokulu otlar ve baharatlar yemenin sodyum alımını azaltarak kalp sağlığını iyileştirebileceğini düşünüyor. Diğer baharatların yanı sıra çok miktarda kişniş tüketen popülasyonlarda, kalp hastalığı oranları daha düşük olma eğilimindedir – özellikle daha fazla tuz ve şeker içeren Batı diyetindeki insanlarla karşılaştırıldığında.

4. Beyin sağlığını koruyabilir

Parkinson, Alzheimer ve multipl skleroz dahil olmak üzere birçok beyin rahatsızlığı iltihaplanma ile ilişkilidir. Kişnişin anti-inflamatuar özellikleri bu hastalıklara karşı koruma sağlayabilir.

Bir sıçan çalışması, muhtemelen antioksidan özelliklerinden dolayı, kişniş özünün ilaca bağlı nöbetlerin ardından sinir hücresi hasarına karşı koruma sağladığını buldu. Bir fare çalışması, kişnişin hafızayı geliştirdiğini kaydetti ve bu da bitkinin Alzheimer hastalığı için uygulamaları olabileceğini düşündürdü.

Kişniş ayrıca kaygıyı yönetmeye yardımcı olabilir. Hayvan çalışmaları, kişniş özünün bu durumun semptomlarını azaltmada yaygın bir anksiyete ilacı olan Diazepam kadar etkili olduğunu göstermektedir. İnsan araştırmasının gerekli olduğunu unutmayın.

Kişniş

Kaynak: pixabay.com

5. Sindirimi ve Bağırsak Sağlığını Destekleyebilir

Kişniş tohumlarından elde edilen yağ, sağlıklı sindirimi hızlandırabilir ve teşvik edebilir. İrritabl bağırsak sendromu (IBS) olan 32 kişide yapılan 8 haftalık bir çalışma, günde üç kez alınan 30 damla kişniş içeren bitkisel ilacın, bir plasebo grubuna kıyasla karın ağrısı, şişkinlik ve rahatsızlığı önemli ölçüde azalttığını buldu.

Kişniş özü, geleneksel İran tıbbında iştah açıcı olarak kullanılır. Bir sıçan çalışması, su verilen veya hiçbir şey verilmeyen kontrol sıçanlarına kıyasla iştahı artırdığını kaydetti.

6. Enfeksiyonlarla savaşabilir

Kişniş, belirli enfeksiyonlar ve gıda kaynaklı hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilecek antimikrobiyal bileşikler içerir. Kişnişte bulunan bir bileşik olan Dodecenal, yaşamı tehdit eden gıda zehirlenmesine neden olabilen Salmonella gibi bakterilerle savaşabilir.

Ek olarak, bir test tüpü çalışması, kişniş tohumlarının idrar yolu enfeksiyonlarından (İYE) sorumlu bakterilerle savaşabilen birkaç Hint baharatı arasında olduğunu ortaya koydu. Diğer çalışmalar, kişniş yağının gıda kaynaklı hastalıklar ve hastane kaynaklı enfeksiyonlarla savaşma kabiliyeti nedeniyle antibakteriyel formülasyonlarda kullanılması gerektiğini düşündürmektedir.

7. Cildinizi koruyabilir

Kişniş, dermatit gibi hafif döküntüler de dahil olmak üzere çeşitli cilt yararlarına sahip olabilir. Bir çalışmada özü, bebeklerde pişikleri tek başına tedavi edemedi, ancak alternatif bir tedavi olarak diğer yatıştırıcı bileşiklerle birlikte kullanılabilir.

Diğer araştırmalar, kişniş özündeki antioksidanların, cilt yaşlanmasının hızlanmasına yol açabilecek hücresel hasarın yanı sıra ultraviyole B radyasyonundan kaynaklanan cilt hasarını önlemeye yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Ayrıca birçok kişi kişniş yaprağı suyunu sivilce, pigmentasyon, yağlılık veya kuruluk gibi cilt rahatsızlıkları için kullanır. Bununla birlikte, bu kullanımlar hakkında araştırma eksiktir.

Kişniş

Kaynak: pixabay.com

8. Diyetinize eklemek kolaydır

Coriandrum sativum bitkisinin tüm kısımları yenilebilir, ancak tohumları ve yaprakları çok farklı bir tada sahiptir. Kişniş tohumları topraksı bir tada sahipken, yapraklar keskin ve narenciye benzeridir. Pişmiş ürünlere, salamura sebzelere, ovalamalara, kavrulmuş sebzelere ve pişmiş mercimek yemeklerine bütün tohumlar eklenebilir. Onları ısıtmak aromalarını serbest bırakır, ardından hamurlarda ve hamurlarda kullanılmak üzere öğütülebilirler.

Bu arada, kişniş olarak da adlandırılan kişniş yaprakları çorbayı süslemek veya soğuk makarna salataları, mercimek, taze domates salsa veya Tayland eriştesi yemeklerinde kullanmak için en iyisidir. Ayrıca burrito, salsa veya marine için bir macun yapmak için sarımsak, yer fıstığı, hindistancevizi sütü ve limon suyu ile püre haline getirebilirsiniz.

Kişniş

KİŞNİŞ, (Lat. Coriandrum sativum). İkiçenekliler sınıfının Maydonozgiller familyasından bir bitkidir.

Haziran – Ağustos arasında pembe beyaz renkli çiçekler açar. Nemli çayırlarda yetişen, 30-50 santim arasında boylanan, bir yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları açık yeşil renkli ve tüylüdür. Meyveleri nişasta, tanen, şekerler, sabit ve uçucu yağlar içerir, iştah açıcı, yatıştırıcı ve bağırsak gazlarını giderici olarak yararlanılır.

Tohumları pastacılıkta, kişniş şekeri yapımında, likör ve çeşitli eczaların hazırlanmasında, çörekçilikte ve yemeklere çeşni vermek için kullanılır.


Leave A Reply