Margaret Hamilton Kimdir? Apollo Bilgisayar Programcısı Yazılım Mühendisi

0
Advertisement

Margaret Hamilton kimdir ve ne yapmıştır? İnsanoğlunun Ay’a gidişini sağlayan Margaret Hamilton’ın hayatı, çalışmaları ve başarıları.

Margaret Hamilton

Margaret Hamilton

Margaret Hamilton, (17 Ağustos 1936, Paoli, Indiana, ABD doğumlu), ilk bilgisayar yazılım programcılarından biri olan Amerikan bilgisayar bilimcisi; çalışmalarını tanımlamak için yazılım mühendisi terimini yarattı. 1960’ların sonunda ve 70’lerin başında Apollo görevlerinde Ay’a uygulanan komuta ve ay modülleri için bilgisayar kodunun yazılmasına yardımcı oldu.

Indiana, Richmond’daki Earlham College’da matematik ve felsefe okurken James Hamilton ile tanıştı ve daha sonra evlendiler. 1958’de mezun olduktan sonra kısa bir süre lise matematik dersleri verdi. Çift daha sonra Boston’a taşındı. Margaret, Brandeis Üniversitesi’nde soyut matematik okumayı planlamasına rağmen, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) gelen bir işi kabul etti. MIT’de hava durumunu tahmin etmek için yazılım programlamaya başladı ve meteoroloji alanında lisansüstü çalışmalar yaptı. Kocası da Harvard Hukuk Okulu’na devam etti.

Margaret Hamilton

Apollo Görevi

1960’ların başında Hamilton, MIT’nin ilk ABD hava savunma sistemi olan Yarı Otomatik Zemin Ortamı (SAGE) projesinde yer aldığı Lincoln Laboratuvarı’na katıldı. Özellikle düşman uçaklarını tanımlamayan bir program için yazılım yazdı. Hamilton daha sonra Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) için havacılık teknolojisi sağlayan MIT’in Enstrümantasyon Laboratuarı’nda (şimdi bağımsız Charles Stark Draper Laboratuvarı) çalıştı. Apollo misyonlarının uçuş komutları ve ay modülleri, rehberlik ve kontrol sistemleri için yazılım geliştirmekle görevli bir ekibe liderlik etti. O zamanlar hiçbir okul yazılım mühendisliği öğretmiyordu, bu yüzden ekip üyeleri kendi başlarına herhangi bir sorun çözmek zorundaydı. Hamilton, sistem hatalarını tespit etmek ve bilgisayar çökmesinde bilgileri kurtarmak için özel olarak yazılıma odaklanmıştır. Her iki unsur da astronotlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin‘i Aya götüren Apollo 11 misyonu (1969) sırasında çok önemliydi.

Advertisement

Margaret Hamilton

Hamilton 1970’lerin ortalarında özel sektörde çalışmak üzere MIT’den ayrıldı. 1976 yılında Yüksek Dereceli Yazılım şirketini kurdu ve 10 yıl sonra Hamilton Technologies’i kurdu.

Hamilton, NASA’nın Olağanüstü Uzay Yasası Ödülü (2003) dahil olmak üzere çeşitli onurların sahibidir. Barack Obama ona 2016 yılında Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası’nı sundu.

Hamilton’un çalışmaları, bilimsel topluluk dışındaki kişiler tarafından yaygın olarak bilinmeyebilir, ancak başarıları, NASA’nın Kadınları koleksiyonunun bir parçası olan bir Lego Margaret Hamilton aksiyon figürünün 2017 tanıtımıyla anılmıştır. Yazılım mühendisleri genellikle cesur aksiyon figürleri olarak görülmez, ancak Hamilton kahramanlık için gereken cesarete yabancı değildir.


Leave A Reply