Miraç Ne Demek? Miraç Ne Anlama Gelir? İslamiyetteki Yeri ve Önemi

3

Miraç ne anlama gelir? Miraç kelimesinin anlamı ve İslamiyetteki önemi nedir? Miraç ve Miraç gecesi hakkında bilgi. Miraç nedir?

Miraç Nedir?

Müslüman dini İslam inancına göre Hz. Muhammed’in göğe yükseldiği geceye “Miraç Gecesi” denir. O gece kandil olarak kutlanır. Bu göğe yükselmenin cismani mi yoksa ruhani mi olduğu İslam felsefesinde tartışılmıştır.

Kuran’da Miraç gecesi Peygamber’e göklerden bir nurun yaklaştığı, Allah’ın o gece Onu Mescid-el-Haram’dan Mescid-el-Aksa’ya götürdüğü yazılıdır. Hadiste (yani Peygamber’in kendisine ait olduğuna inanılan sözlerde) Mescid-el-Aksa’nın Kudüs olduğu açıklanıyor. Böylece bilhassa Maliki mezhebinin kurucusu İmam Malik ve taraflılarının yaydığı bir inanca göre Miraç, Mekke’den önce Kudüs’e Kudüs’ten de göğe yükseliş şeklinde olmuştur.

Miraç’ın 17 Ramazan’da olduğuna dair rivayetler varsa da, genel olarak 27 Recep tarihine inanılır. 27 Recep’ten önceki gece Miraç Gecesi sayılır. O gece, mevlit gibi, törenler yapılır. Peygamber’in göklere yükselişini anlatan pek çok eserler yazılmıştır. Bunlara “miraçname” denir.


3 yorum

Leave A Reply