Mikroskop Nedir?

0

İnsanlığın gelişiminde önemli rol oynamış aletlerden birisi olan mikroskop nedir nasıl tanımlanır? Mikroskop çeşitleri nelerdir?

Mikroskop

Advertisement

Mikroskop, gözle görülemeyecek kadar küçük olan cisimlerin görünür hale gelmesini sağlayan bir araçtır. En çok hekimlikte, bitki incelemelerinde yararlanılır.

Mikroskop bir mercek düzeni aracılığıyla, bakılacak cisimden yansıyan ışınların büyük gösterilmesi esasına dayanır. Başlıca 1. — Yalın; 2. — Bileşik olmak üzere iki çeşit mikroskop vardır.

Yalın Mikroskoplar. — Bir cismin en çok 400 defa büyük görünmesini sağlayabilir. Bunlardan tek bir mercek sistemi vardır. En basit yalın mikroskop büyüteç’tir.

Bileşik Mikroskoplar. — İki tane mercek sistemi vardır. Bu sayede cisimleri çok daha büyük göstermek mümkün olur. Bir cismi 2.500 defa büyütür.

Advertisement

Elektron Mikroskobu. — İlk defa 1932’de yapılan bir mikroskop çeşididir. Bunda bildiğimiz ışık yerine elektron akımı kullanılır, özel bir düzenle 50 – 100.000 voltluk bir gerilim verilen elektronlar bir manyetik alandan geçerken kırılır, sanki bir mercekten geçiyormuş gibi yansırlar. Bundan sonra objektifler yardımıyla daha da büyütülen görüntüyle, bir cismi rahatça incelemek mümkün olur. Elektron mikroskopları ile bir cisim 200-300.000 defa büyütülebilir.


Leave A Reply